Dobré noviny
Skúsený horolezec odporúča všetkým, ktorí sa chystajú do hôr: Táto aplikácia vám zachráni život, aj keď vám zlyhá signál
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Skúsený horolezec odporúča všetkým, ktorí sa chystajú do hôr: Táto aplikácia vám zachráni život, aj keď vám zlyhá signál

Nainštalovanie aplikácie vám potrvá len pár sekúnd. Môže vám však zachrániť život.
Nainštalovanie aplikácie vám potrvá len pár sekúnd. Môže vám však zachrániť život. — Foto: Koláž DN/Matej Bučko, Pexels

Aplikácia, ktorá vám môže na horách zachrániť život, by mala byť samozrejmou výbavou každého turistu.

BRATISLAVA 3. augusta - Nešťastie vraj nechodí po horách, ale po ľuďoch. Napriek tomu však pravidelne počúvame správy o nešťastí, ktoré postretlo turistov v Tatrách či iných slovenských pohoriach. Slovenské hory sú síce krásne a asi nič sa nevyrovná pobytu na čerstvom vzduchu, ktorý dokáže človeku poskytnúť hrebeňovka, po ktorej kráča, či štít, ktorý zdolal, ale hory vedia človeka aj nepríjemne prekvapiť.

Najhoršia je nepripravenosť

V lete ľudí často zaskočia horúčavy, búrky či slabá pripravenosť, pokiaľ ide o vhodne zvolenú obuv a oblečenie. V zime sú to zase lavíny, snehové búrky a zase raz nepripravenosť človeka na to, čo ho v horách môže reálne postretnúť. Aby sa zamedzilo zbytočným tragédiám, Horská záchranná služba (HZS) prišla ešte v roku 2015 s aplikáciou, ktorá vám môže zachrániť život.

Jej cieľom je uľahčiť prácu záchranárom a pomôcť turistom, ktorí sa ocitnú v horách v tiesni a budú potrebovať pomoc Horskej záchrannej služby. 

Foto: adn

Bez nutnosti pripojenia na internet

Aplikácia HZS vám poskytne užitočné informácie a pomoc v krízových situáciách. Používateľ si prostredníctvom nej môže privolať pomoc Horskej záchrannej služby v prípade úrazu, pádu či iných ťažkostí. Výhodou je, že pritom nemusí byť pripojený na internet, čo môže byť na niektorých miestach v Tatrách či iných pohoriach problém. 

Vďaka aplikácii však aj bez nutnosti internetu viete HZS zatelefonovať, prípadne poslať správu o vašej polohe a zdravotnom stave, čo výrazne pomôže napr. nepočujúcim. Takáto „SMS“ bude obsahovať nielen GPS súradnice vašej aktuálnej polohy, ale aj opis vášho zdravotného stavu či iných ťažkostí, vďaka čomu sa budú vedieť horskí záchranári už dopredu pripraviť a budú presne vedieť, ako vám na mieste pomôžu.

Nepočujúci turisti majú zase k dispozícií jednoduchú možnosť hlásenia pomocou piktogramov. Vybrať tak môžu druh situácie, v akej sa nachádzajú a prípadnú zdravotnú komplikáciu.

Pomôže horolezcom aj bežným turistom

Aplikácia HZS skutočne našla svoje uplatnenie a používajú ju aj profesionálni horolezci: „Aplikácia HZS je užitočná pri pohybe v pohoriach na Slovensku. Odporúčal by som ju nielen horolezcom a skialpinistom, ale aj bežným turistom, ktorí chcú mať aktuálne informácie od HZS. Lokalizácia v prípade zranenia je výborné plus, ktoré už pomohlo nie jednému môjmu známemu,“ vyjadril sa pre Dobré noviny Matej Bučko, člen Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Aplikácia zároveň nie je použiteľná iba vo Vysokých Tatrách. Po rozkliknutí sa v jej hlavnom menu máte možnosť zvoliť si ktorékoľvek pohorie na Slovensku.

Aplikácia vám bude asistovať aj pri prvej pomoci

V aplikácii sú aktuálne informácie o počasí, lavínach a nájdete tam aj návod, ako postupovať pri prvej pomoci,“ pokračuje Matej Bučko.

Foto: adn

Jednoduchý návod na to, ako postupovať pri prvej pomoci sa vám zíde, ak napríklad čakáte na príchod HZS. Z aplikácie sa dozviete základné informácie o tom, ako máte postupovať, kým dorazí pomoc. 

Foto: adn

Mobilná aplikácia od HZS by mala byť súčasťou povinnej výbavy každého jedného turistu. Nikdy neviete, čo vás na horách môže postretnúť a šťastie predsa vždy prialo pripraveným. Tri megabity, ktoré aplikácia približne vo vašom telefóne zaberie, vám za to určite stoja.

Už ste čítali?