Vláda súhlasí s poslaneckou novelou zákona o bytoch s pripomienkami
TASR
TASR

Vláda súhlasí s poslaneckou novelou zákona o bytoch s pripomienkami

Týkali sa napríklad zastupovania vlastníkov pred súdom či oprávnenia vlastníkov mať k dispozícii aktuálne znenie zmluvy o spoločenstve.

Edita Pfundtner (Most-Híd), archívne foto. — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 22. augusta (TASR) - Zjednodušiť a sprehľadniť rozhodovanie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má priniesť poslanecký návrh novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. S návrhom z dielne Petra Antala a Edity Pfundtner (obaja Most-Híd), ktorý je v parlamente v druhom čítaní, súhlasila v stredu vláda s viacerými pripomienkami ministerstva financií.

Týkali sa napríklad zastupovania vlastníkov pred súdom či oprávnenia vlastníkov mať k dispozícii aktuálne znenie zmluvy o spoločenstve. Rezort financií upozornil tiež na to, že v návrhu chýba povinnosť vlastníkov, ktorí zvolali schôdzu alebo písomné hlasovanie sami, aby originál zápisnice a výsledok hlasovania doručili správcovi alebo predsedovi spoločenstva.

Predkladatelia ešte v júli uviedli, že ich návrh je výsledkom niekoľkomesačnej práce a výsledný text obsahuje zapracované pripomienky širokej odbornej i laickej verejnosti.

Novela spresňuje viacero zákonných ustanovení a upravuje nové práva a povinnosti vlastníkov, spoločenstiev a správcov domov. Má odstrániť aj niektoré výkladové problémy, ktoré vznikajú pri aplikácii jeho ustanovení v rámci správy domu. Zavádza mechanizmy, ktoré by mali prispieť k zvýšenej informovanosti vlastníkov, a tým zároveň k zvýšenej kontrole činnosti orgánov spoločenstva alebo správcov domov.

Právna norma sa podrobne venuje schôdzi spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, jej priebehu či rozhodnutiam, ktoré prijímajú vlastníci nadpolovičnou väčšinou, dvojtretinovou väčšinou a hlasmi všetkých vlastníkov v dome. Rozsiahlou časťou novely je užívanie spoločných priestorov domu, obsahuje možnosť zriadiť vecné bremeno na ne.

Predkladatelia sa v návrhu venujú aj vyhláseniu správcu alebo spoločenstva vlastníkov bytov o nedoplatkoch pri prevode vlastníctva, uzavretiu zmluvy o spoločenstve či výpovedi zmluvy o výkone správy zo strany vlastníka. Správca má byť povinný schválenú zmluvu a pri jej zmene úplné znenie zmluvy doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome do 30 dní od jej schválenia. Navrhuje sa vypracovať a predložiť plán opráv na nasledujúci rok do 30. novembra bežného roka.

Novela definuje garáž, garážové stojisko, právo výlučného využívania garážového stojiska a skladový priestor a jeho výlučné užívanie. Právo spoluvlastníka garáže v dome na výlučné užívanie určitého garážového stojiska sa má zapísať do katastra nehnuteľností.

O návrhu novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov by mal parlament rokovať na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…