Maratón mužov na ME Tibor Sahajda nedokončil a vzdal sa
TASR
TASR

Maratón mužov na ME Tibor Sahajda nedokončil a vzdal sa

Za favorita sa považoval Španiel Javier Guerra, ktorý v tomto roku zabehol doma v Seville 2:08:36, najlepší čas zo všetkých účastníkov.

Na archívnej snímke Slovák Tibor Sahajda. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Berlín 12. augusta (TASR) - Za zlatou medailou si na ME atlétov v Berlíne dobehla v nedeľňajšom maratóne Bieloruska Volha Mazuronaková časom 2:26:22. Vo finiši zdolala Francúzku Clémence Calvinovú (2:26:28), tretia skončila Češka Eva Vrabcová-Nývltová v národnom rekorde 2:26:31.

Na mužskej maratónskej trati si titul vybojoval Belgičan Koen Naert v rekorde šampionátu 2:09:51 pred naturalizovaným Švajčiarom Tadessem Abrahamom (2:11:24) a Talianom Yassineom Rachikom v osobnom rekorde 2:12:09. Na rozdiel od žien sa o medailách rozhodlo s dostatočným predstihom bez záverečnej drámy. Slovenský vytrvalec Tibor Sahajda preteky nedokončil.

Mnohé z 56 štartujúcich žien nemali zabehnutý v tomto roku ani jeden maratón, v sezónnych tabuľkách viedli dve Bielorusky Mazuronaková a Ivanovová a niektoré ďalšie tiež zdobil čas pod 2:30. Vyloženej favoritky nebolo, aj keď sa spomínali pri nich najmä Britky, Talianky, Španielky, Nemky, Češky sa spoliehali na 14. na MS v Londýne Vrabcovú-Nývltovú, rozhodovali aktuálna forma i vplyv slnečného počasia a prostredia.

Na 10 km okruhu v centre mesta s dominantou námestia Breitscheidplatz i ďalších pamiatok, zhodnom, aký bežali aj muži, sa pole rýchlo roztrhalo, s čelnou deväťčlennou skupinkou, na 10. km s medzičasom 35:12. Bieloruske Mazuronakovej sa pustila krv z nosa a aj tento fakt napovedal, že to na trati nebolo pre niektoré jednoduché. Medzičas na polmaratóne 1:14:00 deväťčlennej skupinky s tromi Bieloruskami i Vrabcovou-Nývltovou už napovedal výsledný čas. Na 24. km Mazuronaková naznačila trhák, Česka ju rýchlo dostihla a ešte sa k nim pripojila Francúzka Calvinová, na 29. km ďalšia Bieloruska Damancevičová, no po piatich kilometroch už opäť nevládala držať krok.

V trojici najlepších mala v závere najviac síl 29-ročná Mazuronaková, 5. na OH v Riu, keď medzi 39. - 40. km si utvorila drobný náskok a vo finiši si poradila s úsilím dotierajúcej Calvinovej. A to ešte v poslednej zákrute takmer nesprávne odbočila a vyšla trochu z rytmu.

Medzi 72 mužmi, ktorí vyrazili na trať o hodinu neskôr ako ženy, sa snažil aj slovenský maratónec Tibor Sahajda. Vzhľadom na jeho osobný rekord (2:18:44) veľké nádeje skončiť v popredí nemal, cieľom bolo najmä podať vo svojom piatom maratóne v kariére plnokrvný výkon na hranici možností. Za favorita sa považoval Španiel Javier Guerra, ktorý v tomto roku zabehol doma v Seville 2:08:36, najlepší čas zo všetkých účastníkov. Na štart sa postavil aj Nór Sondre Nordstad Moen, držiteľ najlepšieho európskeho výkonu historie (2:05:48) vlani vo Fukuoke, v osobnom rekorde za ním príliš nezaostával Švajčiar Tadesse Abraham (2:06:40).

Na 10. km (30:56) pracovala na čele široká skupinka s najaktívnejším Abrahamom, na 53. mieste bol Sahajda (33:05). Do polmaratónu (1:05:54) sa nič zásadné neudialo. Až na 30. km, keď sa od ostatných odpútala trojica s Abrahamom, Naertom a Rachikom. Po piatich km už pracoval na čele Naert s polminútovým náskokom a neustále ho zveľaďoval, na 40. km bol pred Abrahamom o 1:18 min. Ani o 3. mieste Rachika už neboli pochybnosti.

Dvadsaťosemročný Naert v tomto roku nemal na konte žiaden maratón, svoj najrýchlejší zabehol vlani v Rotterdame s 10. miestom (2:10:16). Na konte mal dosiaľ od roku 2015 päť maratónov, vrátane olympijského s 22. miestom. Do pozornosti sa dostal v roku 2015 práve na Berlínskom maratóne, keď dobehol siedmy ako prvý Európan.

Sahajda sa snažil, na méte polmaratónu s 50. miestom (1:09:52), a prioritou bolo, aby udržal tempo až do cieľa. Žiaľ, na medzičasoch figurovalo jeho meno len do 30. km, potom sa vzdal a ocitol sa medzi štrnástimi, čo preteky nedokončili.

Výsledky:

ženy

maratón: 1. Volha Mazuronaková (Biel.) 2:26:22, 2. Clémence Calvinová (Fr.) 2:26:28, 3. Eva Vrabcová-Nývltová (ČR) 2:26:31, 4. Maryna Damancevičová 2:27:44, 5. Nastassia Ivanovová (obe Biel.) 2:27:49, 6. Sara Dossenová (Tal.) 2:27:53

muži

maratón: 1. Koen Naert (Belg.) 2:09:51, 2. Tadesse Abraham (Švaj.) 2:11:24, 3. Yassine Rachik (Tal.) 2:12:09, 4. Javier Guerra (Šp.) 2:12:22, 5. Eyob Ghebrehiwet Faniel (Tal.) 2:12:43, 6. Jesús Espaňa (Šp.) 2:12:58, ...Tibor SAHAJDA (SR) sa vzdal

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…