Laureáti japonskej ceny Praemium Imperiale sú aj C. Deneuve a R. Muti
TASR
TASR

Laureáti japonskej ceny Praemium Imperiale sú aj C. Deneuve a R. Muti

Za akési japonské Nobelove ceny umenia považované ocenenia sú dotované sumou po 15 miliónov jenov a v tomto roku si ich laureáti prevezmú z rúk japonského princa Hitačiho 23. októbra v Tokiu.

Na archívnej snímke Catherine Deneuve — Foto: TASR/AP

Berlín/Londýn 11. júla (TASR) - Francúzska herečka Catherine Deneuve (74), jej krajan - architekt Christian de Portzamparc (74), maliar Pierre Alechinsky (90) z Belgicka, ale aj taliansky dirigent Riccardo Muti (76) a japonská sochárka Fudžiko Nakajová (85) sú tohtoročnými laureátmi prestížnych cien Praemium Imperiale. Vyplýva to z informácií, ktoré v stredu paralelne zverejnili v Tokiu, Berlíne a Londýne, ale aj v New Yorku, Paríži a Ríme.

Za akési japonské Nobelove ceny umenia považované ocenenia sú dotované sumou po 15 miliónov jenov a v tomto roku si ich laureáti prevezmú z rúk japonského princa Hitačiho 23. októbra v Tokiu.

Z tradičnej ceny Japonského umeleckého združenia pre mladých umelcov spojenej s dotáciou päť miliónov jenov sa poteší tentoraz britská nadácia Shakespeare Schools Foundation, ktorá je od roku 2000 organizátorom najväčšieho mládežníckeho divadelného festivalu planéty na Britských ostrovoch.

Ocenenie Praemium Imperiale, ktorého vznik iniciovala v roku 1989 cisárska rodina pri príležitosti 100. výročia vzniku Japonského umeleckého združenia, získali v minulosti také osobnosti kultúrnej scény ako napríklad režiséri Ingmar Bergman (Švédsko), Jean-Luc Godard (Francúzsko) či Akira Kurosawa (Japonsko), dramatik Arthur Miller (USA), nemecký operný sólista Dietrich Fischer-Dieskau, violončelista a dirigent ruského pôvodu Mstislav Rostropovič, ako aj americký skladateľ a dirigent Leonard Bernstein.

Neskôr sa k nim v kategórii divadlo/film pripojili napríklad britský režisér Ken Loach, jeho iránsky kolega Abbás Kiarostamí, primabalerína ruského pôvodu Maja Plisecká či britský dramatik, rodák zo Zlína Tom Stoppard alebo talianska herečka Sophia Lorenová. Svetoznáme osobnosti ocenili v ostatných rokoch v kategórii hudba, kde medzi laureátov pribudli taliansky dirigent Claudio Abbado, poľský skladateľ Krzysztof Penderecki, argentínska pianistka Martha Argerichová, americký skladateľ Steve Reich, dirigent a pianista Daniel Barenboim - rodák z Argentíny -, iný slávny dirigent Zubin Mehta alebo rakúsky pianista Alfred Brendel - ďalší rodák z bývalého Československa - či jeho taliansky kolega Maurizio Pollini.

Vlani sa nositeľmi ocenenia stali senegalský spevák a skladateľ Youssou N’Dour, významná osobnosť baletnej scény, tanečník a choreograf Michail Baryšnikov, španielsky architekt Rafael Moneo, iránska vizuálna umelkyňa Širin Nešatová a sochár El Anatsui z Ghany.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…