Dobré noviny
Takmer tonu vážiacich obrov uvidíte v zubrej zvernici úplne zblízka
TASR
TASR

Takmer tonu vážiacich obrov uvidíte v zubrej zvernici úplne zblízka

Unikátny pohľad na najväčšieho európskeho cicavca v jeho prirodzenom prostredí ponúka Zubria zvernica v Topoľčiankach.

Topoľčianky 28. júna (TASR) – Unikátny pohľad na najväčšieho európskeho cicavca v jeho prirodzenom prostredí ponúka Zubria zvernica v Topoľčiankach.

Zubria zvernica v Topoľčiankach Foto: TASR/Henrich Mišovič

Stádo zubra hrivnatého má v súčasnosti 17 jedincov. Sú medzi nimi mohutné dospelé býky s váhou viac ako 850 kilogramov, aj malé teliatka, z ktorých najmenšie sa narodilo iba pred niekoľkými dňami. Podľa slov Evy Horniakovej, ktorá sa o zubry stará, môžu turisti vidieť tieto impozantné zvieratá každý deň, najlepšie v čase kŕmenia o 9.00 alebo o 14.00 hodine. Je tu vybudovaný aj lesnícko-náučný chodník, ktorý vedie okolo zvernice. Ide o dva a pol kilometrovú trasu v nenáročnom teréne, ktorá sa dá prejsť za trištvrte hodiny. Je na nej desať náučných tabúľ, z ktorých sa môžu turisti dozvedieť všetko o histórii zubrej zvernice.

V prípade, že nestihnú kŕmenie, majú návštevníci šancu, že zubry uvidia práve pri prechádzke týmto chodníkom. Zaručiť sa to však nedá, pretože sa pohybujú po celej niekoľkohektárovej obore. Preto je najlepšie prísť počas kŕmenia, keď je možné vidieť celé stádo,” vysvetlila Horniaková.

V súčasnosti stádu kraľuje najstaršia samica Siňora. Najmladším prírastkom je malé teliatko Siera, ktoré sa narodilo tento rok 15. júna. V jesenných mesiacoch preberá dočasne vodcovstvo nad stádom najsilnejší býk. “Počas ruje dochádza k zápasom medzi samcami. Väčšinou sa odohrávajú v ústraní, ale minulý rok sme mali to šťastie, že súboje prebiehali aj tu vpredu, pri kŕmidlách. Môžem povedať, že to bol úžasný zážitok, pri ktorom bolo naozaj vidieť aké mohutné a silné sú to zvieratá,” hovorí Horniaková. Zároveň však zdôraznila, že zubry sú v skutočnosti veľmi pokojné a neagresívne. Nepáči sa im iba, keď sa ich pri kŕmení pokúšajú návštevníci dotýkať a chytať za rohy. “To by som naozaj neodporúčala. Treba si uvedomiť, že naše zubry nie sú nejakou atrakciou v cirkuse. Sú zvyknuté na ľudí, ale stále sú to divé zvieratá, ktoré žijú vo zvernici voľne tak, ako v dávnej minulosti, keď sa bežne vyskytovali v našich lesoch,” hovorí Horniaková.

Zubria zvernica Topoľčianky

Zubria zvernica Topoľčianky bola vybudovaná v roku 1958. Celý objekt bol vyhlásený za chránenú študijnú plochu, zameranú na ochranu a najmä zachovanie zubra ako živočíšneho druhu. V súčasnosti má výmeru 140 hektárov. Od vzniku zvernice v roku 1958 až do mája 2012 sa tu narodilo 180 zubrov, čo možno podľa odborníkov považovať za významný príspevok k záchrane zubra ako živočíšneho druhu. Prvoradou úlohou Zubrej zvernice v Topoľčiankach je chov horskej línie zubra hrivnatého.

Ako pripomenula, okrem pohľadu na mohutné zubry ponúka okolie zvernice pre turistov aj ďalšie príjemné zážitky.

“Chodia sem celé rodiny, pozrú si zvieratá, rozložia si deky, prípadne vyrazia do okolitej krásnej prírody, na hríby... Dajú sa tu využiť všetky možnosti, ktoré okolie ponúka,” skonštatovala. Okrem najväčších európskych cicavcov ponúka tunajšia príroda, aj ďalšie živočíchy, ktoré patria vo svojom druhu k najväčším. Je to napríklad najväčší stredoeurópsky had užovka stromová, najväčší stredoeurópsky motýľ okáň hruškový s rozpätím krídiel 12 až 15 centimetrov, či najväčší stredoeurópsky chrobák roháč obyčajný.

Už ste čítali?