PRIESKUM: Polovica ľudí si občas sporí, tretina si berie pôžičku
TASR
TASR

PRIESKUM: Polovica ľudí si občas sporí, tretina si berie pôžičku

Tretina ľudí na Slovensku si podľa neho sny plní tak, že si na ich realizáciu zoberú úver. Skoro 30 % Slovákov zároveň dúfa aj v to, že potrebné peniaze vyhrajú a občas si preto zatipujú.

Ilustračná snímka. — Foto: FerratumBank

Bratislava 11. júla (TASR) - Zlepšiť si bývanie, kúpiť auto alebo dopriať si poriadnu dovolenku. O týchto veciach snívajú Slováci najčastejšie. Viac ako 60 % ľudí je pre naplnenie svojich prianí ochotných obmedziť sa vo výdavkoch. Vyše 50 % Slovákov si na tento účel odkladá nejakú časť zo svojich príjmov, zhruba polovica z nich tak robí pravidelne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Home Credit.

Tretina ľudí na Slovensku si podľa neho sny plní tak, že si na ich realizáciu zoberú úver. Skoro 30 % Slovákov zároveň dúfa aj v to, že potrebné peniaze vyhrajú a občas si preto zatipujú.

Keď mali Slováci v prieskume uviesť, o čom snívajú najviac, pričom by to ale pre nich malo byť reálne dosiahnuteľné, najčastejšie spomenuli kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Na druhom mieste sa umiestnili priania súvisiace s kúpou auta a tretím najčastejším želaním bola dovolenka.

"Prieskum ukázal, že najčastejšie sú ľudia ochotní nejakým spôsobom sa uskromniť. Menej už bolo tých, ktorí by boli odhodlaní obetovať svoj čas, teda viac pracovať alebo sa ďalej vzdelávať či rekvalifikovať sa. Našlo sa však aj 13 % takých, ktorí by boli ochotní vzdať sa svojich zlozvykov, ako sú fajčenie či pitie alkoholu," priblížil analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že pôžičky sú pre mnohých opýtaných dostupným spôsobom, ako si splniť svoje sny. Je totiž jednoduchšie rozdeliť si celkovú sumu do splátok, ako si našetriť napríklad na nákladnú rekonštrukciu bytu.

"Na druhej strane, ak si vyberáte dovolenku a riešite jej financovanie, ideálne je na ňu minúť svoje nasporené peniaze. Brať si úver alebo pôžičku na zakúpenie dovolenky by malo byť len krajným riešením. Pri každej pôžičke by si mali ľudia dobre zvážiť, či ju budú v budúcnosti schopní splácať a mali by mať pre istotu aj nejakú finančnú rezervu," upozornil Ondrušek.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…