Kostarický najvyšší súd: Zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný
TASR
TASR

Kostarický najvyšší súd: Zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný

Nový kostarický prezident Carlos Alvarado stredajšie rozhodnutie súdu privítal s tým, že chce zaručiť, aby v jeho krajine nik nečelil diskriminácii pre svoju sexuálnu orientáciu.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

San José 10. augusta (TASR) - Kostarický najvyšší súd rozhodol, že zákaz sobášov osôb rovnakého pohlavia je protiústavný a diskriminačný. Kostarickým zákonodarcom dal zároveň 18 mesiacov na to, aby zmenili platnú legislatívu a manželské zväzky takýchto osôb povolili, informovala v piatok spravodajská stanica BBC.

Nový kostarický prezident Carlos Alvarado stredajšie rozhodnutie súdu privítal s tým, že chce zaručiť, aby v jeho krajine "nik nečelil diskriminácii pre svoju sexuálnu orientáciu".

Mnohí kostarickí zákonodarcovia sa však pre svoje kresťanské vierovyznanie stavajú proti takýmto sobášom. Sudca najvyššieho súdu Fernando Castillo médiám ale povedal, že zákaz po 18 mesiacoch prestane automaticky platiť, a to aj v prípade, že poslanci neprijmú nijaké oparenie.

Rozhodnutie súdu o zrušení zákazu homosexuálnych sobášov korešponduje s januárovým verdiktom Medziamerického súdu pre ľudské práva. V súlade s ním mali krajiny ako Kostarika, ktoré podpísali Americký dohovor o ľudských právach, okamžite prijať kroky potrebné na legalizáciu homosexuálnych manželstiev, priblížila agentúra AP.

Ústrednou témou tohtoročných prezidentských volieb na Kostarike boli práve sobáše osôb rovnakého pohlavia. Carlos Alvarado (38) zo Strany občianskej akcie, niekdajší rokový spevák a spisovateľ, manželstvá osôb rovnakého pohlavia a rovnoprávnosť otvorene podporoval. Získal si tak sociálne orientovaných liberálnych voličov a z druhého, aprílového, kola volieb vzišiel napokon ako víťaz.

Porazil tak svojho menovca (nie však príbuzného) Fabricia Alvarada, 43-ročného konzervatívneho kazateľa zo Strany národnej obrody. Ten naopak zastával tvrdý postoj voči sobášom osôb rovnakého pohlavia, pričom sa plánoval vzoprieť voči verdiktu medziamerického súdu. Svoju predvolebnú kampaň založil aj na kritike potratov a umelého oplodnenia.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…