Výstava Socha a objekt spestruje aj verejné priestranstvá Bratislavy
TASR
TASR

Výstava Socha a objekt spestruje aj verejné priestranstvá Bratislavy

Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. 

Na snímke dielo českého autora Václava Fialu na Primaciálnom námestí. Bratislava, 29. júna 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 29. júna (TASR) – Tradičným spestrením Kultúrneho leta a Hradných slávností v Bratislave je medzinárodná výstava Socha a objekt. Jej 18. ročník je už plne k dispozícii návštevníkom v desiatich galerijných a iných vnútorných výstavných priestoroch, ale aj pre okoloidúcich na Hviezdoslavovom a Primaciálnom námestí, v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice a na hrade Devín.

Podľa hlavného organizátora ojedinelého výstavného projektu v Európe Viktora Hulíka táto možnosť bezbariérového stretnutia s výtvarným dielom v exteriéroch obohacuje kultúrne dianie, pomáha budovať vzťah k umeniu a kultivuje estetické cítenie diváka. Pre mnohých je takýto kontakt so sochárskym umením na ulici a v parku nepoznaným zážitkom prinášajúcim nové pocity a vnemy.

Jedinečné kompozície a atmosféra

Na snímke dielo s názvom Oily Daily autora Richarda Keťka na Hviezdoslavovom námestí. Bratislava, 29. júna 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. Počas letných mesiacov sa tak stávajú diela mnohých domácich aj zahraničných autorov významným mestotvorným prvkom prispievajúcim k obohateniu koloritu letnej Bratislavy a ponuky kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť.

Veľká prezentácia súčasnej cyperskej tvorby je v Dome umenia. Švédski konkretisti vystavujú v Galérii Z, poctou významnej slovenskej sochárky Erny Masarovičovej je skupinová expozícia v galérii Slovenskej výtvarnej únie. Rôzne podoby aktuálnej sochárskej tvorby umelcov z rôznych krajín možno spoznať aj v komornejšom prostredí Galérií K a Kressling, Bulharskom kultúrnom stredisku, Poľskom inštitúte, Výstavnej sále Univerzitnej knižnice či koncertnej sieni Klarisky.

Tohtoročného podujatia sa zúčastňuje vyše 90 umelcov z 19 krajín. Okrem slovenských sú z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Holandska, Bulharska, Francúzska, Fínska, Nemecka, Nórska, Rakúska, Ruska, Talianska, Cypru, Dánska, Švédska, Švajčiarska, Srbska a Turecka.

Výstava potrvá do 26. augusta.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…