V Bratislave by mala vyrásť nová nemocnica
TASR
TASR

V Bratislave by mala vyrásť nová nemocnica

Ministerstvo zdravotníctva SR s dostavbou nemocnice na Rázsochách nepočíta. V Bratislave by sa mala postaviť nová nemocnica

Bratislava 3. júla (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR s dostavbou nemocnice na Rázsochách nepočíta. V Bratislave by sa mala postaviť nová nemocnica. Pravdepodobným miestom je areál súčasnej Nemocnice sv. Michala na Ceste na Červený most. Vyplýva to z materiálu Informácia o stave investícií v akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku a zámer realizácie výstavby novej nemocnice v Bratislave, ktorý dnes schválila vláda SR.

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Martin Baumann

Nemocnice na Slovensku podľa materiálu dosahujú nízku úroveň produktivity, čo je spôsobené najmä ich zastaranou infraštruktúrou, keď priemerný vek nemocničných budov je na úrovni 42 rokov s nevyhovujúcim logistickým usporiadaním. "Z toho je zrejmé, že investíciami do rekonštrukcie existujúcich budov sú už možnosti zvyšovania produktivity takmer vyčerpané, a preto je potrebné priniesť koncept postupnej výstavby nových moderných nemocníc," uvádza sa v materiáli.

Ministerstvo zdravotníctva preto prichádza s úvodným projektom výstavby novej nemocnice v Bratislave. Tá by mala vyrásť na pozemkoch areálu Nemocnice sv. Michala a má byť súčasťou projektu BioMedPark-u. Ten vo svojej koncepcii zahŕňa vybudovanie univerzitnej nemocnice, biomedicínskeho vedeckého parku SAV, nových priestorov Lekárskej fakulty a Farmaceutickej fakulty UK. "Z dôvodu požadovaného fyzického prepojenia všetkých troch kľúčových častí BioMedPark-u sa preto ako najvhodnejšie javí jeho umiestnenie v areáli SAV na Dúbravskej ceste s dobudovaním fyzického prepojenia s areálom Nemocnice sv. Michala," píše sa v materiáli. Vznikom BioMedPark-u bude podľa rezortu zdravotníctva možné dosiahnuť dlho očakávanú prepojenosť výskumu a praxe v oblasti medicíny a zdravotníctva.

Nová nemocnica by mala stáť približne 250 miliónov eur. Ministerstvo predstavilo niekoľko alternatív jej financovania ako využitie štátnych finančných aktív, štátneho rozpočtu, štrukturálnych fondov Európskej únie alebo využitie formy verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). "Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu a hospodárske prognózy do budúcna nie je realistické očakávať zabezpečenie financovania výstavby nových zdravotníckych zariadení v plnom rozsahu z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo štátnych finančných aktív," uvádza sa v materiáli. Ministerstvo sa preto prikláňa k forme PPP.

Rezort zdravotníctva taktiež vyčíslil, že dostavba Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy by vyšla približne na 500 miliónov eur. "Vzhľadom na vyššie uvedené by bola dostavba Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy menej ekonomicky výhodná aj do budúcnosti, a preto odporúčame buď odpredaj investície Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy, alebo využitie na inú výstavbu pri zachovaní účelu nadobudnutia pozemkov," píše sa v materiáli.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…