Dobré noviny
Výstava Socha a objekt spestruje aj verejné priestranstvá Bratislavy
TASR
TASR

Výstava Socha a objekt spestruje aj verejné priestranstvá Bratislavy

Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. 

Na snímke dielo českého autora Václava Fialu na Primaciálnom námestí. Bratislava, 29. júna 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 29. júna (TASR) – Tradičným spestrením Kultúrneho leta a Hradných slávností v Bratislave je medzinárodná výstava Socha a objekt. Jej 18. ročník je už plne k dispozícii návštevníkom v desiatich galerijných a iných vnútorných výstavných priestoroch, ale aj pre okoloidúcich na Hviezdoslavovom a Primaciálnom námestí, v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice a na hrade Devín.

Podľa hlavného organizátora ojedinelého výstavného projektu v Európe Viktora Hulíka táto možnosť bezbariérového stretnutia s výtvarným dielom v exteriéroch obohacuje kultúrne dianie, pomáha budovať vzťah k umeniu a kultivuje estetické cítenie diváka. Pre mnohých je takýto kontakt so sochárskym umením na ulici a v parku nepoznaným zážitkom prinášajúcim nové pocity a vnemy.

Jedinečné kompozície a atmosféra

Na snímke dielo s názvom Oily Daily autora Richarda Keťka na Hviezdoslavovom námestí. Bratislava, 29. júna 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. Počas letných mesiacov sa tak stávajú diela mnohých domácich aj zahraničných autorov významným mestotvorným prvkom prispievajúcim k obohateniu koloritu letnej Bratislavy a ponuky kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť.

Veľká prezentácia súčasnej cyperskej tvorby je v Dome umenia. Švédski konkretisti vystavujú v Galérii Z, poctou významnej slovenskej sochárky Erny Masarovičovej je skupinová expozícia v galérii Slovenskej výtvarnej únie. Rôzne podoby aktuálnej sochárskej tvorby umelcov z rôznych krajín možno spoznať aj v komornejšom prostredí Galérií K a Kressling, Bulharskom kultúrnom stredisku, Poľskom inštitúte, Výstavnej sále Univerzitnej knižnice či koncertnej sieni Klarisky.

Tohtoročného podujatia sa zúčastňuje vyše 90 umelcov z 19 krajín. Okrem slovenských sú z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Holandska, Bulharska, Francúzska, Fínska, Nemecka, Nórska, Rakúska, Ruska, Talianska, Cypru, Dánska, Švédska, Švajčiarska, Srbska a Turecka.

Výstava potrvá do 26. augusta.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…