Mobilné platobné systémy pomaly nastupujú aj v Nemecku
TASR
TASR

Mobilné platobné systémy pomaly nastupujú aj v Nemecku

Google koncom júna ohlásil spustenie služby Google Pay v Nemecku, čím predbehol podobnú službu od konkurenčného Apple, ktorý chce svoje Apple Pay uviesť v Nemecku do konca roka.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 12. augusta (TASR) - Nemci sú známi tým, že stále najradšej platia hotovosťou. Platby pomocou smartfónu sa však podľa Commerzbank začnú postupne presadzovať. "Mobilné platobné systémy budú získavať na význame," povedal Michael Mandel, predseda predstavenstva pre individuálnych klientov, pre agentúru DPA.

Commerzbank spolu so svojou dcérskou spoločnosťou Comdirect v tejto oblasti spojila sily s Google, čo však podľa Mandela nevylučuje ani spoluprácu s Apple. "Nebude existovať len jediná metóda mobilných platieb, ale klient si bude môcť opakovane vyberať medzi rôznymi ponukami. To znamená, že musíme preveriť a analyzovať mnohé metódy. So záujmom si pozrieme aj vývoj v Apple Pay," dodal Mandel.

Google koncom júna ohlásil spustenie služby Google Pay v Nemecku, čím predbehol podobnú službu od konkurenčného Apple, ktorý chce svoje Apple Pay uviesť v Nemecku do konca roka. Partnerom Apple budú okrem iného Deutsche Bank a HypoVereinsbank (HVB). Nemecké sporiteľne a družstevné banky ponúkajú vlastné modely mobilných platieb.

Z technického hľadiska fungujú všetky ponuky rovnako: zákazník musí priložiť svoj smartfón na kartový terminál, ktorý musí umožniť bezkontaktnú platbu. Nemci aj naďalej obľubujú hotovosť: takmer tri štvrtiny nákupov (74 %) sú platené mincami alebo bankovkami. No i tak už niekoľko týždňov po spustení Google Pay zaznamenal Comdirect pozitívny vývoj. Pre službu sa zaregistrovalo vyše 10.000 klientov a odvtedy vykonalo viac než 50.000 transakcií.

Mandel si veľa sľubuje aj od systému Paydirect, ktorý je nemeckou odpoveďou na PayPal. V porovnaní s PayPalom má však Paydirect jednu veľkú výhodu: poplatky sa sťahujú z pripojeného bežného účtu a dáta tak zostávajú v banke a na nemeckých serveroch. Po registrácii môžu klienti platiť aj na internete zadaním používateľského mena a hesla.

Napriek tomu sa Paydirect presadzuje len veľmi pomaly. Takmer tri roky od spustenia si túto službu aktivovali dva milióny klientov, kým cez PayPal platí 20,5 milióna Nemcov.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…