Populácii kamzíkov sa podľa odborníkov darí
TASR
TASR

Populácii kamzíkov sa podľa odborníkov darí

Tohtoročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách skutočne darí.

Malá črieda samíc kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra tatricasa) sa pasie na strmých svahoch porastených trávou vo Velickej doline vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Tatranská Lomnica 29. júna (TASR) - Tohtoročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách skutočne darí. Ako potvrdil zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler, napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa totiž narodilo až 168 mláďat. Na južných a severných svahoch Tatier tak žije približne 963 kamzíkov. Pritom v poľskom Tatranskom národnom parku (TPN) napočítali 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat a v liptovskej časti Tatier napočítali pracovníci Správy TANAPu 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat.

Celkový počet videných kamzíkov počas spočítavania je len približný. „Aj na miestach, kde sa kamzíky bežne vyskytujú alebo kde bežne pozorujeme aspoň ich stopy na snehových poliach, sme tentoraz kamzíky nevideli. Príčinou bolo extrémne teplo, ktoré dňu spočítania vládlo. Napriek tomu môžeme konštatovať, že vďaka prírastkom presahujúcim 15 percent celkovej populácie sme napočítali približne toľko kamzíkov, ako vlani na jar,“ povedal Hybler.

Spresnil, že vtedy to bolo okolo 950 kusov. „Dôležitý je však počet mladých a tých sme videli dostatok. Je to priaznivá situácia, ktorá znamená, že mladé vykryjú straty zo zimy,“ doplnil s tým, že populácia kamzíka vrchovského tatranského je od roku 2011 takpovediac stabilizovaná, jeho počty sa pohybujú okolo 950 kusov.

Spočítavanie kamzičej zveri sa v Tatrách organizuje už viac ako päťdesiat rokov. Spoločným hlavným cieľom spočítavania kamzíkov je sledovanie stavov tohto vzácneho živočícha. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat, v jesenných mesiacoch sa spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou. Každoročne tak zúčastnené strany majú prehľad, ako sa populácia kamzíka vyvíja. Najnižší počet kamzíkov zaznamenali v tomto vzácnom území koncom 90-tych rokov minulého storočia, keď klesol až na hranicu 200 jedincov. Najpočetnejšie stáda sa v národnom parku pásavali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch napočítali až do tisíc kamzíkov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…