Dobré noviny
Unikáty, na ktoré môžeme byť hrdí: Slovensko je plné morí, ibaže kamenných. Poznáte tieto čarovné miesta?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Unikáty, na ktoré môžeme byť hrdí: Slovensko je plné morí, ibaže kamenných. Poznáte tieto čarovné miesta?

Kamenné more vo Vyhnianskej doline.
Kamenné more vo Vyhnianskej doline. — Foto: TASR/Lenka Krošláková, Facebook/Ivana Tajbošová

More si už nemusíme vychutnávať iba v zahraničí. Slovensko totiž skrýva krásy, o ktorých mnohí z nás ani netušili.

BRATISLAVA 25. augusta (Dobré noviny/TASR) - Ak ste tento rok pri mori neboli alebo ak ste sa už zo zahraničia vrátili a výhľad na morské vlny vám naozaj chýba, zúfať nemusíte. Hoci je Slovensko vnútrozemská krajina, predsa len má nejaké to svoje more. Ibaže kamenné. Príroda totiž našu krajinu obdarila krásou, o ktorej mnohí z nás ani netušili, pričom ju máme takpovediac za rohom.

Galéria

Galéria

1. Pod hradom Šomoška

Jedno z najznámejších kamenných morí nájdete pri hrade Šomoška, ktorý patrí k obci Šiatorská Bukovinka na slovensko-maďarskom pohraničí. Hradný kopec tvorí národná prírodná rezervácia Šomoška a dostanete sa tam zo záchytného parkoviska po náučnom chodníku dlhom 1,6 kilometra.

Po ceste k zrúcanine naďabíte až na osem zaujímavých zastávok vrátane Kamenného mora, ktoré vzniklo prirodzeným zvetrávaním bazaltu a gravitačným ukladaním jeho úlomkov na svahu. A jednoznačne nevynechajte ani jedinečný Kamenný vodopád.

Kamenné more pod hradom Šomoška.
Kamenné more pod hradom Šomoška. Foto: Facebook/Lukáš Ládek

2. Vyhnianska dolina

Najnavštevovanejším turistickým miestom v obci Vyhne vo Vyhnianskej doline je Kamenné more na úpätí vrchu Kamenná. Lokalita tvorená obrovským množstvom väčších či menších ryolitových balvanov načervenastej farby je rozlohou najväčšou a najvýznamnejšou svojho druhu na Slovensku. Zároveň ide o jedno z najstarších chránených území na Slovensku. Kamenné more vo Vyhniach vďačí za svoj vznik eróznym procesom, ale i zemetraseniu, ktoré pred tisíckami rokov spôsobilo mohutné skalné zrútenie. 

Kamenné more vo Vyhnianskej doline.
Kamenné more vo Vyhnianskej doline. Foto: TASR - Lenka Krošláková

3. Pri Malej Lehote

Pri vstupe do obce Malá Lehota (okres Žarnovica) sa mnohí návštevníci pristavia pri jedinečnom prírodnom úkaze - Andezitovom kamennom mori. Vzniklo zrejme v období štvrtohôr á pôvodne bolo naozaj rozsiahle. Dnes je to však jedno z najmenších kamenných morí na Slovensku, a aj preto bolo v roku 1975 vyhlásené za prírodnú pamiatku. 

Hoci sa to možno nezdá, každý z kameňov váži približne pol tony.  Andezity vznikli z magmy, ktorá mala zásaditú povahu. Tá však nie je čistá, pretože sa do nej primiešali čiastočky kremeňa, ktoré sa na povrchu trblietajú ako hladina vody na slnku. Za pekného počasia si tu teda môžete vychutnať dovolenku ako pri ozajstnom mori.

Andezitové kamenné more pri Malej Lehote.
Andezitové kamenné more pri Malej Lehote. Foto: TASR - Jana Vodnáková

4. V podhorskej obci Malinová 

Miestny náučný chodník v dĺžke 2,5 kilometra vedie aj okolo najväčšej zaujímavosti v obci Malinová. „Kamenné moria vznikali postupne, keď tam od 13. do 18. storočia prebiehala ťažba a ryžovanie zlata. Miestni obyvatelia, nemeckí osadníci z radov karpatských Nemcov, tam totiž chodili do roboty. Naplaveninu premývali vodou pomocou umelo vybudovaných stúp. Zlato sa nachádzalo v piesku, preto väčšie kamene odhadzovali. Za stáročia sa ich nakopilo veľmi veľa. Kamenné moria majú rozlohu približne desať kilometrov štvorcových. Teraz je plocha už väčšinou zarastená stromami, ktoré sa medzi kameňmi uchytili," uviedol pre TASR predseda miestneho turistického klubu Miroslav Richter.

Na trase náučného chodníka sú štyri zastávky, kde sú osadené veľkoplošné informačné tabule. Obrazom i textom približujú históriu ryžovania zlata, ale aj faunu a flóru v okolí. 

Na snímke pohľad na časť kamenných morí pri obci Malinová.
Na snímke pohľad na časť kamenných morí pri obci Malinová. Foto: TASR - Pavol Remiaš

5. Ihráčske kamenné more

Zaujímavá prírodná pamiatka sa nachádza v Štiavnických horách pri obci Ihráč. Ide o zvyšok lávového prúdu, ktorý sa rozpadá do skalísk a balvanov s rôznymi dutinami, prieduchmi a otvormi. Z nich zvykne vychádzať para, ktorá v zime roztápa okolitý sneh.

Kamenné more pri obci obci Ihráč.
Kamenné more pri obci obci Ihráč. Foto: Facebook/Andy Mihalicka

6. Najvyšší vrch Braniska

Najvyšším vrchom pohoria Braniska je Smrekovica (1200 m n.m.), pričom v jej vrcholových častiach sa nachádza Kamenné more. Toto jedinečné miesto vzniklo vďaka mrazovému zvetrávaniu, ku ktorému dochádza, keď teplota vzduchu kolíše okolo bodu mrazu. Najideálnejšie podmienky pre mrazové zvetrávanie panovali počas ľadových dôb pleistocénu, keď podobne ako kamenné more na Smrekovici vznikla aj väčšina kamenných morí Slovenska.

Cez toto kamenné more prechádza modrá turistická značka (Markova skratka) a taktiež aj žltá turistická značka vedúca z Vyšného Slavkova na Smrekovicu. 

Kamenná kopa vytvorená turistami na Markovej skratke, čo je chodník, ktorý prechádza cez kamenné more na juhozápadnom svahu Smrekovice.
Kamenná kopa vytvorená turistami na Markovej skratke, čo je chodník, ktorý prechádza cez kamenné more na juhozápadnom svahu Smrekovice. Foto: Facebook/Pohorie Branisko

7. Sokolie skaly

Sokolie skaly sú malé krasové územie zaberajúce časť Krahulčích vrchov v Považskom Inovci. A práve tu nájdete málo známe Kamenné more so zaujímavými skalnými útvarmi. Z chodníka vedúceho okrajom skál sú občasné výhľady na hrad Tematín, vrch Bezovec a do údolia potoka Striebornica. A lákadlom je aj neďaleká Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa.

Je to naozaj pekné miesto, kde každý turista cíti pokoj a pokoru pred silou prírody. Jednoducho treba navštíviť.

Kamenné more v Sokolích skalách v Považskom Inovci.
Kamenné more v Sokolích skalách v Považskom Inovci. Foto: Facebook/Zdeno Zenon Hrdý‎

Už ste čítali?