Dobré noviny
Premiér: Dá sa diskutovať o tom, či má byť 21. august pamätným dňom
TASR
TASR

Premiér: Dá sa diskutovať o tom, či má byť 21. august pamätným dňom

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini položil kyticu na hrob Alexandra Dubčeka pri príležitostí 50. výročia občianskeho odporu proti okupácii, v Bratislave 21. augusta 2018.
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini položil kyticu na hrob Alexandra Dubčeka pri príležitostí 50. výročia občianskeho odporu proti okupácii, v Bratislave 21. augusta 2018. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Premiér zdôraznil, že nastal čas, kedy si máme nielen pripomenúť dobové udalosti, ale tiež si uctiť osobnosti slovenských dejín a ľudí, ktorí zohrávali počas okupácie v roku 1968 dôležitú úlohu.

Bratislava 21. augusta (TASR) - V prípade, že by vznikla spoločenská objednávka, aby bol 21. august pamätným dňom, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) by sa nebránil diskutovať o tejto myšlienke. Povedal to v utorok na brífingu po tom, čo si spolu s členmi vlády pripomenul 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa pri hrobe Alexandra Dubčeka.

"Nie som zástanca toho, aby sme si umelo jatrili rany. Na druhej strane je to súčasť histórie, pred ktorou nemôžeme zatvárať oči, pred ktorou nemôžu zatvárať oči ani naši susedia a vtedajší spojenci," uviedol. Podľa jeho slov však nie je dôležité "čo je napísané v kalendári, ale ako si osobne a ľudsky vieme tieto udalosti pripomenúť".

Premiér pri tejto príležitosti zdôraznil, že nastal čas, kedy si máme nielen pripomenúť dobové udalosti, ale tiež si uctiť významné osobnosti slovenských dejín a ľudí, ktorí zohrávali počas okupácie v roku 1968 dôležitú úlohu.

"Alexander Dubček bol nositeľom obrodných spoločenských zmien, a preto bude navždy patriť k jedným z najvýznamnejších osobností našich moderných dejín. Je pre nás inšpiráciou, že na hodnotách a v boji za hodnoty treba zotrvať, aj keď žijeme ťažkú a zložitú dobu," uviedol predseda vlády.

Dubčekovo rozhodovanie v auguste 1968 nebolo podľa Pellegriniho slov jednoduché a bolo ovplyvnené tým, čo sa navonok dialo. "Treba vždy v dobrom spomínať a vážiť si to, že ťažké rozhodnutia mali spoločné to, že boli vždy v prospech národa a v prospech spoločnosti," zdôraznil.

Podľa Pellegriniho je dobré, že sa udalosti z roku 1968 pripomínajú nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách.

Už ste čítali?