CSS v Poprade sa zapája do projektu Bicyklovanie neobmedzené vekom
TASR
TASR

CSS v Poprade sa zapája do projektu Bicyklovanie neobmedzené vekom

Riaditeľ Centra sociálnych služieb (CSS) Jozef Košický spolu s primátorom Jozefom Švagerkom pri tejto príležitosti predstavili prvých päť dobrovoľníkov, ktorí budú voziť seniorov po meste.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Dušan Hein

Poprad 13. júla (TASR) - Centrum sociálnych služieb (CSS) v Poprade sa v piatok oficiálne zapojilo do celosvetového projektu s názvom Bicyklovanie neobmedzené vekom. Riaditeľ centra Jozef Košický spolu s primátorom Jozefom Švagerkom pri tejto príležitosti predstavili prvých päť dobrovoľníkov, ktorí budú voziť seniorov po meste.

V súčasnosti sa projekt realizuje v 37 krajinách vo svete a CSS ho teraz prináša aj pod Tatry. „Svojou unikátnosťou dáva do pozornosti vzťahy so seniormi a vytvára priestor na budovanie medzigeneračných mostov,“ zdôraznil Košický s tým, že cieľom projektu je vytiahnuť seniorov z ich izieb do prírody, do mesta, predstaviť im inú formu mobility a poskytnúť im pocit slobody. Zároveň dáva šancu mladým a aktívnym ľuďom spraviť niečo pre komunitu, zapojiť sa do aktívneho starnutia seniorov. „Chceme, aby seniori zabudli na svoju samotu, choroby, bolesti a užívali si, takpovediac, vietor vo vlasoch, tak ako za mladých čias,“ konštatoval riaditeľ CSS.

Nevyhnutnou súčasťou projektu je bicykel určený na prepravu ľudí, tzv. rikša. Popradské CSS už takýto prostriedok má, pretože bicykel sa podarilo zakúpiť zo sponzorských finančných prostriedkov koncom minulého roka. Rikša je poháňaná okrem iného aj elektromotorom, takže jazdu na nej zvládnu aj menej zdatní dobrovoľníci. „Už dnes sa okrem zamestnancov centra do projektu zapojilo viacero dobrovoľníkov, ktorí aj touto formou chcú prispieť ku krajšej starobe našich klientov a budovaniu medzigeneračných vzťahov,“ upozornil Košický.

Jeden z pätice dobrovoľníkov je aj František Majerský, ktorý absolvoval aj prvú menšiu jazdu s miestnou seniorkou. „Páči sa mi tento projekt, na Slovensku je ojedinelý. Pracujem v záchrannej zdravotnej službe a musím povedať, že na tých starých ľudí sa zabúda. Takýmto spôsobom sa dá prepojiť komunita starších a mladých, mladí si zašportujú a starším sa vďaka tomu podarí na chvíľu opustiť múry zariadenia,“ konštatoval Majerský. Verí, že sa postupne do tejto aktivity zapoja aj ďalší ľudia, možno športovci, vysokoškoláci a podobne. Dobrovoľníci sa môžu do projektu prihlásiť prostredníctvom internetovej stránky CSS.

„Chceme osloviť všetkých mladých aktívnych ľudí, ktorí chcú urobiť niečo nielen pre seba, ale aj pre komunitu seniorov, aby sa zapojili do projektu. Bicyklovanie na rikši naozaj nie je komplikované,“ zdôraznil Košický. Po čase možno zvážia aj zakúpenie druhej rikše, všetko však závisí od záujmu jednak dobrovoľníkov, ale i samotných klientov.

Ako prvá si v piatok jazdu na rikši vyskúšala aj Anna Špinerová a veľmi sa jej to páčilo, zdalo sa jej to však trochu pomalé. S úsmevom dodala, že je to vynikajúci spôsob, ako spoznať široké okolie. „Verím, že sa budeme voziť nielen tu v okolí nášho domova, ale pôjdeme aj do centra mesta,“ dodala. V dvoch zariadeniach popradského CSS majú momentálne 132 klientov, riaditeľ potvrdil, že rikšu budú využívať seniori z oboch centier.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…