Dobré noviny
Historik: Demokracia je tiger. Fašisti na ňom majú jazdiť, kým sa neunaví, aby ho mohli zabiť
Marián Balázs
Marián Balázs

Historik: Demokracia je tiger. Fašisti na ňom majú jazdiť, kým sa neunaví, aby ho mohli zabiť

V kontexte úvah o možnom zrušení Ľudovej strany Naše Slovensko historik Jakub Drábik opakovane pripomína, že zrušenie síce pomôže, ale problém ako taký nerieši. Ďalej pripomína, že treba dlhodobo, cieľavedome a dôsledne riešiť problémy, z ktorých fenomény ako extrémizmus a fašizmus vyrastajú a ktorými sa živia.

BRATISLAVA 26. apríla - Už v pondelok 29. apríla pravdepodobne padne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v prípade návrhu na rozpustenie fašistickej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS). V minulosti už bola rozpustená strana Slovenská pospolitosť, ktorá bola ideologicky aj personálnym zložením či osobou lídra veľmi podobná práve ĽS NS. Situácia spred niekoľkých rokov je však podľa historika Jakuba Drábika predsa len odlišná. „Slovenská pospolitosť mala priamo vo svojich stanovách napísané, že chce zrušiť demokraciu a zaviesť stavovský štát, čo je ekonomický koncept fašizmu, kde sa spoločnosť delí do stavov podľa povolaní. Teda nevolí sa na geografickej báze, kde napríklad Košický kraj volí svojho zástupcu, ale volí sa na báze povolaní - hutníci volia hutníka, lekári lekára, právnici právnika a podobne. Toto bolo celkom jasné porušenie ústavy,“ povedal v talkšou KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom Jakub Drábik.

Pre fašistické strany je program irelevantný, má len pomôcť získať moc

Historik zároveň upozorňuje, že dnes je situácia odlišná v tom, že dnes si už kotlebovci dávajú veľký pozor na to, čo oficiálne hovoria a preto v ich súčasnom programe nič podobné nenájdeme a kotlebovci sa navyše tvária, že sú demokratickou stranou. Podľa Drábika je však veľmi dôležité posudzovať tieto veci v kontexte. „Mnoho vecí nám ukazuje, že tá strana sa ideologicky nijako veľmi nezmenila. Pri fašistických stranách po druhej svetovej vojne je zvlášť dôležité rozlišovať medzi politickým programom a ideológiou. Pretože politický program je pre fašistické strany irelevantný, je v ňom čokoľvek, o čom si fašisti myslia, že im pomôže získať moc, ale ideológia zostáva nemenná,“ povedal pre Dobré noviny Jakub Drábik. Podľa historika treba práve v tomto kontexte posudzovať Kotlebovu ĽS NS, ktorá je Slovenskej pospolitosti podobná jednak v osobe vodcu a zároveň v ideológii.

Jakub Drábik si tiež všíma, že kotlebovci napríklad na sociálnych sieťach, ale aj mimo nich zámerne používajú číselnú symboliku. Známe a často používané je napríklad číslo 1488. Číslo 14 je odkazom na frázu 14 slov, ktorú radi opakujú neonacisti. Jej autorom je americký rasista David Lane, ktorý zomrel v roku 2007. Lanova veta znie: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Číslo 88 zasa odkazuje na ôsme písmeno v abecede, teda písmeno „H“, a slúži ako symbolika pre nacistický pozdrav „Heil, Hitler!“. Najznámejším zneužitím tejto číselnej kombinácie je prípad odovzdávania šekov v sume 1488 eur Marianom Kotlebom slabším rodinám.

To je podľa Drábika jasný signál Mariana Kotlebu smerom tvrdému jadru kotlebovcov, ktorí sú súčasťou neonacistickej scény.

Nacizmus a fašizmus - aký je medzi nimi rozdiel?

Mnoho ľudí vie, že medzi nacizmom a fašizmom je rozdiel, málokto však vie tento rozdiel identifikovať. „Fašizmus je fenomén, nacizmus je len jedna z najradikálnejších variánt fašizmu. Ale to jadro - ideológia - je úplne rovnaké. Podobne ako na Slovensku máme 150 členný parlament, kým v Českej republike majú dvojkomorový parlament, vo Francúzsku majú prezidentský systém a vo Veľkej Británii kráľovnú, ale stále sú to všetko demokratické krajiny. Nemecký národný socializmus (nacizmus, pozn. red.) má taktiež svoje špecifiká, ale stále je to druh fašizmu,“ vysvetľuje historik a dodáva, že „všetky fašizmy sa snažia o akúsi mýtickú očistu národa od nepriateľov“. Kým napríklad v Taliansku ste síce mohli byť príslušníkom iného národa, ale hovorili ste talianskym jazykom a poznali ste taliansku kultúru, mohli ste byť zároveň súčasťou talianskeho národa, v Nemecku to bolo inak. Ak ste nemali nemeckú krv, nemohli ste byť súčasťou národa.

Jazdia na tigrovi, kým sa neunaví, aby ho mohli zabiť

Podľa Drábika by sme po správnosti mali v prípade kotlebovcov hovoriť o neofašistoch. „Fašizmus si po druhej svetovej vojne prešiel celkom zaujímavým vývojom a neofašizmus je fašizmus v zmutovanej podobe. Ak chcel fašizmus po porážke v druhej svetovej vojne prežiť, musel sa prispôsobiť,“ tvrdí historik.

Jakub Drábik pripomína talianskeho filozofa Juliusa Evolu, ktorý neofašizmus prirovnáva k jazde na tigrovi. „Demokracia je tiger a fašisti sa nemajú nechať tigrom zjesť, ale majú vyskočiť na tigra a jazdiť na ňom dovtedy, kým sa neunaví a potom ho zabiť,“ uviedol pre Dobré noviny Drábik. Podľa neho je práve toto metafora, podľa ktorej sa neofašisti majú prispôsobiť demokracii a skrývať svoju pravú podstatu - nepoužívať uniformy, nepoužívať fašistickú rétoriku a bombastické prejavy, pretože tieto prejavy demokratická spoločnosť dokáže identifikovať a odfiltrovať ich. A práve toto slovenskí fašisti pochopili po tom, ako im rozpustili Slovenskú pospolitosť. Zmutovali teda do podoby neofašistov, ich ideológia sa však nezmenila.

Vždy keď politici uhli fašistom, skončilo to zle

Jakub Drábik ďalej v kontexte zrušenia Kotlebovej strany upozorňuje na historické skúsenosti. „Akonáhle demokratickí politici začali kalkulovať a počítať s podporou fašistov, tak to skončilo zle. Keď sa Hitler stal prvýkrát kancelárom, vo vláde mal len troch nacistických ministrov z jedenástich. Štandardné strany si povedali, že Hitlerovi dajú šancu, lebo nevedeli inak zostaviť vládu, že to nejako uhrajú,“ tvrdí Drábik a pripomína, že fašisti nikdy vo voľbách nezískal nadpolovičnú väšinu hlasov. Najlepší výsledok, aký kedy dosiahla nejaká fašistická strana, bolo 37 percent pre Hitlerovu NSDAP z leta 1932 a to neboli voľby, kedy Hitler získal moc, tú získal až o rok neskôr, kedy vo voľbách získal len 33 percent hlasov. Napriek tomu to bol začiatok najväčšej tragédie 20. storočia.

Viac o historických dôvodoch, ktoré hovoria v prospech zrušenia neofašistickej ĽS NS, sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?