Ďakujeme za najsilnejší ročník POHODY
TASR
TASR

Ďakujeme za najsilnejší ročník POHODY

Spustili sme predpredaj na POHODU 2019.

The Chemical Brothers — Foto: Martin Šopinec

Letisko Trenčín 10. júla (OTS) - Pohoda 2018 bola pre nás najsilnejším ročníkom v histórii. Štvrtýkrát sa minuli všetky lístky na festival v predpredaji, merateľné premenné ale ani zďaleka nie sú podstatnými dôvodmi, pre ktoré považujeme dvadsiatu druhú Pohodu za doposiaľ najsilnejšiu.

Výnimočné momenty a spojenia

Špecialitou tohto ročníka bola realizácia mnohých exkluzívnych spoluprác. Či už ide o úvodný koncert v podaní Slovenského komorného orchestra a zborov z celého Slovenska, spojenie Rebel Babel a Textilanky alebo koncert Československej filharmónie. Keď sme vyhrali Green operations Awards, v zdôvodnení stálo, že Pohoda nie je ocenená len za prístup k prostrediu ale aj k spoločnosti. Viaceré vystúpenia či inštalácie reagovali na sté výročie založenia Československa. Najvýraznejšou témou opakujúcou sa naprieč debatami, rôznymi žánrami a formami umeleckého vyjadrenia bola spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

V súvislosti s nimi došlo aj k momentom, ktoré patria skôr do kategórie zázrakov. Napríklad keď dielo slovenského autora Mira Tótha uviedlo vo svetovej premiére najslávnejšie sláčikové teleso Kronos Quartet. Samotný zakladateľ skupiny David Harrington na mimoriadne osobnej tlačovke vysvetlil svoje dôvody, pre ktoré neváhal ani sekundu, keď dostal ponuku uviesť Kvarteto siahajúcich chápadiel. Po festivale nám napísal, že si môžeme byť istí, že toto dielo budú hrať vo svete aj pri ďalších príležitostiach.

(Foto: Pohoda Festival/Martina Mlčúchová)

Jeden zázrak prišiel aj v nedeľu napoludnie. Sixto Rodriguez bol na polceste z hotela na letisko Viedeň, keď svojho slovenského šoféra poprosil, aby sa otočil a išiel naspäť. Chcel byť ešte chvíľu na Pohode a osobne nám poďakovať za skvelý festival. Vyše hodinu sme sa bavili o hudbe, živote a zahral nám aj na gitare. Jeho koncert patril medzi vrcholy Pohody 2018 a v nedeľu pred druhou sa stal posledným účinkujúcim, ktorý opustil náš areál. Samotný Rodriguez vyhlásil, že sa chce čo najskôr vrátiť na Slovensko a zahrať si tu. Rovnako sa vyjadril aj anglický hudobník a spevák Jamie Cullum, ktorý dokonca vyhlásil, že by na Pohodu rád prišiel aj ako návštevník, nielen ako účinkujúci. Tím Charlieho Winstona zase povedal, že na budúci rok pošlú na Pohodu autobus s organizátormi festivalov, aby videli, ako sa to robí.

(Foto: Pohoda Festival/Michal Augustini)

Line-up

Na Pohodu 2018 sa nám podarilo priniesť viaceré mená, o ktoré sme sa snažili veľa rokov ako The Chemical Brothers, Rodriguez, Kronos Quartet či St. Vincent. Booknutie mnohých vysnívaných mien sa prejavilo aj v tom, že sme na program minuli najviac prostriedkov v histórii. Koncert The Chemical Brothers bol zároveň najmasívnejšou umeleckou produkciou na akej sme sa podieľali. Výbornú prácu našich stage-handov osobne ocenil aj tour manager kapely – chcel nám ich „ukradnúť“ na ďalšie koncerty kapely. Produkčnou výzvou bol aj koncert St. Vincent či rekordných – takmer 300 ľudí na jednom pódiu.

The Chemical Brothers (Foto: Pohoda Festival/Michal Augustini)

Produkcia

Festival bol doposiaľ najväčšou výzvou aj z produkčnej stránky, kde sme napríklad pridali sektor vákuových WC, festivalový riad bol kompletne bez plastu, väčšina rozlievaných nápojov šla do vratných pohárov, rozšírili sme pevnú elektrickú sieť, zmenili hlavné pódium. Tento ročník bol najčistejší a najekologickejší o čo sa postaralo 140 zberačov, 170 dobrovoľníkom v separačných miestach, ľudia od odpadárov a kompostérov. Výsledok sme videli počas festivalu a vidíme ho aj teraz, počas jeho balenia. Nešlo by to bez aktívneho prístupu návštevníkov, patrí im naše uznanie.

Postupne dostávame ďalšie krásne správy od umelcov, agentov, partnerov i návštevníkov. Tí sa postarali o to, že pri superlatívoch ohľadom produkcie všetci zahraniční umelci od The Chemical Brothers po Donnyho Béneta zdôraznili unikátnu atmosféru Pohody. Sme šťastným festivalom, lebo sa môžeme oprieť o celoplanetárneho víťaza kategórie „najlepšie festivalové publikum“. Každý z tých 30 tisíc ľudí, má svoj vlastný najsilnejší moment. Možno ich nájdete na fotkách a videách, ktoré budeme postupne pridávať na náš web a sociálne siete. Po ďalšie silné momenty si môžete prísť k nám aj na Pohodu 2019, ktorá bude 11. – 13. júla 2019.

Na našom webe sme spustili sme predpredaj lístkov na Pohodu 2019. Aktuálne máme v predaji 4 000 trojdňových permanentiek za 89 €. Ak sa nevypredajú, táto suma bude platná do konca leta, t.j. do

23. 9. 2018. www.pohodafestival.sk/sk/product/listok-permanentka

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…