Dobré noviny
Za posledných 10 rokov pribudlo na Slovensku 15 kúpalísk a 134 bazénov
TASR
TASR

Za posledných 10 rokov pribudlo na Slovensku 15 kúpalísk a 134 bazénov

Za posledných desať rokov pribudlo na Slovensku 15 umelých kúpalísk, avšak až 134 bazénov. Okrem toho stúpol aj počet termálnych bazénov, a to asi o 40.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 29. júna (TASR) – Za posledných desať rokov pribudlo na Slovensku 15 umelých kúpalísk, avšak až 134 bazénov. Okrem toho stúpol aj počet termálnych bazénov, a to asi o 40.

"Je vidieť, že počet kúpalísk mierne stúpa, ale na týchto kúpaliskách vzrastá aj počet prevádzkovaných bazénov," povedal vedúci odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Michal Jajcaj. Kým v roku 2002 mali návštevníci k dispozícii 178 umelých kúpalísk, v roku 2012 ich bolo 193. Využívať pritom mohli v minulom roku 558 bazénov a 187 termálnych bazénov.

ÚVZ pred začiatkom každej kúpacej sezóny vydáva súhlas na prevádzku prírodných a umelých kúpalísk. Ich zoznam potom pravidelne aktualizuje. "V prípade, že sa vyskytujú na umelých kúpaliskách baktérie a vírusy, môže to viesť k črevným ochoreniam, najmä k hnačkovým ochoreniam, zápalom očných spojiviek, vírusovým zápalom pečene a podobne," upozornil Jajcaj. Mikroskopické huby, plesne a kvasinky zas spôsobujú ochorenia kože, gynekologické či urologické infekcie.

Na prírodných kúpaliskách sa zas môžu vyskytnúť sinice, ktorých toxíny zapríčiňujú najmä u detí alergické reakcie. Prejavujú sa dýchacími problémami, kožnými vyrážkami či zápalmi očných spojiviek. Po prehltnutí takejto vody môžu nasledovať hnačky či zvracanie.

Jajcaj upozorňuje, že kúpanie môže byť riskantné na vodných plochách, kde kvalita vody nie je sledovaná. "Treba si pred návštevou kúpaliska zistiť aktuálny stav," podotkol.

ÚVZ odporúča vstupovať do vody postupne a vyhýbať sa prudkému ochladeniu organizmu, netreba preceňovať svoje sily a piť pred kúpaním alkohol. "Neodporúča sa tiež vstupovať do vody so zníženou priehľadnosťou, zákalom, penou či zápachom. Tiež nie je vhodné kúpať sa vo vodách, kde sa zdržiava vodné vtáctvo a mohli by sa tam vyskytovať uhynuté vtáky alebo zvieratá," radí Jajcaj. Nebezpečným indikátorom v bazénoch sú slizké povlaky na jeho stenách.

Už ste čítali?