Fantastický úspech! Film Mečiar zabojuje o titul najlepší európsky film
TASR
TASR

Fantastický úspech! Film Mečiar zabojuje o titul najlepší európsky film

Film Mečiar je o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť, ale aj na život samotnej režisérky T. Nvotovej.

Záber z filmu Mečiar. — Foto: Reprofoto Youtube

Bratislava 15. augusta (TASR) - Európska filmová akadémia v stredu zverejnila výber 15 dokumentárnych filmov, ktoré majú šancu získať Európsku filmovú cenu (European Film Award) 2018. Je medzi nimi aj celovečerný dokument Mečiar/The Lust for Power režisérky Terezy Nvotovej, ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii.

Podľa tvorcov filmu je stredajšia správa od Európskej filmovej akadémie doteraz najvýznamnejším medzinárodným uznaním filmu a dokazuje, že udalosti odohrávajúce sa na pozadí nedávnej československej histórie, ako aj búrlivé prejavy v politike prvých rokov samostatného Slovenska nemajú striktne regionálny charakter. "Od začiatku sme boli presvedčení, že Nvotová filmom Mečiar dokázala poukázať na fenomén, ktorý sa zďaleka netýka len Slovenska či postkomunistických krajín," komentovala zverejnenie nominácie producentka filmu Zuzana Mistríková. "Tereza má mimoriadnu schopnosť vycítiť, čo sa v spoločnosti (i pod jej povrchom) deje, a sprostredkovať to divákovi. Ani sme netušili, ako blízko má k pravde, keď ešte na jeseň minulého roka poukázala vo svojom filme na paralelu medzi vládnutím Vladimíra Mečiara a Roberta Fica," doplnila.

Európska filmová akadémia vybrala 15 filmov, ktoré v stredu sprístupnila viac ako 3500 členom Európskej filmovej ceny. Tí svojím hlasovaním určia, ktorých päť filmov sa ocitne v najužšej nominácii. Verejnosť sa ich rozhodnutie dozvie 10. novembra na Európskom filmovom festivale v Seville. Slávnostný ceremoniál a vyhlásenie víťazov všetkých kategórií sa bude konať rovnako v Seville 15. decembra.

Film Mečiar je o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť, ale aj na život samotnej režisérky. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, mala Tereza jeden rok. Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, v tom čase neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka. Vladimír Mečiar sa po úspešnom konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Tereza a jej rovesníci prežívajú svoje detstvo a dospievanie na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky.

Film mal premiéru v kinách v SR 12. októbra 2017, do českých kín sa dostal 8. marca 2018. V januári tohto roka získal hlavnú cenu TRILOBIT 2017 za "dielo alebo prínos v oblasti audiovizuálnej tvorby" - cenu udeľuje Český filmový a televízny zväz FITES. Snímka bola v kategórii najlepší dokumentárny film nominovaná na Českého leva (národnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie) a tiež na Slnko v sieti (národnú cenu Slovenskej filmovej a televíznej akadémie).

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…