Braňo pomáha ľuďom po celom svete: Aj najchudobnejší Keňania ovládajú dva až tri jazyky
Marián Balázs
Marián Balázs

Braňo pomáha ľuďom po celom svete: Aj najchudobnejší Keňania ovládajú dva až tri jazyky

Absolútna väčšina obyvateľov Kene, aj tí najchudobnejší a najmenej vzdelaní ľudia, hovoria prinajmenšom dvoma alebo veľmi často až troma jazykmi.

BRATISLAVA 9. augusta - Pre Branislava Tichého je pomoc druhým neodmysliteľnou súčasťou života. Pomáha ľuďom v núdzi nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách sveta. Pôsobí ako šéf organizácie Človek v ohrození. Tá je známa najmä v Českej republike, no podarilo sa jej etablovať už aj na Slovensku. „Na začiatku stál náš zakladateľ a novinár Andrej Bán, ktorý tú organizáciu rozbehol. V roku 2016 sme sa oficiálne spojili s českým Člověkem v tísni, vytvorili sme silné partnerstvo,“ uviedol v relácii KRIŽOVATKYs Mariánom Balázsom Branislav Tichý a zároveň zdôraznil, že tento postup obom organizáciám umožnil znížiť náklady na prevádzku a teda viac peňazí môže putovať ľuďom, ktorí to potrebujú.

Prečítajte si tiež: Keď došéfoval slovenským colníkom, odišiel do Kambodže za vlastné stavať domy pre opustené deti

Podľa Tichého pôsobí slovenská vetva Človeka v ohrození buď krátkodobo, keď intervenuje napríklad pri živelných pohromách a takto pomáhala už v pätnástich krajinách vrátane Slovenska, alebo dlhodobo v krajinách, kde je potrebná systematická pomoc z dôvodu napríklad vojnových konfliktov. Dlhodobo Človek v ohrození pôsobí v krajinách ako Keňa, Južný Sudán, Afganistan a v ďalších. „Krajiny si vyberáme podľa toho, aké sú na mieste potreby a aké tam máme kontakty,“ objasňuje Tichý a dodáva, že napriek medzinárodnému pôsobeniu jeho organizácie rozhodne nejde o veľkú inštitúciu. „Sme jedna z najväčších neziskových organizácií na Slovensku, ale v celosvetovom merítku sme naozaj maličká organizácia. To znamená, že si vyberáme miesta, kde s našimi možnosťami máme šancu urobiť nejaký rozdiel,“ uviedol Tichý a doplnil, že pre Človeka v ohrození pracujú najmä miestni ľudia a slovenská časť im poskytuje iba podporu.

Ako ďalej pre Dobré noviny prezradil Branislav Tichý, Človek v ohrození sa venuje najmä témam potravinovej bezpečnosti, vzdelávania a podpory občianskej spoločnosti.

Aj najchudobnejší Keňania hovoria dvomi až tromi jazykmi

Branislav sa podľa vlastných slov cíti ako doma nielen na Slovensku, ale aj v Keni, kde počas svojej práce rok žil. Zaujímavosťou podľa neho je, že tamojší ľudia hovoria mnohými jazykmi. „V Keni je viac ako štyridsať kmeňov a každý z nich má vlastný jazyk. Okrem toho je úradným jazykom v Keni svahilčina a angličtina. To znamená, že absolútna väčšina obyvateľov Kene, aj tí najchudobnejší a najmenej vzdelaní ľudia, hovoria prinajmenšom dvoma alebo veľmi často až troma jazykmi - svojim vlastným kmeňovým jazykom, svahilsky a anglicky,“ objasnil pre Dobré noviny Tichý.

V čom sú tamojší ľudia iní? Iba v tom, že sa narodili inde

Podľa Branislava táto práca zmenil jeho náhľad na život. „Špeciálne odkedy mám deti, premýšľam nad tým, v akom prostredí žijem a akí šťastní sme, že sa nachádzame v krajine, kde sme posledných 70 rokov nezažili vojnu. Že pre nás aj predstava ozbrojeného konfliktu na Ukrajine alebo na Balkáne je pomerne vzdialená. Že žijeme v regióne, kde máme dostatok jedla a pitnej vody... Považujeme za úplne bežné, že keď otočíme kohútikom, potečie voda, a že keď stlačíme vypínač, zasvieti svetlo... Myslím si, že si to vážim omnoho viac práve vďaka tomu, že sa stretávam s ľuďmi, ktorí to šťastie nemajú. A jediný rozdiel oproti mne je v tom, že oni sa narodili niekde inde, to nie je moje vlastné pričinenie, že žijem v takýchto podmienkach,“ hovorí Branislav.

Viac zaujímavostí o tom, ako vyzerá život v krajinách ako Kuba, Keňa či Južný Sudán, sa dozviete z priloženého video rozhovoru.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…