NEZABÚDAJME: Tento hrdina obetoval svoj vlastný život, aby zachránil chlapcov z thajskej jaskyne
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

NEZABÚDAJME: Tento hrdina obetoval svoj vlastný život, aby zachránil chlapcov z thajskej jaskyne

Položil svoj život za záchranu ďalších trinástich. Toto je skutočný hrdina z thajskej jaskyne.

Na kombosnímke hrdinský potápač Saman Gunan a jeden zo zachránených chlapcov zo zaplavenej thajskej jaskyne. — Foto: Twitter/Rohit Kumar, repro foto 9news.com.au

MAE SAI 12. júla (Dobré noviny/TASR) - Jedenásť dní sa zrak sveta obracal k Thajsku a dvanástim malým futbalistom, ktorí spolu so svojím trénerom zostali uväznení v zaplavenej jaskyni. A veľa sa popísalo či hovorilo o potápačovi, ktorý ich odtiaľ vyslobodil. V jeho tieni však zostal hrdina, ktorý za ich záchranu zaplatil svojím vlastným životom.

Prečítajte si tiež: Skutočný hrdina: Vďaka tomuto potápačovi chlapci z thajskej jaskyne prežili

Chlapci a ich 25-ročný tréner uviazli v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non 23. júna 2018. Počas ich výletu začalo vonku veľmi silno pršať a jaskyňu zatopilo. Stúpajúca voda chlapcov a ich trénera zahnala hlbšie do jaskyne, kde zostali uväznení a nemohli robiť nič iné len čakať na pomoc.

Späť sa už nevrátil

Netrvalo to však dlho a spustila sa masová záchranná akcia, do ktorej sa zapojili ľudia z celého sveta. Potápačom po vstupe do jaskyne trvalo šesť hodín, kým sa dostali k mladým futbalistom, a päť hodín, kým sa vrátili ku vchodu do jaskyne. Tieto jaskynné priestory boli totiž naozaj neprehľadné, úzke a tým pádom aj nebezpečné.

Na snímke zverejnenej na Twitteri Elena Muska záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska, kde podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu, 10. júla 2018.
Na snímke zverejnenej na Twitteri Elena Muska záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska, kde podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu, 10. júla 2018. Foto: TASR/AP

Medzi dobrovoľníkmi, ktorí sa na túto misiu podujali, bol aj 38-ročný Saman Gunan, bývalý potápač thajskej elitnej námornej jednotky SEAL. Jeho úlohou bolo doručiť chlapcom a ich trénerovi nádoby s kyslíkom. Dňa 6. júla 2018 preplával dva kilometre a chlapcom doniesol zásielku, ktorá im zachránila život. Po ceste späť k základni zriadenej v jaskyni mu však došiel kyslík a zomrel. Veliteľ špeciálnej jednotky Arpakorn Yookongkaew na tlačovej konferencii oznámil, že jeho kolegom sa ho už nepodarilo oživiť.

Milovať každý deň

Saman Gunan bol „hrdinom jaskyne Tcham Luang“, povedal guvernér Narongsak Osottanakorn z provincie Čiang Rai, kde sa nachádza štvrtý najrozsiahlejší jaskynný komplex v Thajsku, ktorý sa rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov.

Bývalý thajský námorník bol triatlonista a manžel. Jeho zronená žena pre médiá povedala, že vždy mal radosť z pomáhania druhým ľuďom a že sa intenzívne venoval aj charite.

Gunan podľa nej vedel, že misia je nebezpečná, no to ho nezastavilo. Bol ochotný riskovať svoj život, aby zachránil ich životy. „Saman raz povedal, že nikdy nevieme, kedy zomrieme (...) Nemôžeme to ovládať, takže musíme milovať každý deň,“ prezradila v emocionálnom rozhovore pre BBC vdova jeho životnú filozofiu. „Skutočne som ho milovala. (...) Si hrdina v mojom srdci, vždy si bol a vždy budeš.“

Hrdinské príbehy, ako je tento, musia byť pripomínané a oslavované, aby sme na ne nezabudli. A ani na Samana Gunana, ktorý položil svoj život za záchranu ďalších trinástich ľudí.

Traja z dvanástich vyslobodených mladých thajských futbalistov sedia na posteliach v nemocničnej izbe v Mae Sai v thajskej provincii  Čiang Rai 11. júla 2018.
Traja z dvanástich vyslobodených mladých thajských futbalistov sedia na posteliach v nemocničnej izbe v Mae Sai v thajskej provincii Čiang Rai 11. júla 2018. Foto: TASR/AP

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…