Talianska herečka Barbora Bobulova si prebrala Hercovu misiu
SITA
SITA

Talianska herečka Barbora Bobulova si prebrala Hercovu misiu

Herečku so slovenskými koreňmi ocenenie Hercova misia najprv zaskočilo.

TRENČÍN 26. júna – Talianska herečka slovenského pôvodu Barbora Bobulova si prevzala ocenenie Art Film Festu Hercova misia a vlastnoručne pripevnila mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach.

„Som veľmi rada, že som sa sem mohla vrátiť,“ uviedla rodáčka z Martina, ktorá si na festivale v Trenčianskych Tepliciach už raz cenu prevzala – v roku 2005 získala Modrého anjela za úlohu vo filme Diváčka.

Herečka, ktorej meno je viac známe za hranicami ako v rodnej krajine, priznala, že ocenenia sa najprv zľakla.

„Zaskočilo ma slovo „misia“. Zdalo sa mi, že patrí do rúk len niekomu, kto má za sebou veľmi dlhú kariéru a je už na jej konci. Vysvetlili mi, že tento rok toto ocenenie dávajú tým, ktorí sa presadili v zahraničí. Je mi veľkou cťou byť tu a zaradiť sa medzi osobnosti, ktoré Hercovu misiu dostali,“ uviedla Bobulova.

Obrazom: Herečka Barbora Bobulova si prebrala Hercovu misiu

Absolventka VŠMU v Bratislave sa po prvý raz do Talianska dostala ako 15-ročná, keď sa na filmovom festivale v Giffoni predstavila so slovenským filmom Vlakári (1988).

Ako prezradila na tlačovej konferencii v Trenčíne, o tom, že sa Taliansko stane miestom, kde naplno rozbehne svoju hereckú kariéru, vtedy ešte netušila. „Bola to hra osudu. Vôbec sa mi nesnívalo, že raz sa mi táto krajina stane aj domovom,“ uviedla Bobulova, ktorá si na novú mentalitu zvykala dlho.

„Nebolo to jednoduché. Ak by išlo o inú krajinu, možno by som do tej mentality zapadla ešte lepšie ako do talianskej, ktorá mi bola naozaj vzdialená. Teraz, keď som tam už 16 rokov, som sa už integrovala,“ dodala rodáčka z Martina, ktorá sa „drvila“ cudzí jazyk aj napriek tomu, že sa režisérom jej slovenský prízvuk zdal sympatický.

Prvú úlohu v talianskom filme získala vďaka monológu Shakespearovej Júlie, ktorú v tom čase hrala na doskách SND a ktorý na kastingu na Kolibe predviedla aj talianskym režisérom. Ten jej najprv zabezpečil postavu v talianskom televíznom filme Infiltrato, prvá veľká zahraničná filmová rola prišla už o rok neskôr vo filme Princ Homburský.

Odvtedy si Bobulova zahrala vyše 30 filmových postáv, za svoj herecký výkon vo filme Sväté srdce (2005) získala taliansku národnú cenu David di Donatello Awards aj ocenenia na zahraničných festivaloch.

„Musím povedať, že veľmi veľa mi dali moji pedagógovia na Vysokej škole múzických umení. Ťažila som z toho v minulosti, ťažím z toho aj dnes. Mám na nich krásne spomienky a nikdy nezabudnem na to, čo mi dali,“ nešetrila chválou herečka, ktorá sa na Slovensko vracia už len na návštevy.

„Mala som v Taliansku šťastie, že som sa nikdy nazaškatuľkovala do jedného typu postáv. Vždy som bojovala proti tomu, aby sa to stalo. Je to tá ťažšia cesta, ale stojí to za to. Mojím snom je zostať na scéne čo najdlhšie. Verím, že keď sa človek snaží a buduje si kariéru, dá sa to,“ dodala čerstvá laureátka Hercovej misie.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…