Dobré noviny
Viete, kde sa nachádza slovenské Mexiko? V dedinke pri Nitre, kde manželia pestujú jedinečné a poriadne pálivé chilli
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Viete, kde sa nachádza slovenské Mexiko? V dedinke pri Nitre, kde manželia pestujú jedinečné a poriadne pálivé chilli

Rodina Pavlíkovcov vo Veľkom Kýre pestuje chilli značky Chillihell.
Rodina Pavlíkovcov vo Veľkom Kýre pestuje chilli značky Chillihell. — Foto: archív Chillihell

Dedinka na juhu Slovenska pripomína exotické Mexiko. Polia sú tu obsiate pekelne štipľavými papričkami, ktoré môžu svojou kvalitou konkurovať aj svetovým chilli veľmociam.

VEĽKÝ KÝR 22. augusta (Dobré noviny) – Ich štipľavé hobby prerástlo v poriadne štipľavé podnikanie. Manželia Majka a Radko Pavlíkoví sa rozhodne nenudia a na poliach pri Veľkom Kýre pestujú jedinečné slovenské chilli papričky. A že je to hotová alchýmia, sa dozviete z rozhovoru pre Dobré noviny, v ktorom prezradili aj zaručený trik, ako si túto exotickú plodinu vychutnať a ako sa prípadne zbaviť nepríjemného pálenia.

Galéria

Galéria

Na začiatku ich príbehu bola túžba pestovať najpálivejšie chilli a malý črepník chilli papričiek na parapete. Štipľavé papričky boli Radkovým hobby odjakživa, ale ich pestovaniu sa začal venovať až v roku 2010. Zbieral skúsenosti a pomaličky rozširoval svoje papričkové teritórium. Jeho cesta od hobby k podnikaniu bola teda naozaj spontánna.

Z malého črepníka je dnes veľký skleník s chilli. Na snímke Radko počas práce.
Z malého črepníka je dnes veľký skleník s chilli. Na snímke Radko počas práce. Foto: archív Chillihell

Nejak nám to hobby prerástlo cez hlavu,“ zaspomínala si s úsmevom Majka. „Začali sme vymýšľať nové chute, skúšali sme omáčky a pasty pre vlastné potešenie a gurmánsky zážitok. Povzbudzovala nás rodina aj priatelia. Tak sme sa do toho dali. Veď snom každého je živiť sa tým, čo ho baví a napĺňa.“

Chilli Elixír Habanero v darčekovej fľaštičke „lebka“.
Chilli Elixír Habanero v darčekovej fľaštičke „lebka“. Foto: archív Chillihell

A jedného dňa z toho vzniklo Chillihell a z manželov sa napokon stali aj kolegovia. Pestovaniu sa venuje najmä manžel. Je to jeho hobby a ja mu do toho nefušujem. V záhrade je on šéf, ja iba brigádnik,“ smeje sa Majka.

Hotová alchýmia

Chilli papričky pestujú na južnom Slovensku, kde je pôda postačujúca pre tieto plodiny. A hoci sa väčšine ľudí chilli spája najmä s horúcim letom, starostlivosť o ne je celoročná, a tak majú v záhrade stále čo robiť. Od januára sejeme, polievame, kúrime papričkám, potom zas vetráme, a zase polievame, trháme burinu, okopávame a až do novembra oberáme. Sme radi, ak je december teplejší, tak máme dosť času upratať záhradu a zorať, vysvetľuje Majka.

Bez práce nie sú... chilli.
Bez práce nie sú... chilli. Foto: archív Chillihell

A to, či sa pestovaniu darí, záleží podľa nej najmä od počasia. Takže jeden rok je lepší, iný horší. Najväčší rozdiel je v tom, že v krajinách pôvodu papričiek je väčšinou celoročne teplo. My to dorovnávame vykurovaním od januára do apríla. A potom sledovaním vlhkosti a teploty vzduchu a tiež pôdy. Niekedy je to alchýmia a aj napriek našej snahe sa stane, že niektoré tvrdohlavé odrody odmietajú spolupracovať. Čo už. Je to príroda a my nie sme jej pánmi, konštatuje na základe skúseností. Našťastie, nám veľmi pomáha najbližšia rodina, bez nich by sme to nezvládli.

