Kostarický najvyšší súd: Zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný
TASR
TASR

Kostarický najvyšší súd: Zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný

Nový kostarický prezident Carlos Alvarado stredajšie rozhodnutie súdu privítal s tým, že chce zaručiť, aby v jeho krajine nik nečelil diskriminácii pre svoju sexuálnu orientáciu.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

San José 10. augusta (TASR) - Kostarický najvyšší súd rozhodol, že zákaz sobášov osôb rovnakého pohlavia je protiústavný a diskriminačný. Kostarickým zákonodarcom dal zároveň 18 mesiacov na to, aby zmenili platnú legislatívu a manželské zväzky takýchto osôb povolili, informovala v piatok spravodajská stanica BBC.

Nový kostarický prezident Carlos Alvarado stredajšie rozhodnutie súdu privítal s tým, že chce zaručiť, aby v jeho krajine "nik nečelil diskriminácii pre svoju sexuálnu orientáciu".

Mnohí kostarickí zákonodarcovia sa však pre svoje kresťanské vierovyznanie stavajú proti takýmto sobášom. Sudca najvyššieho súdu Fernando Castillo médiám ale povedal, že zákaz po 18 mesiacoch prestane automaticky platiť, a to aj v prípade, že poslanci neprijmú nijaké oparenie.

Rozhodnutie súdu o zrušení zákazu homosexuálnych sobášov korešponduje s januárovým verdiktom Medziamerického súdu pre ľudské práva. V súlade s ním mali krajiny ako Kostarika, ktoré podpísali Americký dohovor o ľudských právach, okamžite prijať kroky potrebné na legalizáciu homosexuálnych manželstiev, priblížila agentúra AP.

Ústrednou témou tohtoročných prezidentských volieb na Kostarike boli práve sobáše osôb rovnakého pohlavia. Carlos Alvarado (38) zo Strany občianskej akcie, niekdajší rokový spevák a spisovateľ, manželstvá osôb rovnakého pohlavia a rovnoprávnosť otvorene podporoval. Získal si tak sociálne orientovaných liberálnych voličov a z druhého, aprílového, kola volieb vzišiel napokon ako víťaz.

Porazil tak svojho menovca (nie však príbuzného) Fabricia Alvarada, 43-ročného konzervatívneho kazateľa zo Strany národnej obrody. Ten naopak zastával tvrdý postoj voči sobášom osôb rovnakého pohlavia, pričom sa plánoval vzoprieť voči verdiktu medziamerického súdu. Svoju predvolebnú kampaň založil aj na kritike potratov a umelého oplodnenia.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…