Martina Velitsa zaskočila pozvánka na Tour de France
SITA
SITA

Martina Velitsa zaskočila pozvánka na Tour de France

Slovenský cyklista ešte na najprestížnejších cyklistických pretekoch neštartoval. Má už však za sebou Giro a Vueltu.

BRATISLAVA 30. júna - Nominácia na cyklistickú Tour de France prekvapila aj samotného Martina Velitsa. S účasťou už nepočítal a pripravoval sa na júlové preteky Okolo Rakúska.

V utorok po tréningu ho však zaskočili telefonáty od športových riaditeľov tímu Omega Pharma-QuickStep, že nahradí zraneného Belgičana Stijna Vandenbergha na slávnom podujatí.

Na Tour de France zažije Martin Velits premiéru, tento rok štartoval na Giro d´Italia a v minulosti štyrikrát na Vuelta a Espaňa.

Doplní svoju zbierku štartov

Ako prvý cyklista so slovenským pasom nastúpi počas kariéry na štart všetkých troch slávnych etapových pretekov.

V minulosti zo slovenských rodákov už všetky podujatia absolvoval Ján Svorada, ale ten má český pas. "Bol to pre mňa šok, keď mi oznámili, že idem na Tour. Najskôr som si myslel, že si zo mňa niekto robí srandu. Keď však začali organizovať letenky a ďalšie záležitosti, tak som tomu uveril. Som rád, že to takto dopadlo. Na jedno miesto mohli manažéri vybrať dvadsať ľudí, dostal som sa tam ja. Konečne sa aj na mňa po mnohých pádoch či chorobe na Gire usmialo šťastie. Som rád, že môžem štartovať. Budem sa snažiť svojimi výkonmi potvrdiť, že si miesto zaslúžim," povedal Martin Velits.

Úlohy 27-ročného Púchovčana v tíme sú pred začiatkom pretekov jasné. V prvom rade bude pomáhať rovnako ako na iných podujatiach lídrom Omega Pharma-QuickStep.

"Rovnako to bolo aj v minulosti v HighRoade či v Milrame. Budem pomáhať chráneným jazdcom, aby šetrili sily, neprišli do cieľa s veľkou stratou a v rozhodujúcich momentoch boli na správnom mieste. S tým, že som sa dostal do tímu na poslednú chvíľu, by som nemal mať problém. Pripravoval som sa, jazdil som. Prvý týždeň bude pre mňa náročný, postupne by som sa mal rozjazdiť. Osobne po splnení úloh pre tím by som rád dosiahol aj nejaký čiastkový úspech, dostal sa do úniku či pokúsil sa o nejaké dobré umiestnenie v etape," hovoril Martin Velits.

Z Gira odstúpil pre chorobu

Rodák z Bratislavy od odstúpenia z Giro d´Italia v máji veľa štartov neabsolvoval. Minulý týždeň absolvoval spoločný slovenský a český šampionát v domácom prostredí v Púchove. Z Gira musel odstúpiť pre chorobu. V súčasnosti je už Martin Velits v pohode.

"Na Gire som jazdil pod antibiotikami, necítil som vôbec dobre. Po návrate domov som dal priestor oddychu a rehabilitácii. Nasledovalo dvojtýždňové sústredenie v St. Moritzi, kde som sa dostal do správneho rytmu a pohody. Vo Švajčiarsku som sa snažil pripraviť na druhú polovicu sezóny," informoval Martin Velits, pre ktorého je najväčším favoritom Tour Brit Bradley Wiggins.

Martin Velits trať 99. ročníka príliš nepozná. "Veľmi som ju neštudoval, keďže pôvodne som sa pripravoval na iné podujatia. Viem, kde sa Tour začína, poznám belgické úseky z iných pretekov. Niektoré kopce vo Francúzsku som už v minulosti absolvoval, niektoré poznám z rozprávania brata Petra, ale o trati nič detailnejšie neviem. Pozorne som si ju pozrel prakticky až v utorok večer, keď som sa dozvedel, že ma čaká štart," povedal Martin Velits.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…