Dobré noviny
Kvalitu vody kontroluje ÚVZ aj na biokúpaliskách
TASR
TASR

Kvalitu vody kontroluje ÚVZ aj na biokúpaliskách

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Roman Hanc

Biokúpalisko je umelé kúpalisko, ktoré má svojím charakterom pripomínať to prírodné.

Bratislava 8. júla (TASR) – Kvalitu vody kontroluje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aj na biokúpaliskách. Ako uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas, kritériá na kvalitu vody pri tomto type kúpalísk aj ich potrebné vybavenie určujú podobne ako v prípade iných kúpalísk, platné hygienické predpisy.

Biokúpalisko je umelé kúpalisko, ktoré má svojím charakterom pripomínať to prírodné. Pre zníženie koncentrácie vnášaných patogénov sa podľa Mikasa nepoužívajú dezinfekčné prostriedky, ale uprednostňuje sa riedenie, biologické procesy a filtrácia. Každé biokúpalisko má okrem kúpacej časti aj osobitnú čistiacu zónu. Vzhľadom na "prírodný" charakter úpravy vody je pri takomto type kúpalísk potrebné dodržiavať povolenú kapacitu.

"Biokúpaliská môžu byť vhodným riešením pre ľudí, ktorým na jednej strane nevyhovujú prírodné kúpaliská a na druhej strane ani chemická úprava vody v bazénoch umelých kúpalísk," povedal hlavný hygienik SR.

ÚVZ návštevníkov kúpalísk zároveň informoval, že pri každej vodnej ploche nemusí byť prítomný plavčík. Jeho prítomnosť musí prevádzkovateľ zabezpečiť na umelých kúpaliskách a v mieste prírodných kúpalísk, ide totiž o organizovanú rekreáciu, kde sa vyberá vstupné. Takisto je potrebné mať určenú miestnosť na poskytovanie prvej pomoci, na viditeľnom mieste musia byť uverejnené pokyny na poskytovanie prvej pomoci.

Na prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu (sú bez prevádzkovateľa), a nie sú teda prírodným kúpaliskom, prítomnosť plavčíka nie je povinná. "Kúpanie sa v takýchto vodách, aj keď ich kvalitu rozbormi kontrolujú orgány verejného zdravotníctva, je na vlastné riziko," uzavrel Mikas.

Už ste čítali?