Používate moderné taxi aplikácie? Vyjadrite im podporu
TASR
TASR

Používate moderné taxi aplikácie? Vyjadrite im podporu

Ministerstvo dopravy predstavilo návrh zákona, ktorý liberalizuje trh taxi služieb. Nová legislatíva uľahčí podnikanie moderným aplikáciám ako Taxify či Hopin a umožní návrat Uberu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. júla (OTS) - Zároveň má potenciál posilniť obraz Slovenska ako inovatívnej krajiny podporujúcej najnovšie technológie.

Navrhnutý zákon o cestnej doprave je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Vyjadrujú sa tak k nemu dotknutí podnikatelia či odborníci. Už dnes je pritom jasné, že zmeny sú prelomové a môžu zásadným spôsobom ovplyvniť aj ďalšiu reguláciu takzvanej zdieľanej ekonomiky na Slovensku. Rovnako sa rozhoduje o tom, ako bude Slovensko vnímané inými krajinami či technologickými spoločnosťami.

Neriešené problémy trápia trh

Experti sa zhodujú, že nová regulácia by mala vytvoriť predvídateľné prostredie pre všetkých aktérov – od tradičných poskytovateľov osobnej dopravy, cez digitálne platformy až po štát.

Ministerstvo dopravy plánuje presadiť také opatrenia ako zjemnenie požiadaviek na vozidlo taxislužby, zrušenie požiadavky odbornej spôsobilosti, odstránenie požiadavky finančnej spoľahlivosti či taxi stanoviska. Popri okresávaní byrokracie má byť zaujímavou novinkou aj umožnenie výpočtu ceny prostredníctvom digitálnej platformy.

Vnímame predkladaný návrh zákona pozitívne a sme presvedčení, že bude spotrebiteľmi vrelo vítaný, nakoľko medzi nimi existuje vysoký dopyt po takýchto technologických službách,“ uvádza riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Michal Kardoš.

Keďže zmeny sú potrebné čo najskôr, práve inštitút navrhol, aby sa posnula účinnosť zákona už od začiatku budúceho roka. Takýto návrh môžu podporiť všetci spotrebitelia, a to jednoduchým podpisom verejnej pripomienky.

Riešenie situácie moderných taxi aplikácií bolo dlhodobo odsúvané, čo aj k pozastaveniu činnosti Uberu a ohrozilo pôsobenie Taxify u nás. Pri liberalizácii taxi trhu Slovensko predbehlo viacero krajín EÚ, najnovšie už aj Česko.

Práve iné krajiny môžu byť inšpiráciou, že zmeny nie sú namierené proti niekomu, teda napríklad tradičným taxikárom. Práve naopak, sporná potreba taxametrov je iba jedným z príkladov tém, ktorej riešenie by uvítali aj mnohí dlhoroční taxikári.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…