Dobré noviny
Sú slovenské, liečivé a zadarmo. Prehľad minerálnych prameňov, ktoré si načapujete aj sami
Nikoleta Bugalová
Nikoleta Bugalová

Sú slovenské, liečivé a zadarmo. Prehľad minerálnych prameňov, ktoré si načapujete aj sami

— Foto: Koláž DN/Instagram

Slovensko v sebe ukrýva množstvo prírodných krás. Jednou z nich sú aj minerálne pramene. Máme ich mnoho, sú zadarmo a navyše sú liečivé. Spoznajte niekoľko z nich. 

BRATISLAVA 22. júla (Dobré noviny) - Na Slovensku máme tisícky liečivých prameňov, z ktorých si dokonca dokážeme zobrať vodu úplne zadarmo. Slovensko  je zdrojom prírodných minerálov, no my si napriek tomu vodu kupujeme v obchodoch. My vám ponúkame zoznam liečivých prameňov, vďaka ktorým si už nemusíte kupovať balenú vodu, ale zadarmo môžete načapovať čerstvú a liečivú slovenskú vodu. 

1. Budiš 

Jednu z najkomerčnejších minerálnych vôd si už nemusíte kupovať v obchodoch. Môžete si ju nabrať celkom zadarmo, jej prameň sa nachádza neďaleko obce Budiš, smerom na Jasenovo. V okolí je voda z prameňa Budiš známa svojou príjemnou chuťou, vďaka ktorej si zaslúžila svoje čestné miesto na prestretých stoloch. Vraj spomaľuje starnutie a zlepšuje trávenie. Prameň Budiš bol objavený takmer pred poltisícročím. 

Foto: Tasr
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Hudcovič (@hudcovictomas),

2. Baldovce

Baldovce sú obec na Slovensku v okrese Levoča. Tejto obci sa hovorí aj zabudnutá, no kedysi ju poznali ľudia po celom Uhorsku. Baldovce sú známe vďaka úžasným prameňom, ktoré majú množstvo priaznivých, liečivých účinkov. Počas epidémie cholery v roku 1831 sa údajne nikto z obyvateľov obce chorobou nenakazil a to údajne práve vďaka výnimočným účinkom vody z Baldoviec. Baldovská minerálka má príjemnú kyselkavú a osviežujúcu chuť. 

 

#slovenskyisland #gejzir #sivabrada #skuriatkonacestach #spoznavameslovensko #nemameuctukdedictvu #unikat #travertine #D1 #baldovska #mineralewater

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Skurka (@lukasskurka),

3. Brusno

Brusno je obec, ktorá sa nachádza na strednom Slovensku v okrese Banská Bystrica. Brusno je známe pre kúpele, ktoré sú verejnosti prístupné od devätnásteho storočia. Podobne ako iné minerálne pramene i Brusno ponúka širokú škálu liečivých prameňov: Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. Povráva sa, že minerálna voda Brusianka pomáha ľuďom s nechuťou do jedla. A čo je hlavné, pri čapovaní tejto liečivej vody môžete spojiť príjemné s užitočným. Popri čapovaní sa môžete kochať nádhernou prírodou.

 

Môjmu oku príjemné prostredie lesoparku kúpelov Brusno. Sú útulnejšie ako tie naše komerčné kúpele v Piešťanoch..a aj keď je tu veľa budov čo chátrajú kúpele Brusno majú čaro a som rád že som ich aspoň na skok spoznal :-) #kupelebrusno #brusno #travel #slovakia #slovensko #pokoj

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Košťál (@lukmen7),

4. Korytnica

Ak by sme hľadali živú vodu, ktorá sa najväčšmi podobá tej z Karlových Varov, určite by to bola Korytnica neďaleko Liptovskej Osady. Korytnica je registrovaný zdroj prírodnej vody. Prameň, ktorý je vo výške 850 metrov nad morom, podľa legendy objavili valasi, ktorí boli už so svojimi silami v koncoch. Jedného dňa počas pastvy si valach všimol zvláštne správanie oviec, ťažko sa im hýbalo. Až raz sa zišli všetky ovce okolo studničky, z ktorej sa dosýta ponapíjali a ráno, keď valach prišiel ovce skontrolovať, boli všetky zdravé a plné života. No okrem liečivých prameňov nájdeme v Korytnici aj kúpele. V súčasnosti má Korytnica celkom 5 prameňov a ponúka turistom nádherné okolie. 

