Dobré noviny
O známom kokosovom oleji, ktorý nie je jedom ale ani super zázračným všeliekom
Inzercia
Inzercia

O známom kokosovom oleji, ktorý nie je jedom ale ani super zázračným všeliekom

— Foto: Pixabay

Kokosový olej prešiel v posledných rokoch turbulentným obdobím. Najskôr sa totiž vychvaľoval do nebies ako superpotravina, ktorá lieči všetko a pomaly aj to o čom ste doteraz nepočuli. Tento „ošiaľ“ ukončila až profesorka z Harvardu, ktorá nazvala kokosový olej jedom. Čo bolo rovnako „prepálené“ tvrdenie ako to, že je kokosový olej všeliek. Kde je teda pravda?

Je kokosový olej jedom?

Arzén je jed, aj Ricín je jed. A čistým jedom ho nazvala aj Dr. Karin Michelsová . Už len z tohto tvrdenia je jasné, že ani v oblasti vedy a výskumu sa nevyhneme rovnako bulvárnym a predimenzovaným nadpisom, ktoré majú strhnúť pozornosť laickej verejnosti. Potravina, ktorú konzumuje obrovská časť Ázie by sa čistým jedom dala nazývať len ťažko. Ale samozrejme argument vysokého obsahu mastných tukov môžeme považovať za validný a preto by sa mali kokosovému oleju vyhýbať ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami a rovnako z neho zázračne neschudnete. Avšak aj samotná vedecká komunita označila tvrdenia doktorky za priveľmi agresívne a jej výskum za nedostatočný vzhľadom na takéto odvážne tvrdenie.

Kokosový olej na tvár či vlasy je zárukou správneho využitia

Ak si chcete byť istý využívajte tento olej predovšetkým v kozmetike. Napríklad ak ide o vlasy dokáže kokosový olej efektívne udržať bielkoviny vo vlasoch . Vaše vlasy dokáže ochrániť a udržať v nich vlhkosť čím budú vlasy silnejšie a hebkejšie. Rovnako je to super prírodná ochrana vlasov pred slnečným žiarením jeho účinok môžeme porovnať s krémami proti slnku s ochranným faktorom číslo 8. Podľa potreby ho môžete nechať účinkovať cez noc alebo aplikovať po umytí vlasov šampónom ako kondicionér.

Použitie na tvár či pokožku

Hydratačné vlastnosti kokosového oleja vám zaručia skvelú starostlivosť pokožky. Používa sa ako domáci liek na mnohé kožné choroby ale aj veda potvrdzuje jeho účinok v prípade atopickej dermatitídy. Vďaka rôznym receptom dokážete z kokosového oleja vyrobiť napríklad krém na tvár.

Zhrnutie

Aký je teda záver? Kokosový olej podľa nás nie je jedom ale pravdou ostáva, že vďaka popularite sa mu začali pripisovať až priveľmi zázračné vlastnosti, čo malo za následok rovnako prehnanú reakciu z Harvardu. Ak chcete tento olej konzumovať pamätajte na radu odborníkov číslo 1 a tou je pestrá strava. Výskumy v oblasti stravovania majú najčastejšie rôznorodé závery zo všetkých vedeckých oblastí. Preto dávať absolútne tvrdenia bez dostatočne vyčerpávajúceho výskumu je zbytočne prehnané. Efekt kokosového oleja na vlasy či tvár je však potvrdený a to nielen vedou ale aj množstvom spokojných užívateľov.

Už ste čítali?