Stachovskij senzačne vyradil Federera

Švajčiarsky tenista Roger Federer v tomto roku nezíska rekordný ôsmy titul na wimbledonskej tráve.

Sergij Stachovskij Foto: TASR/AP

Wimbledon 26. júna (TASR) - Švajčiarsky tenista Roger Federer v tomto roku nezíska rekordný ôsmy titul na wimbledonskej tráve. Obhajca trofeje šokujúco prehral v 2. kole dvojhry s Ukrajincom Sergijom Stachovským v štyroch setoch 7:6 (5), 6:7 (5), 5:? a 6:7 (5). Federer ťahal rekordnú sériu 36. grandslamových štvrťfinále v rade, na centri All England Clubu vo svojej "obývačke" však v stredu podvečer nestačil na disponovaného súpera, ktorý roky žil a trénoval v Bratislave.

Stachovskij počas celého zápasu skvele podával, na sieti nekompromisne zakončoval volejmi a účinne využíval bekhendový slajz. V prvom sete síce v tajbrejku ťahal za kratší koniec, no druhá skrátená hra sa stala jeho korisťou a aj tretie dejstvo získal vo svoj prospech vďaka brejku v jedenástom geme. Vo štvrtom sete síce Federer otočil z 1:3 na 4:3, no za stavu 6:5 nepremenil setbal, čo sa mu vypomstilo.Stachovskij získal v tajbrejku po skvelom beknendovom víťaznom obhodení minibrejk a šancu na zisk najcennejšieho skalpu v kariére už z rúk nepustil. Za stavu 6:5 premenil pri podaní Federera v poradí druhý mečbal a zavŕšil tak deň senzácii na Wimbledone.

Ukrajinský tenista Sergij Stachovskij (vľavo) si podáva ruku so Švajčiarom Rogerom Federerom Foto: TASR/AP

Ukrajinec po triumfe nad sedemnásťnásobným grandslamovým šampiónom žiaril spokojnosťou. "Stále nemôžem tomu uveriť, čo sa dnes stalo, nenachádzam správne slová. Hral som svoj najlepší tenis v kariére a som neskutočne šťastný, že sa mi podarilo zdolať najlepšieho tenistu v histórii. Ak hráte proti Federerovi, proti vám stoja na druhej strane kurtu dve osoby. Okrem Rogera je to jeho ego, ktoré je na wimbledonskom centri mimoriadne veľké. Vo štvrtom sete za stavu 3:1 som trochu znervóznel, cítil som, že víťazstvo je na dosah. V tajbrejku som sa však opäť skvele skoncentroval. Lepšie ako dnes už ani nemôžem hrať. Skvele som servoval, v dôležitých momentoch mi vyšli fantastické voleje. Ďakujem mojej manželke za podporu, má veľkú zásluhu na mojom triumfe," povedal Stachovskij v prvom interview.

Federer bol po nečakanej prehre smutný. "Vždy keď prehráte nejaký zápas, cítite veľké sklamanie, na Wimbledone je tá bolesť ešte väčšia. Som hrdý na to, že som bol 36-krát za sebou vo štvrťfinále na grandslamových turnajoch, je to skvelé číslo. Veľmi som si želal, aby sa moja séria neskončila práve tu, prehru však nebudem oplakávať. Po 24 hodinách sa opäť vrátim k mojej práci. Už sa teším na budúcoročný Wimbledon, mám ešte veľa plánov. Proti Stachovskému to bolo dnes veľmi ťažké. Mal skvelé podanie i voleje. Hral naozaj veľmi dobre. V dôležitých výmenách som sa trápil. Klobúk dolu pred Sergijom, ako sa dokázal v závere vyrovnať s tlakom. Kľúčové momenty dnes zvládol lepšie ako ja, to rozhodlo o jeho víťazstve," povedal Švajčiar prostredníctvom Twitteru.

muži - dvojhra - 2. kolo:

Sergij Stachovskij (Ukr.) - Roger Federer (3-Švajč.) 6:7 (5), 7:6 (5), 7:5, 7:6 (5)