Používate moderné taxi aplikácie? Vyjadrite im podporu
TASR
TASR

Používate moderné taxi aplikácie? Vyjadrite im podporu

Ministerstvo dopravy predstavilo návrh zákona, ktorý liberalizuje trh taxi služieb. Nová legislatíva uľahčí podnikanie moderným aplikáciám ako Taxify či Hopin a umožní návrat Uberu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. júla (OTS) - Zároveň má potenciál posilniť obraz Slovenska ako inovatívnej krajiny podporujúcej najnovšie technológie.

Navrhnutý zákon o cestnej doprave je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Vyjadrujú sa tak k nemu dotknutí podnikatelia či odborníci. Už dnes je pritom jasné, že zmeny sú prelomové a môžu zásadným spôsobom ovplyvniť aj ďalšiu reguláciu takzvanej zdieľanej ekonomiky na Slovensku. Rovnako sa rozhoduje o tom, ako bude Slovensko vnímané inými krajinami či technologickými spoločnosťami.

Neriešené problémy trápia trh

Experti sa zhodujú, že nová regulácia by mala vytvoriť predvídateľné prostredie pre všetkých aktérov – od tradičných poskytovateľov osobnej dopravy, cez digitálne platformy až po štát.

Ministerstvo dopravy plánuje presadiť také opatrenia ako zjemnenie požiadaviek na vozidlo taxislužby, zrušenie požiadavky odbornej spôsobilosti, odstránenie požiadavky finančnej spoľahlivosti či taxi stanoviska. Popri okresávaní byrokracie má byť zaujímavou novinkou aj umožnenie výpočtu ceny prostredníctvom digitálnej platformy.

Vnímame predkladaný návrh zákona pozitívne a sme presvedčení, že bude spotrebiteľmi vrelo vítaný, nakoľko medzi nimi existuje vysoký dopyt po takýchto technologických službách,“ uvádza riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Michal Kardoš.

Keďže zmeny sú potrebné čo najskôr, práve inštitút navrhol, aby sa posnula účinnosť zákona už od začiatku budúceho roka. Takýto návrh môžu podporiť všetci spotrebitelia, a to jednoduchým podpisom verejnej pripomienky.

Riešenie situácie moderných taxi aplikácií bolo dlhodobo odsúvané, čo aj k pozastaveniu činnosti Uberu a ohrozilo pôsobenie Taxify u nás. Pri liberalizácii taxi trhu Slovensko predbehlo viacero krajín EÚ, najnovšie už aj Česko.

Práve iné krajiny môžu byť inšpiráciou, že zmeny nie sú namierené proti niekomu, teda napríklad tradičným taxikárom. Práve naopak, sporná potreba taxametrov je iba jedným z príkladov tém, ktorej riešenie by uvítali aj mnohí dlhoroční taxikári.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…