Vo štvrtok odštartuje Fest Anča
SITA
SITA

Vo štvrtok odštartuje Fest Anča

Medzinárodný festival animovaných filmov sa bude konať do 30. júna v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie a niekoľkých ďalších miestach v meste.

BRATISLAVA 26. júna - V Žiline sa vo štvrtok začne Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý potrvá do 30. júna a v slovenskej premiére predstaví to najlepšie zo svetovej produkcie.

Festival sa bude konať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, miestnom Ster Century Cinemas, Mestskom divadle Žilina a Považskej galérii umenia v Žiline.

Do medzinárodnej súťaže sa tento rok prihlásilo 964 animovaných snímok z celého sveta vrátane krajín ako Arménsko, Bielorusko, Etiópia, Portoriko alebo Uruguaj, pričom zo Slovenska ich bolo až 27.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa predstaví 22 snímok, v Medzinárodnej súťaži študentských filmov 19 a v Medzinárodnej súťaži videoklipov je 25 súťažiacich. O víťazných filmoch budú rozhodovať riaditeľ stuttgartského festivalu Ulrich Wegenast, filmárka Michaela Pavlátová a Emma de Swaef, autorka snímky Ach Willy (2012), ktorá získala viac ako 70 medzinárodných ocenení. Najlepší hudobný klip vyberú režisérka Katarína Kerekesová, VJ Paul Mumford a Tomek Ducki.

Diváci si budú môcť pozrieť napríklad nový film Ivany Šebestovej Sneh (2013), hudobný klip Mesiac Ondreja Rudavského alebo snímku Matúša Vizára Pandy (2012) ocenenú v Cannes. Na festivale tiež premietnu viacero známych filmov, ktoré sa zúčastnili na prestížnych festivaloch ako Clermont-Ferrand, Sundance, Berlinale alebo získali nomináciu na Oscara.

Návštevníkov festivalu čakajú okrem iných aj snímka V zajatí duchov (2012) Christophera Sullivana, ktorý na nej pracoval 15 rokov, alebo španielska komédia Ignacia Ferrerasa Vrásky (2011). Film vznikol podľa predlohy komiksového románu Arrugas od Paca Rocu, ktorý zaň v roku 2008 získal španielsku Národnú komediálnu cenu.

Súčasťou programu budú tiež švédsko-nemecký film Chladený Tito (2012) Maxa Anderssona a Heleny Ahonen a snímka Dnes je krásny deň (2012) animátora Dona Hertzfeldta, ktorý má na konte nomináciu na Oscara za krátkometrážny film Rejected (2000). Vo svojom najnovšom diele spojil tri krátke snímky: Všetko bude v poriadku (2006), Som na teba hrdá (2008) a Dnes je krásny deň (2011). Po prvý raz teda rozpovie celý príbeh hlavného hrdinu Billa.

Sprievodný program festivalu budú tvoriť hudobné koncerty, semináre, workshopy, program pre deti či výstava. Z hudobných interpretov sa na podujatí predstavia Vec, Karaoke Tundra, ČokoVoko, Palo Čejka alias DJ Reverend a Emo Noiz Boys. Divákov čakajú aj komentované projekcie s tvorcami. Na festival tento rok zavíta okrem iných aj americký scenárista a producent Mike Reiss, ktorý sa preslávil predovšetkým vďaka seriálu Simpsonovci (1989). O svojich filmoch bude hovoriť aj jedna z najvýznamnejších súčasných českých animátoriek Michaela Pavlátová.

Súčasťou festivalu bude tiež fórum We Need to Talk About Animation!, ktoré vzniklo v spolupráci s Asociáciou producentov animovaného filmu. Zameria sa na diskusiu a výmenu skúseností vo vyučovaní animovanej tvorby. V Žiline sa preto stretnú pedagógovia viacerých európskych škôl, ktorí predstavia vlastné metódy práce so študentmi. Výsledkom fóra bude publikácia so všetkými prednáškami a výstupmi z diskusie.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…