Dobré noviny
Aj vy počas túry staviate kamenných mužíkov? Keď zistíte ich skutočný význam, prestanete s tým
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Aj vy počas túry staviate kamenných mužíkov? Keď zistíte ich skutočný význam, prestanete s tým

Kamenní mužíci ohrozujú našu prírodu
Kamenní mužíci ohrozujú našu prírodu — Foto: Pixabay.com

Postaviť si kamenného mužíčka niekde v prírode je hit dnešnej doby. Poznáte ale ich pravý význam?

BRATISLAVA 25. augusta - Kamenné mohyly či kamenní mužíci. Existuje hneď niekoľko pomenovaní, ktoré vystihujú „novú módu“ turistov. Pamiatky, ktoré po sebe zanechávajú, sa dajú nájsť už naozaj kdekoľvek. Výnimkou nie sú ani nížiny, slovenské hory a lesy, púšte či zasnežené oblasti. Ľudia si myslia, že ide o neškodnú hru, no sú na veľkom omyle. Mali by si preto uvedomiť, že postaviť ďalšieho do zbierky, nie je najlepší nápad. Toto označenie má svoj význam, využíva ho určitá skupina ľudí a to by bežný turista mal jednoducho rešpektovať.

Foto: Pixabay.com

Ohrozenie prírody a živočíchov

Keď sa niekto spýta, prečo by si svoju kamennú mohylu nemohol postaviť, odpoveďou je „zásah a ohrozenie prírody“. To, že sú kamene mnohými vnímané ako neživá súčasť prírody, nie je úplne pravda. Oni sa totiž rovnako ako rastliny menia. V momente, ako ich teda naukladáme na kopu a vezmeme z ich pôvodného miesta, zmeníme prirodzený vývoj krajiny. To však nie je všetko, „stavitelia“ ubližujú svojimi dielami aj zvieratám. Keď totiž váš kameň pochádza z potoka, či inej vodnej plochy, možno ste práve v tom okamihu, ako ste ho vylovili, zničili skrýšu pre vodné živočíchy. Okrem toho sa na tom „vašom“ kameni môžu nachádzať ikry alebo larvy. Čo sa s nimi stane na suchu, asi nemusíme vysvetľovať.

Foto: pxhere.com

Ako pomôcť?

Čo spôsobujú tieto na prvý pohľad nevinné stavby, už vieme. Dá sa proti nim bojovať a pomôcť? Dá! V prípade, že počas turistiky či pri prechádzke narazíte na kamenného mužíka, jednoducho ho rozložte a kamene vráťte do prirodzeného prostredia. No a, samozrejme, nestavajte ich len tak z nudy!

Foto: pxhere.com

Kto ich stavať môže?

Tento zvyk sa objavil už veľmi dávno a na Slovensko dorazil pravdepodobne z ďalekých Himalájí. Šerpovia si ich totiž stavali v oblastiach, ktoré neboli dostatočne prebádané a označené. Kamenné mohyly slúžili ako veľmi jednoduchý spôsob označenia cesty. Môžeme ich teda považovať za jednu z najstarších turistických značiek. Aj keď už majú kamenné vežičky nejaký ten rok, používajú sa aj dnes. Či už v neprehľadnom teréne alebo na miestach, kde absentujú smerovacie tabule. V našich horách ich využívajú napríklad horolezci, ktorí si takýmto spôsobom označia miesto s dobrým prístupom na skalu či prebádané trasy smerom dole z nej.

Už ste čítali?