Dobré noviny
Pioniersky tábor, Liptovská Mara či Šírava. Pripomeňte si letá minulé na unikátnych fotografiách
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Pioniersky tábor, Liptovská Mara či Šírava. Pripomeňte si letá minulé na unikátnych fotografiách

Na archívnej snímke z 27. augusta 1963 leto v Pieninách.
Na archívnej snímke z 27. augusta 1963 leto v Pieninách. — Foto: TASR - Štefan Petráš

Pripomeňme si spolu, ako si leto užívali naši rodičia či starí rodičia.

BRATISLAVA 12. augusta - Leto je v plnom prúde, teploty sú vysoké a ľudia denne vymýšľajú program, kde sa schladiť či ujsť pred horúčavami. Najlepšie sa majú tí, ktorí sú priamo pri mori, na jazerách či kúpaliskách. Takto trávime leto dnes, ako to bolo ale pred rokmi si už len málokto vie predstaviť. Prinášame preto zábery z liet minulých.

Na archívnej snímke z 22. júla 1958 leto v okolí Banskej Štiavnice. Okolie starobylého mesta Banská Štiavnica poskytovalo nevyčerpateľné možnosti turistiky a rekreácie. Najmä jazerá na Počúvadle pod Sitnom boli vyhľadávané výletníkmi.

Foto: TASR - Štefan Petráš

Na archívnej snímke z 9. júla 1970 leto v Patinciach. Vyhľadávanou rekreačnou oblasťou na južnom Slovensku bolo okolie termálnych kúpeľov v Patinciach, okres Komárno. Z roka na rok tam vyrastali chatky ako huby po daždi.

Foto: TASR - Koloman Cích

Na archívnych snímkach z 31. júla 1970 leto na Zemplínskej Šírave. Jednou z najnavštevovanejších turistických oblastí v Československu napriek vážnym nedostatkom bola Zemplínska Šírava neďaleko Michaloviec na východnom Slovensku. Celá táto oblasť i s vodnou plochou 33,5 km2 mala ideálne klimatické podmienky. Pohorie Vihorlat ju chránilo širokým oblúkom pred severnými vetrami a celá táto lokalita patrila do oblasti, kde bola najvyššia priemerná ročná teplota s priemernou dĺžkou 2200 hodín slnečného svitu ročne. Zemplínska Šírava ponúkala návštevníkom možnosť slnenia, kúpania a rôznych vodných športov.

Foto: TASR - Ján Valko
Foto: TASR - Ján Valko
Foto: TASR - Ján Valko

Na archívnej snímke z 23. augusta 1978 leto na Liptovskej Mare. V prekrásnom prostredí Liptova na brehu vodného diela Liptovská Mara bol v tej dobe už druhý rok v prevádzke autokemping pre 1 500 rekreantov. Pracovníci Okresnej správy cestovného ruchu v Liptovskom Mikuláši vybudovali pláž, hygienické zariadenia, detské ihriská, parkoviská a ďalšie objekty. Na snímkach pláž a prístav osobnej lode Liptov a súmrak na Liptovskej Mare.

Foto: TASR - Vladimír Gabčo
Foto: TASR - Vladimír Gabčo

Na archívnych snímkach z 12. augusta 1983 leto na Liptovskej Mare. Tohoročné tropické horúčavy sa prejavili zvýšenou návštevnosťou aj vo vyhľadávanom rekreačnom a turistickom stredisku pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Záujemci o vodné športy, ako windsurfing a jachting, ale aj o športový rybolov sa mohli ubytovať v autokempingu v Liptovskom Trnovci s kapacitou 150 stanov. V tomto zariadení cestovného ruchu mali možnosť využívať bohaté služby, ako napr. plavby na osobných lodiach Liptov a Váh, požičať si pramice, stany, spacie vaky a ďalšie turistické potreby, či využiť chvíle oddychu na minigolfovom ihrisku. Na snímke windsurfing na Liptovskej Mare a rekreanti na vyhliadkovej plavbe na osobnej lodi Liptov.

Foto: TASR - Vladimír Gabčo
Foto: TASR - Vladimír Gabčo

Na archívnych snímkach z 12. augusta 1954 radostné prázdniny žiakov 2. osemročnej strednej školy v Bratislave. Najlepší žiaci z 2. osemročnej strednej školy v Bratislave, boli na rekreácii v Luborči pri Nemšovej. Takmer 90 žiakov tejto školy žilo tri týždne v krásnom horskom prostredí radostným životom. Rannou rozcvičkou začína každodenný život mladých rekreantov.

Foto: TASR - Ladislav Roller

Vychádzky do blízkeho okolia patrili medzi najobľúbenejšie zábavy mladých bratislavských rekreantov.

Foto: TASR - Ladislav Roller

Na archívnych snímkach z 15. júla 1986 prázdniny s počítačom - pioniersky tábor Mýto pod Ďumbierom.  Prázdniny s počítačom pripravili pre deti troch pionierskych táborov na Slovensku Slovenská rada ČSVTS, SÚV SZM a Elektrotechnická fakulta SVŠT. Boli vybavené mikropočítačmi PMD 85 a určené pre deti do 15 rokov bez vedomostí zo základov výpočtovej techniky. Zábavnou formou a použitím jazyka KAREL sa deti oboznamovali so základmi programovania. Záujem, ale aj pokroky detí pri zdolávaní základov programovania boli také, že inštruktori z krúžku mikropočítačovej techniky Elam klubu FV SZM EF SVŠT Bratislava Zoltán Németh a Ivan Studenič s ochotou dvojnásobne prekračovali dohodnutý čas výučby bez nároku na zvýšenú odmenu. Počítačové hry boli však len doplnkom na rozptýlenie, väčšina detí mala záujem o programovanie rôznych činností malého robota na obrazovke. V tábore bolo 8 počítačov PMD 85, pri ktorých sa pravidelne striedali všetky deti. Vedenie tábora však dôsledne dbalo, aby deti maximálne využili aj možnosť rekreácie v krásnom prostredí tatranskej prírody bohatým športovo-branným programom.

Foto: TASR - Svätopluk Písecký
Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Na archívnej snímke zo 14. júla 1987. Vynikajúce podmienky na rekreáciu ponúkala vodná nádrž Kurinec pri Rimavskej Sobote.

Foto: TASR - Peter Lenhart

Už ste čítali?