Pápež vyslal Slovákom legáta, oslávi príchod vierozvestcov
SITA
SITA

Pápež vyslal Slovákom legáta, oslávi príchod vierozvestcov

Podľa Stanislava Zvolenského sa Svätý Otec František nemôže osobne zúčastniť na slávení jubilea 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Slovensko, a preto poslal svojho vyslanca.

BRATISLAVA 29. júna – Pápežského legáta na oslavách 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska kardinála Franca Rodé bude sprevádzať osobitná misia, ktorej členmi budú slovenskí kňazi.

Svätý Otec menoval do tejto misie rektora Pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Vladimíra Stahovca a Martina Kramaru, ktorý pôsobí ako duchovný správca Slovenskej katolíckej misie v Ríme.

V Nitre vyvrcholia celonárodné cyrilo-metodské oslavy na sviatok Cyrila a Metoda, ktorý si pripomíname 5. júla. Očakáva sa účasť najvyšších cirkevných a štátnych predstaviteľov. Rodé bol na slávnosť vyslaný ako pápežský legát, keďže pápež napriek pozvaniu na Slovensko nepríde.

Vyslanie legáta má zdôrazniť jednotu Cirkvi

Rodé je slovinský kardinál, emeritný prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. V pápežskom poverovacom liste, ktorý bol podpísaný 31. mája a zverejnený dnes, Svätý Otec pripomína, že obaja vierozvestcovia "sa neobávali používať pri liturgii slovanský jazyk, ale naopak z neho urobili pôsobivý nástroj priblíženia božskej pravdy všetkým ľuďom tohto jazyka". František pripomína, že spomínané oslavy sú príležitosťou k posilneniu viery.

Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského Svätý Otec František sa nemôže osobne zúčastniť na slávení jubilea 1150. výročia príchodu svätých vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie, a preto poslal svojho vyslanca, pápežského legáta, ktorý bude reprezentovať a sprítomňovať osobu Svätého Otca na slávení. „Vyslanie apoštolského legáta práve z dôvodu osobitného výročia má zdôrazniť jednotu Cirkvi,“ uviedol arcibiskup Zvolenský.

Tešia sa na myšlienky Svätého otca

Pápežský legát bol podľa arcibiskupa Zvolenského ustanovený Svätým Otcom, aby s nami na Slovensku ďakoval za dar našich vierozvestov svätých Cyrila a Metoda, aby priniesol posolstvo Svätého Otca pre nás z príležitosti slávenia jubilea, aby nám pripomenul, v čom a ako máme svedčiť o jestvovaní Boha a pravde evanjelia v súčasnej spoločnosti.

„Môžeme sa tešiť na myšlienky, ktoré si želal Svätý Otec, aby boli prednesené pri tejto príležitosti, posolstvo, ktoré nám odovzdá, bude iste obsahovať mnohé cenné podnety,“ povedal predseda KBS. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…