Verejné obstarávanie sa od jesene stane súčasťou vedy
TASR
TASR

Verejné obstarávanie sa od jesene stane súčasťou vedy

Projekt ÚVO a Právnickej fakulty Univerzity Komenského je pokračovaním spolupráce, ktorú obe strany nadviazali v januári tohto roka.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 12. augusta (TASR) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave budú od jesene spolupracovať na spoločnom projekte. Agentúra na podporu výskumu a vývoja vybrala a schválila financovanie ich spoločného projektu s názvom Zefektívnenie právnej úpravy verejného obstarávania a jej aplikácie v kontexte práva Európskej únie. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

"Naším zámerom je pozrieť sa na našu legislatívu inak, komplexne, po prvý raz v tejto oblasti prepojíme prax s vedou a výskumom. A keďže sme v európskom priestore, v kontexte európskeho práva budeme hľadať ďalšie návrhy na vylepšenie našej legislatívy," vysvetlil predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Projekt poskytne návrhy a odporúčania najmä v troch vybraných okruhoch. "Zameriame sa na právnu úpravu súťažných podkladov a súťažných podmienok, na deformity trhu spôsobené verejnoprávnymi subjektmi a na procesy vo verejnom obstarávaní. Zjednodušene povedané, budeme identifikovať zlyhania v týchto troch okruhoch z pohľadu slovenskej aj európskej legislatívy a potom budeme definovať, aký vplyv tieto zlyhania majú na efektívne fungovanie verejného obstarávania a plnenie jeho funkcií," uviedol prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Blažo. Podľa dekana právnickej fakulty Eduarda Burdu je spoločenskou úlohou fakulty poskytovať prostredníctvom výskumu tímov odborné návrhy pre zlepšenie právneho prostredia založené na aktuálnych vedeckých poznatkoch.

Projekt ÚVO a Právnickej fakulty Univerzity Komenského je pokračovaním spolupráce, ktorú obe strany nadviazali v januári tohto roka. "Teší ma, že aj počas tohto vedeckého výskumu sa budú hľadať odpovede aj na také otázky, ako sú princípy a zásady verejného obstarávania a napĺňanie požiadavky na dobrú správu. Verím, že poctivou prácou sa nám postupne podarí zmeniť vnímanie problematiky verejného obstarávania na Slovensku, že už nebude vnímané len negatívne," uzavrel Hlivák.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…