Záujem o štúdium techniky a informatiky rastie, informuje STU
TASR
TASR

Záujem o štúdium techniky a informatiky rastie, informuje STU

Po oboch kolách prijímacieho konania univerzita eviduje 6043 prihlášok, čo predstavuje medziročný nárast takmer o šesť percent z 5719 prihlášok.

Ilustračná snímka — Foto: TASR

Bratislava 21. augusta (TASR) - Do budúceho akademického roku sa na Slovenskú technickú univerzitu (STU) prihlásilo o šesť percent viac uchádzačov ako minulý rok. Mladí vnímajú význam štúdia informatiky a techniky pre svoju budúcnosť. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

Po oboch kolách prijímacieho konania univerzita eviduje 6043 prihlášok, čo predstavuje medziročný nárast takmer o šesť percent z 5719 prihlášok. "Mladí ľudia pristupujú k výberu vysokej školy zodpovedne. Sledujú, o aké pozície majú zamestnávatelia záujem. Študenti vnímajú, že práve technika a informatika im zabezpečí istotu dobrého pracovného miesta s vysokým platom. Pri výbere školy zohľadňujú i vybavenie školy a laboratórií, spoluprácu s praxou a uplatniteľnosť absolventov. Študenti sa prestali techniky obávať aj zásluhou viacerých základných a stredných škôl, ktoré posilnili vyučovanie matematiky,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

O lepšej pripravenosti uchádzačov svedčia aj tohtoročné výsledky maturitných skúšok z matematiky a výsledky SCIO testov, na základe ktorých univerzita prijíma študentov. Najviac uchádzačov sa hlásilo na fakultu informatiky a informačných technológií (FIIT), ktorej kapacity sa naplnili hneď v prvom prijímacom kole. Medziročne narástol i záujem o štúdium na fakulte elektrotechniky a informatiky, stavebnej a strojníckej fakulte, fakulte architektúry a fakulte chemickej a potravinárskej technológie. K zvýšenému záujmu študentov mohol prispieť aj prechod na elektronické prihlášky a zníženie poplatkov.

Rektori a dekani fakúlt so zameraním na informatiku rovnako ako firmy dlhodobo upozorňujú na potrebu podporiť IT študijné programy. "Zvýšenie kapacít vzdelávania informatikov musí byť naším spoločným záujmom. Digitalizácia, automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia, internet vecí… Slovensko potrebuje výrazne viac takýchto odborníkov. Dlhodobo s partnermi upozorňujeme, že je potrebné naviazať financovanie vysokých škôl na požiadavky praxe a uplatnenie absolventov. Nesmieme dopustiť, aby nám mladí ľudia zo Slovenska odchádzali,“ upozornil Redhammer.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…