Palestínčania privítali doma víťaza arabskej SuperStar ako hrdinu
TASR
TASR

Palestínčania privítali doma víťaza arabskej SuperStar ako hrdinu

Desaťtisíce nadšených fanúšikov dnes prišli privítať víťaza arabskej SuperStar (Arab Idol), 22-ročného Palestínčana z pásma Gazy Muhammada Assáfa, ktorý sa vrátil domov. Mladík vyzval na harmóniu medzi názorovo hlboko rozdelenými Palestínčanmi.

Gaza 25. júna (TASR) - Desaťtisíce nadšených fanúšikov dnes prišli privítať víťaza arabskej SuperStar (Arab Idol), 22-ročného Palestínčana z pásma Gazy Muhammada Assáfa, ktorý sa vrátil domov. Mladík vyzval na harmóniu medzi názorovo hlboko rozdelenými Palestínčanmi.

Muhammad Assáf Foto: TASR/AP

Sviežo pôsobiaci Assáf pochádza zo skromných pomerov utečeneckého tábora Chán Júnis na juhu pásma Gazy. Priazeň miliónov hlasujúcich televíznych divákov si získal tým, že na súťaži spieval palestínske vlastenecké hymny a ľudové piesne, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Polícia z islamistického hnutia Hamas, ktorý vládne v pásme Gazy, mohla sotva udržať na uzde davy ľudí, čakajúcich na Assáfa pri vstupe na hraničný priechod Gazy s Egyptom v meste Rafah.

Assáfovo auto prešlo morom jasajúcich Palestínčanov, niektorí vyliezli na elektrické stĺpy a strechy domov, aby lepšie videli mladú hviezdu. Assáfa vyhlásili za víťaza obľúbenej celoarabskej speváckej súťaže 22. júna v libanonskom Bejrúte.

"Vďaka každému, bez vás by som nikdy nevyhral," povedal Assáf na tlačovej konferencii po svojom príchode.

Vrátil sa do palestínskej enklávy, kde sú politické rozpory v spoločnosti veľmi hlboké. Hamas, ktorý zvíťazil v parlamentných voľbách v roku 2006, násilím ovládol pásmo Gazy a v roku 2007 z neho vyhnal sily verné prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi i jeho umiernenému hnutiu Fatah, podporované Západom.

"Vyzývam na ukončenie rozdelenia a budem stále, vo všetkých svojich prejavoch, vyzývať na jednotu," povedal Assáf.

Hamas kritizuje neislamské piesne a lesk televíznych talentových programov v štýle Západu, dnes však naznačil svoju tichú podporu spevákovi. Poslal totiž predstaviteľov ministerstva kultúry z pásma Gazy na hraničný priechod, aby privítali úspešného krajana.

Na mieste boli aj zástupcovia Fatahu a mnohí v dave mávali žltými vlajkami tohto hnutia.

Po víťazstve vo finále arabskej SuperStar bol Assáf vymenovaný za prvého mládežníckeho vyslanca OSN v palestínskych utečeneckých táboroch, ktoré sa nachádzajú v oboch enklávach aj v susedných krajinách. Podľa očakávania navštívi tiež západný breh Jordánu, kde bude vystupovať.

"Vyhrali sme nádej," povedal Abú Chalíl, 65-ročný obyvateľ Gazy. "Dúfam, že politickí vodcovia sa niečo od Assáfa naučia - že ľudí spája láska, nie nenávisť," dodal.

Mladík si získal širokú podporu na Blízkom východe nielen svojím hlasom, ale aj výberom piesní. Pravidelne spieval vlastenecké piesne o Palestíne v tradičnom odeve, stal sa preto hviezdou prinajmenšom na palestínskych územiach. V pásme Gazy, kde žije, sa však najprv stretol s ostrou kritikou vládnuceho radikálneho hnutia Hamas, ktoré neschvaľuje takýto "západný typ" zábavy. Zopárkrát ho dokonca zatvorili do väzenia a nútili ho podpísať vyhlásenie, že už nebude verejne vystupovať.

Zložitá bola aj jeho cesta do súťaže. Na vycestovanie z pásma Gazy si musel u palestínskych úradov vybaviť vízum a keď dorazil do egyptskej Káhiry, kde boli prvé kastingy, nestihol registráciu. Do areálu sa preto dostal cez múr. Súťažné číslo mu tam daroval jeden z registrovaných uchádzačov, ktorý ho spoznal a vzdal sa súťaže v jeho prospech.

V arabskej SuperStar súťažili aj speváci napríklad zo Sýrie, Iraku či Saudskej Arábie.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…