Príroda je tou najkrajšou hudobnou sálou: Detskí huslisti rozozvučia majestátne Tatry
TASR
TASR

Príroda je tou najkrajšou hudobnou sálou: Detskí huslisti rozozvučia majestátne Tatry

Podujatie má medzinárodný charakter a deťom na naštudovanie vyberajú diela, ktoré ich niečím oslovia.

Na archívnej snímke z roku 2014 mladý huslista hrá jednu zo skladieb počas koncertu vážnej hudby na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách. — Foto: TASR - Oliver Ondráš

Tatranská Lomnica 11. júla (TASR) – V poradí piate stretnutie mladých huslistov v Tatrách, ktoré vystupuje pod názvom Medzinárodný detský husľový orchester, vyvrcholí špeciálnym koncertom pod šírim nebom na Skalnatom plese. Organizátorka podujatia Tereza Novotná informovala, že v sobotu (14.7.) sa pod Lomnickým štítom predstaví 33 nadaných detí zo Slovenska, Čiech, Ruska, Kanady, Portugalska, Mexika a Hongkongu.

Malí huslisti vystúpia pod vedením huslistky a pedagogičky Terezy Novotnej. "Každý rok, odkedy to spolu s manželom organizujeme, sa snažíme, aby bol pobyt v Tatrách pre deti zaujímavý nielen po hudobnej stránke, ale aby si domov doniesli aj zážitok, na ktorý budú dlho spomínať. V minulosti sme koncertovali v Belianskej jaskyni či na Hrebienku, ale tento rok to bude opäť v sobotu o 12. hodine na Skalnatom plese," povedala Novotná.

Ako ďalej dodala, na naštudovanie si vyberá diela, ktoré deti niečím oslovia. Niektoré z nich v orchestroch nehrajú, takže je to pre nich významná zmena a aj v kolektíve sa im ľahšie všetko študuje. "Starší a skúsenejší pomáhajú mladším, v hudbe nie je žiadna jazyková bariéra, v našom orchestri nie je cítiť žiadnu prestíž, iba radosť z hrania. Okrem diel Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho či Šostakoviča som do repertoáru zaradila aj modernejších autorov – Piazzolu a Cohena. Na svojom popradskom orchestri sondujem, ktoré skladby sa deťom páčia a ktoré rady hrajú, a potom ich naštudujeme aj na tom medzinárodnom," vysvetľuje Novotná.

Koncert je bezplatný

Tento rok prídu na Skalnaté pleso i učitelia, ktorých zaujíma, ako s toľkými deťmi táto pedagogička pracuje. Koncerty v Tatrách sú podľa nej zážitkom nielen pre celý orchester, ale aj pre návštevníkov a celé publikum. "Príroda je tou najkrajšou hudobnou sálou a diela takých velikánov, akými sú Bach, Vivaldi či Mozart, si koncerty v prírode zaslúžia," konštatovala Novotná, ktorá pôsobila 15 rokov v Štátnom divadle a v Štátnej filharmónii v Košiciach ako hráčka prvých huslí. Koncertuje a vedie husľové kurzy aj v Mexiku a Taliansku, s viacerými hudobnými zoskupeniami precestovala takmer celý svet. Aby mohla organizovať husľové stretnutia malých hudobníkov z celého sveta v slovenských Tatrách, založila spolu s manželom občianske združenie Husľový kľúč.

Vstup na sobotňajší koncert Medzinárodného detského husľového orchestra na terase reštaurácie na Skalnatom plese je bezplatný.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…