Ministri financií a školstva rokujú o platoch učiteľov
SITA
SITA

Ministri financií a školstva rokujú o platoch učiteľov

Šéf školských odborárov Ondek hovorí, že nespokojnosť učiteľov nesúvisí len s nízkymi platmi a pripomína aj ďalšie požiadavky, ktoré predložili vláde.

BRATISLAVA 29. júna – Rezort školstva na čele s Dušanom Čaplovičom žiada od ministra financií Petra Kažimíra peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov.

„Máme takú ambíciu, je to náš spoločný cieľ s odborármi a dúfame, že budeme úspešní v rokovaní,“ povedal agentúre SITA hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

„Rokujeme,“ potvrdil agentúre SITA aj hovorca ministerstva financií Radko Kuruc, no o podrobnostiach hovoriť nechce. Podľa Kaliňáka rezort presadzuje postupné zvyšovanie miezd v školstve počas štvorročného vládneho obdobia tak, ako to žiadali odborári a ako sa kabinet zaviazal aj v programovom vyhlásení vlády.

Prilepšiť si majú v treťom kvartáli tohto roka

V tejto chvíli nie je jasné, či sa bude navyšovanie týkať len učiteľov, alebo aj nepedagogických zamestnancov, ktorých platové tarify sú nižšie než je minimálna mzda.

Zatiaľ čo učitelia zarábajú v priemere 740 eur mesačne, priemerná mzda školníkov, upratovačiek alebo kuchárok je približne 460 eur.

Dôvodom je to, že na rozdiel od učiteľov sú nepedagogickí zamestnanci posudzovaní podľa zákona o verejnej službe. Odborári už dávnejšie presadzujú ich preradenie do školskej legislatívy.

Televízia Markíza vo štvrtok informovala, že vláda už tento rok chystá rozdeliť na platy učiteľov 50 miliónov eur, čo dnes rezorty školstva a financií nepotvrdili. Minister Čaplovič však pre Markízu povedal, že pracovníci v školstve by si mali prilepšiť najskôr v treťom kvartáli tohto roka. Ako dodal, vláda plánuje v prvej etape navýšiť platové tarify a v druhej etape posilniť motivačné príplatky.

Prísľub ministra Čaploviča na ďalšie navyšovanie platov odborári vítajú, no čakajú na konkrétne opatrenia. Ako agentúre SITA povedal predseda školských odborárov Pavel Ondek, čakať sa nedá donekonečna. Na základných a stredných školách podľa neho vládne veľká nespokojnosť, ktorá nesúvisí len z nízkymi mzdami. Pripomína, že odbory predložili vláde aj ďalšie požiadavky. Napríklad presadzujú, aby sa do štyroch rokov zvýšil podiel financií do školstva aspoň o jedno percento HDP.

Plat začínajúceho pedagóga je približne 500 eur

V súčasnosti investuje štát do školstva, vedy a športu 4,7 percenta HDP. Otvoriť chcú i tému kreditového systému odmeňovania. Postoj odborárov, ktorí sú stále v štrajkovej pohotovosti, preto bude závisieť aj od postoja ministra k týmto nárokom. „V prípade, že nedôjde k naplneniu požiadaviek a k dohode, je možné, že nespokojnosť vyústi v horúcu jeseň,“ povedal pre SITA Ondek.

V súčasnosti je plat začínajúceho pedagóga približne 500 eur a tarifný strop pre pedagóga s 32-ročnou praxou predstavuje vyše 700 eur. Od januára tohto roka si učitelia a odborní zamestnanci v školstve prilepšili k výplate v priemere o 5,7 percenta, čo v závislosti od praxe predstavuje deväť až 60 eur. Na úkor vyššej mzdy sa však museli vzdať výhod, akými sú napríklad rekondičné pobyty.

Zvyšovanie si vyžiadalo 41 miliónov eur ročne. Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca navýšil platy na nátlak odborárov, ktorí hrozili štrajkom. Ich požiadavke však vyhovel len čiastočne, pretože už vtedy trvali na tom, aby platy učiteľov stúpli na úroveň 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…