Pre Cyrila a Metoda bol príchod k nám šokom
SITA
SITA

Pre Cyrila a Metoda bol príchod k nám šokom

Šanca nájsť Metodov hrob je podľa Mateja Ruttkaya malá.

NITRA 30. júna – Pre vierozvestcov Cyrila a Metoda musel byť príchod k nám kultúrnym šokom, hovorí riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

„Prišli z civilizovaného sveta a v určitom zmysle to musel byť pre nich šok, lebo z veľkých palácov a katedrál prichádzajú na územie drevených stavieb, pomerne nepohodlných zemníc, bez kúpeľov, bez všetkého,“ povedal Ruttkay v rozhovore pre agentúru SITA.

Podľa jeho názoru však isté informácie o tunajšom živote pravdepodobne mali, pretože išli na územie, ktoré už predtým niekto „otestoval“.

Už pred Cyrilom a Metodom pôsobili u nás iné kresťanské misie, ktoré prišli z dnešného Nemecka, Talianska a Grécka. „Napokon aj to, že v Nitre bol vysvätený kostol salzburským arcibiskupom, znamená, že tu už to kresťanstvo nejakým spôsobom bolo aj pred príchodom Cyrila a Metoda, teda pred rokom 863,“ poukázal Ruttkay.

Video: Pre Cyrila a Metoda musel byť príchod k nám šokom

Z Bojnej v okrese Topoľčany pochádza množstvo nálezov, ktoré dokladajú, že kresťanstvo bolo na niektorých územiach naplno udomácnené už dokonca pred vznikom Veľkej Moravy, teda v čase Nitrianskeho kniežatstva v prvej tretine 9. storočia. To však význam misie Cyrila a Metoda nijako nepotiera, zdôraznil Ruttkay. Obrovské zásluhy mali v šírení kresťanstva, priniesli písmo – hlaholiku a dosiahli, že liturgia mohla byť aj v slovanskom jazyku. „Zároveň treba vidieť aj politický rozmer a úspechy solúnskych bratov pri rokovaniach na politickej scéne, najmä u pápeža Hadriána. To vtedy zohrávalo veľkú úlohu aj v rámci celoeurópskeho priestoru,“ dodal Ruttkay.

Solúnski bratia podľa jeho slov určite neprišli na Veľkú Moravu ako dvaja pustovníci, ale mali svoj sprievod, niesli dary pre vladárov. O samotnom priebehu misie si môžu vedci mnohé veci len domýšľať. „My koniec koncov dnes nevieme presne ani cestu, ktorou prišli, to treba otvorene povedať. Predtým boli teórie, že išli cez Bulharsko, to sa však dnes ukazuje ako málo pravdepodobné,“ hovorí Ruttkay. Rovnako sa doteraz nepodarilo nájsť Metodov hrob. Odborníci sa domnievajú, že sa nachádza na Morave - v Mikulčiciach alebo v Starom Měste. Šanca nájsť ho je však malá. „Aj keby sme našli hrob, ktorý spĺňa popis toho, kde bol Metod uložený, bolo by veľmi ťažké dokázať, že kostrové pozostatky patria jemu. Jeho potomkov a teda ani DNA nemáme a asi tam nebude napísané, že to je Metod,“ podotkol Ruttkay.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…