Dobré noviny
Toto je súdržnosť: Celá Európa sa spojila, aby pomohla Švédsku uhasiť obrovské lesné požiare
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Toto je súdržnosť: Celá Európa sa spojila, aby pomohla Švédsku uhasiť obrovské lesné požiare

— Foto: Koláž DN/Instagram, Twitter/EU Humanitarian Aid

V núdzi poznáš priateľa. A Švédsko v tých najhorúcejších časoch naozaj zistilo, na koho sa môže v Európe obrátiť.

ŠTOKHOLM 25. júla (Dobré noviny/TASR) - „Starý kontinent“ je plný národností, ktoré delí z historického či kultúrneho hľadiska viac problémov. Už dlhšie sa však objavujú snahy Európu zjednotiť. A že dokážeme sily naozaj spojiť a ťahať spolu za jeden povraz, ukazuje snaha pokoriť hrozivé lesné požiare vo Švédsku.

Na Švédskom sa zbierajú mračná, no stále nie a nie zapršať.
Na Švédskom sa zbierajú mračná, no stále nie a nie zapršať. Foto: Facebook/European Commission - Civil Protection & Humanitarian Aid Operations - ECHO

Švédsko zažíva najteplejší júl za uplynulých najmenej 260 rokov, ortuť teplomera sa neraz vyšplhala aj nad 32 stupňov Celzia. Modlitby za dážď stále nepadajú na úrodnú pôdu, a tak je celá krajina doslova vyprahnutá. Do toho všetkého prišla katastrofa v podobe lesných požiarov.

Slovenská pomoc nebola potrebná

Švédsko bojuje s doteraz najhorším požiarom vo svojej histórii a o pomoc s jeho likvidáciou poprosilo aj členské štáty Európskej únie. A viaceré z nich okamžite zareagovali.

Taliansko a Francúzsko vyslali na sever lietadlá na hasenie lesných požiarov a zareagovali aj Poľsko a Dánsko, ktoré na miesto nešťastia poslali svojich hasičov a vozidlá. Rakúsko, Portugalsko, Nórsko a ďalšie krajiny tiež ponúkli podporu.

Helikoptéra hasí lesný požiar pri dedine Grotingen v strednom Švédsku, 22. júla 2018.
Helikoptéra hasí lesný požiar pri dedine Grotingen v strednom Švédsku, 22. júla 2018. Foto: TASR/AP

A pomocnú ruku podalo aj Slovensko, ktoré taktiež chcelo poskytnúť vrtuľníky, no Švédi našu ponuku nepotrebovali. „Krajiny EÚ ponúkli vrtuľníkovú techniku. Túto formu pomoci Švédi akceptovali len od Nemecka a ostatné ponuky boli odmietnuté,“ informoval Petar Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR. Slovensko totiž, tak ako ostatné krajiny, nedisponuje požadovanou technikou.

Hasičov vítali

Oheň vyhnal z domovov stovky ľudí a zanechal za sebou nielen prírodnú katastrofu, ale aj zničené obydlia. Švédi preto nemohli byť šťastnejší, keď k ním prišla medzinárodná pomoc. Ľudia sa zhromažďovali na uliciach, aby mohli hasičom vyjadriť svoju vďačnosť za to, že sa prišli popasovať s prírodným živlom.

Hasiči z celej Európy spojili svoje sily v boji proti ohni.
Hasiči z celej Európy spojili svoje sily v boji proti ohni. Foto: Facebook/European Commission - Civil Protection & Humanitarian Aid Operations - ECHO

Ani po viac ako týždňovom boji s ohňom sa im však nepodarilo uhasiť najmenej 25 lesných požiarov, informuje v stredu agentúra DPA. Zúriace požiare medzitým už zničili stovky hektárov lesa a podľa Business Insider Nordic sa škody vyšplhali zatiaľ na 114 miliónov dolárov. Švédsky úrad pre ochranu pred katastrofami ohodnotil v stredu situáciu v krajine stále ako veľmi vážnu, avšak stabilnú.

Nekontrolovateľný oheň

V utorkových večerných hodinách sa hasičom opäť vymkol spod kontroly požiar v stredošvédskej provincii Dalarna a v dôsledku vetra sa rozšíril ďalej. Hasičom sa ho však po krátkom čase podarilo ovládnuť, povedala novinárom veliteľka zásahu Anneli Bergholmová-Söderová. V Dalarne pomáha pri hasení ohňa aj 52 dobrovoľných hasičov z Nemecka.      

V súčasnosti sa švédski hasiči sústreďujú na tri väčšie územia niekoľko stoviek kilometrov severne od metropoly Štokholm. Ide o okruhy Gävleborg, Jämtland a spomínanú Dalarnu. V týchto oblastiach sú požiare stále také rozsiahle, že sa nedajú uhasiť a hasiči dokážu brániť iba ich šíreniu. 

Varovanie pre obyvateľov

Štátny úrad pre ochranu pred katastrofami vyzval všetky obce, aby sprísnili zákaz zakladania ohňov a grilovania. V niektorých obciach je opekanie v záhrade na zabezpečenom a nehorľavom povrchu stále povolené. Na verejnosti je kvôli extrémnemu riziku vzniku požiaru všade zakázané.

Na snímke z 22. júla 2018 vidno zhorené kmene stromov po veľkom lesnom požiari pri švédskej obci Ljusdal.
Na snímke z 22. júla 2018 vidno zhorené kmene stromov po veľkom lesnom požiari pri švédskej obci Ljusdal. Foto: TASR/AP

Meteorológovia predpovedajú, že štvrtok 26. bude najhorúcejším dňom v doterajšom roku, pričom v niektorých oblastiach by mala teplota vystúpiť až na 35 stupňov, uvádza sa vo verejnom vysielaní SVT Nyheter. Aktuálny teplotný rekord v roku 2018 bol 16. júla, keď sa ortuť teplomera vyšplhala na 34,4 stupňov Celzia.

Teplota teda naďalej stúpa, a očakáva sa dokonca vznik nových požiarov. Škandinávsky štát nemá väčšie skúsenosti s likvidáciou podobne rozsiahlych lesných požiarov, a preto požiadal o pomoc medzinárodné spoločenstvo. V krajine tak pomáhajú posádky hasiacich lietadiel a vrtuľníkov z Francúzska, Talianska, Nemecka, Nórska a Poľska.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…