Hrdina z thajskej jaskyne sa počas záchrannej akcie dozvedel smutnú správu o svojom otcovi
Dobré noviny
Dobré noviny

Hrdina z thajskej jaskyne sa počas záchrannej akcie dozvedel smutnú správu o svojom otcovi

Zachránil trinásť životov, no vzápätí o jeden prišiel. Celý svet jeho hrdinstvo oslavuje, no v súkromí mu osud udelil poriadne veľký úder.

Na snímke potápač Richard Harris. — Foto: reprofoto/The Australian

MAE SAI 11. júla (Dobré noviny) - Svet ho včera oslavoval ako najväčšieho hrdinu, pretože zachránil zo zatopenej jaskyne dvanásť chlapcov a ich futbalového trénera. Obrovskú radosť však vzápätí vystriedal žiaľ. Slávny potápač, ktorý opustil jaskyňu ako posledný, sa krátko po triumfe dozvedel správu, ktorá mu zlomila srdce.

Celý príbeh sa začína písať 23. júna, keď v thajskom jaskynnom komplexe uviazli počas výletu chlapci spolu s ich 25-ročným trénerom. Vonku začalo veľmi silno pršať, jaskyňu zatopilo, a tak sa výletníci skryli hlbšie do vnútra jaskyne. Zostali tu uväznení a nemohli robiť nič iné len čakať na záchranu.

Títo chlapci uviazli v jaskynnom komplexe.
Títo chlapci uviazli v jaskynnom komplexe. Foto: Twitter/George Liberopoulos

Tá prišla v podobe 53-ročného Austrálčana Richarda Harrisa, ktorého si na miesto špeciálne povolali. Harris je nielen potápač s 30-ročnými skúsenosťami, ale aj lekár, a tak bol na túto misiu ideálnym adeptom.

Prednosť majú slabší

Keď sa austrálsky lekár dostal k veľkému záchrannému tímu, ktorý už na mieste zasahoval, presvedčil ostatných, aby ako prvých vytiahli z jaskyne najslabších chlapcov. Pôvodná stratégia totiž spočívala v tom, že najskôr pôjdu von z jaskyne tí silnejší, aby ostatní mohli načerpať potrebnú energiu.

Na snímke zverejnenej na Twitteri Elena Muska záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska, kde podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu, 10. júla 2018.
Na snímke zverejnenej na Twitteri Elena Muska záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska, kde podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu, 10. júla 2018. Foto: TASR/AP

Záchranné akcie trvali s prestávkami tri dni, počas ktorých postupne vyťahovali chlapcov z jaskyne von a napokon aj trénera. Na misii sa podieľalo množstvo potápačov, záchranárov, vojakov či dobrovoľníkov. A ako posledný jaskyňu opustil práve Harris.

Zomrel mu otec

Jeho eufóriu z dobre vykonanej práce a z toho, že zachránil všetkých trinásť životov, však vzápätí vystriedala zdrvujúca správa. Iba krátko po tom, ako sa vynoril, sa totiž dozvedel, že jeho otec zomrel.

„S veľkým smútkom potvrdzujem, že Harrisov otec zomrel včera večer krátko po úspešnej záchrannej operácii v Thajsku,“ povedal jeho šéf Andrew Pearce, ktorý je klinickým riaditeľom MedSTAR v Južnej Austrálii.

Austrálčan Richard Harris má 30-ročné skúsenosti s potápaním aj v tých najextrémnejších podmienkach.
Austrálčan Richard Harris má 30-ročné skúsenosti s potápaním aj v tých najextrémnejších podmienkach. Foto: Facebook/Richard Harris

„Je to jednoznačne chvíľa žiaľu pre rodinu Harrisovcov, zväčšená fyzickými a emocionálnymi požiadavkami byť súčasťou veľmi zložitej a nakoniec úspešnej záchrannej operácie tohto týždňa,“ dodal. „Čoskoro sa vráti domov a vezme si čas na to, aby bol so svojou rodinou.“

„Teší nás však, že Harry a chlapci sú v bezpečí a že v reakcii Austrálie dokázal zohrať takú pozoruhodnú úlohu. (...) Harry je tichý a milý muž, ktorý nerozmýšľa dvakrát, aby ponúkol svoju podporu takejto misii.

Riskoval svoj život

Záchranná akcia v Thajsku nebola ani zďaleka prvá, do ktorej sa Harris zapojil. Už v roku 2011 sa sám dobrovoľne ponúkol, že z jaskyne vytiahne, žiaľ, už len telo svojej dobrej kamarátky, skúsenej potápačky Agnes Milowky. Tej sa počas potápania v nebezpečných a tesných jaskynných priestoroch v blízkosti hory Mount Gambier v Austrálii minul kyslík. Doktor Harris tak nemal na výber, musel sa ponoriť do temnej a stiesnenej jaskyne, aby v nej našiel telo Agnes. Práve táto situácia ho po prvý raz zviditeľnila a preslávila ako neuveriteľne obetavého, psychicky silného, odvážneho a skúseného potápača

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…