Chilli ako darček? Prečo nie?
Chilli ako darček? Prečo nie? Foto: archív Chillihell

Chilli im nosia ako suvenír

Odrôd chilli je veľmi veľa, vo svete ich existujú doslova tisíce. My sme vlani pestovali niečo cez 70 odrôd. Z nich najznámejšie sú Jalapeno, Habanero, Bhut Ghost Jolokia, Trinidad Scorpion Moruga a Carolina Reaper. Toto sú vlastne tie guinessové. Pokým Habanero bolo v roku 1999 najpálivejšou papričkou sveta s pálivosťou 350.000 SHU (pozn. red.: jednotiek pálivosti), dnes je svetovým lídrom odroda Carolina Reaper, ktorej namerali až 2.200.000 SHU,vysvetľuje s tým, že pálivosť papričiek sa líši v závislosti od podmienok pestovania, podnebia, teploty, vlhkosti a iných faktorov.

Radko si splnil svoj chilli sen.
Radko si splnil svoj chilli sen. Foto: archív Chillihell

Majka a Radko sa zameriavajú na stredne pálivé až najpálivejšie odrody, no pre potešenie oka u nich nájdete aj rôzne okrasné odrody. Semená papričiek nám teraz už nosia známi ako suveníry z dovoleniek. Pretože my už na dovolenku nemôžeme ísť, hoci to už konečne plánujeme. Ale to plánujeme už päť rokov. Tak snáď o ďalších päť, hovoria s úsmevom Majka a Radko, ktorým medzitým pribudol do rodinky syn.

Do záhradkárčenia je zapojená celá rodina.
Do záhradkárčenia je zapojená celá rodina. Foto: archív Chillihell

Po vzore starých mám

Chilli však nielen pestujú, ale robia z neho aj rôzne gurmánske špeciality, ktoré si môžete zakúpiť napríklad v bratislavskej Starej tržnici. Papričky spracovávame klasickým spôsobom, najmä sušením a zaváraním. Po vzore našich starých mám sme začali využívať aj klasickú metódu konzervovania – solením. Táto metóda nám umožňuje konzervovať výrobky bez tepelnej úpravy a bez pridania akýchkoľvek umelých konzervantov či farbív. Výhodou tejto metódy je zachovanie všetkých vlastností čerstvej chilli papričky, najmä obsah kapsaicínu, vitamínov, flavonoidov a betakaroténu. Okrem toho sa zachováva aj jej chuť a vôňa.

Aj naše babičky kedysi zavárali chilli papričky.
Aj naše babičky kedysi zavárali chilli papričky. Foto: archív Chillihell

A na svoje si príde naozaj každý. „Vyrábame všetko, čo nám príde na um. Najmä omáčky, pasty, zaváraniny, ale aj sušené, mleté či údené chilli. Okrem chilli však nájdete v ich záhrade aj kápiu, paradajky, tekvice či jahody, ktoré patria medzi hlavné suroviny ich omáčok. Zázvorovo medová Habanero omáčka už bude pomaly legendou.

Chilli bolo na začiatku iba ich hobby.
Chilli bolo na začiatku iba ich hobby. Foto: archív Chillihell

Roboty sa neboja

A ako inak, to, čo si vypestujú, si vedia aj poriadne vychutnať. V lete najradšej grilujeme. Ku krkovičke musí mať manžel Pikové eso a ja zas omáčku Hokajdo. Milujeme tiež grilovaný hermelín s našou jahodovou omáčkou. To je dezertík. No a u nás je jedlom číslo jeden guláš. Ten by sme mohli mať hádam každý deň a nezunoval by sa. Teda, samozrejme, ak bude pikantný,“ tvrdia svorne manželia Pavlíkoví.

Štipľavé jahody? Táto omáčka vás presvedčí o tom, že táto kombinácia chutí je naozaj skvelá.
Štipľavé jahody? Táto omáčka vás presvedčí o tom, že táto kombinácia chutí je naozaj skvelá. Foto: archív Chillihell

A čo odporúčajú urobiť v prípade, ak to niekto náhodou preženie so štipľavým? „Na pálenie najlepšie zaberá mlieko (mliečny tuk), teda všetky mliečne výrobky,“ prezradili pre Dobré noviny.

Rodina Pavlíkovcov má vždy úsmev na tvári. Dokonca aj v skleníku s chilli.
Rodina Pavlíkovcov má vždy úsmev na tvári. Dokonca aj v skleníku s chilli. Foto: archív Chillihell

Hoci sa pestovaniu papričiek profesionálne venujú už osem rokov, ešte stále majú pocit, že sú len na začiatku. Ešte je veľmi veľa vecí, čo chceme urobiť, zlepšiť, doladiť. Nápadov máme veľa, ale všetko má svoj čas. Nie je to ľahký chlebík, ale my sa roboty nebojíme. Skôr sa bojíme nudy, ale tá nás zďaleka obchádza,hovoria pozitívne naladení manželia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?