 

Keď sú všetci na Pohode, vaša Aquandrea chlonce vodu z prameňov v Korytnici. Prameň Vojtech I. a II, Antonín a Žofia. Sýrnatá a železitá voda slovenských prameňov. Nie som toho fanúšik, ale dobre padlo! #nature #dnespijem #slovakia #slovensko #priroda #korytnica #mineralwater #mineralka #softdrink #voda #water

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea (@aquandreaa),

5. Trenčianske Mitice

Trenčianske Mitice sú obec, ktorá sa nachádza v okrese Trenčín. V obci sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Prírodnú minerálnu vodu so zvučným komerčným názvom si môžete nabrať celkom zadarmo v obci Trenčianske Mitice, v časti Rožňové. Okrem prameňa neďaleko nájdete Trenčianske kúpele. Pramene pomáhajú pri poruchách zažívacieho traktu či pri zápaloch močových ciest.

 

#Water #Rocks #LastSummer #Photographying

Príspevok, ktorý zdieľa Lucie Jalůvková (@jaluvkoval),

6. Santovka

Obyčajná, stolová a liečivá voda, to je Santovka. Santovka leží na južnom predhorí Štiavnického pohoria v oblasti Ipeľskej tabule 15 km juhovýchodne od okresného mesta Levice. V súčasnosti má Santovka tri liečivé pramene. V 2. polovici 19. storočia sa obchod s kyselkou rozšíril nielen v Rakúsko - Uhorsku, ale aj za hranicami. V tom čase získala santovská kyselka aj prvé medzinárodné vyznamenanie na výstave v Hamburgu v roku 1869. V súčasnosti je santovská stolová voda známa v celej Európe, o čom svedčí 28 medailí z rôznych svetových a medzinárodných výstav.

7. Sulinka

Odkiaľ je minerálna voda Sulinka? V severnej časti Ľubovnianskej Vrchoviny pri obci Sulín v malebnom údolí rieky Poprad, ktorá tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, vyvierajú pramene minerálnej vody Sulinky. Sulinská voda sa pravidelne začala využívať v roku 1836. Povesti o nej vravia, že táto voda je veľmi silná, krištáľovo čistá a ten kto ju pije, bude do konca života zdravý. Pomáha ľuďom s ochorením dna alebo s cukrovkou. Ak sa vyberiete na výlet, aby ste sa potešili krásami a históriou Ľubovnianskeho hradu, určite si túto vodu nenechajte ujsť.

8. Bešeňová

Kúpalisko, travertínové kopy a široká ponuka služieb, toto je Bešeňová. Je absolútnym príkladom toho, ako využiť voľný čas, ale i prírodné bohatstvo. V obci nájdeme dokopy štrnásť liečivých prameňov. Vodný park  Bešeňová ponúka ten najlepší typ relaxu a oddychu ako pre páry tak i pre rodiny. Pri návšteve Bešeňovej ho určite navštívte. 

 

COSMOPOLITAN! ?? Skvelé utočisko v Bešeňovej. #besenova #whirlpool #cosmopolitan #bar #liptov

Príspevok, ktorý zdieľa Bešeňová - Vodný park (@besenova_vodny_park),

Foto: Tasr

Tak neváhajte a navštívte aspoň jeden prameň a načapujte si úžasnú nechemizovanú prírodnú vodu. 

 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…