Cez brány elektrárne Gabčíkovo prechádzajú stovky návštevníkov
TASR
TASR

Cez brány elektrárne Gabčíkovo prechádzajú stovky návštevníkov

Slovenské elektrárne (SE) pripravili pre návštevníkov na dnešný deň bohatý program vo svete vodnej elektrárne (VE) Gabčíkovo. 

Gabčíkovo 29. júna (TASR) - Slovenské elektrárne (SE) pripravili pre návštevníkov na dnešný deň bohatý program vo svete vodnej elektrárne (VE) Gabčíkovo. Tradičné podujatie Otvorená elektráreň je obohatené o prezentáciu aktivít elektrárne počas posledných povodní a ocenenie pracovníkov elektrárne, ktorí s najvyšším nasadením riešili historicky najnáročnejšiu povodňovú situáciu.

"Dokázali sme povodňovú situáciu zvládnuť. Počas mimoriadnej udalosti naši zamestnanci splnili všetky úlohy. Podarilo sa udržať všetkých osem turbín v prevádzke počas celej povodne," uviedol riaditeľ VE Alfréd Ilka s tým, že v prípade nefunkčnosti turbín a rozpadu siete boli pripravení pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku previesť veľkú vodu cez plavebné komory. Dodal, že prietok plavebných komôr je nižší ako prietok VE.

VE Gabčíkovo je poslednou elektrárňou, ktorá v tomto roku v rámci siedmeho ročníka populárno-náučného podujatia privíta návštevníkov z blízkeho i vzdialeného okolia. Pestrý program podujatia sa začal o 10.00 h na lúke vodného diela Gabčíkovo. Nepretržite sa konajú prehliadky najväčšej slovenskej vodnej elektrárne s odborným sprievodcom a plavby loďou po Dunaji. Návštevníci majú príležitosť vidieť ako sila rieky preverila kvalitu vodného diela, zručnosť a skúsenosti expertov z vodnej elektrárne počas povodní.

"Program je prepojený súťažami a hrami, atrakciami, kulinárskymi špecialitami až do poobedňajších hodín. Popri vystúpeniach detských súborov a skupín, či prezentácii remeselníkov z regiónu a ocenení práce detí z detských domovov bude k hlavným ťahákom akcie patriť vystúpenie jedného z finalistov súťaže Superstar Tibora Gyurcsika a talentovanej speváčky Alexandry Dovičovičovej," povedala hovorkyňa SE Jana Burdová. Pripomenula, že záujem o podujatie Otvorená elektráreň prerastá hranice regiónu jednotlivých elektrární a počet návštevníkov plynule rastie. Počas uplynulých šiestich ročníkov Slovenské elektrárne zaznamenali viac ako 70.000 návštevníkov, dospelých i detí.

"V tomto roku počet návštevníkov bude viac ako 11.000," zdôraznila.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…