Odštartoval portál Dobré noviny, prinesie viac pozitívnych správ
Iniciatíva Dobré noviny, ktorá 16. apríla 2012 spustila online petíciu za menej krvi a viac pozitívnych správ v slovenskom spravodajstve, spustila v pondelok 28. mája 2012 vlastný spravodajský portál. Sústrediť sa bude na pozitívne správy, ktoré môžu potešiť a inšpirovať.
BRATISLAVA - Petíciu za pozitívnejšie spravodajstvo podpísalo viac ako 10 tisíc ľudí z celého Slovenska. Cieľom iniciatívy je naštartovať verejnú diskusiu o smerovaní slovenského spravodajstva a prinútiť médiá, aby do svojho spravodajstva zaraďovali viac pozitívnych správ. Iniciatíve prekáža, že podiel negatívnych a násilných informácií v spravodajstve sa neustále zvyšuje na úkor pozitívnych informácií. Podľa inicatívy to spoločnosť nikam neposúva, nerobí ju lepšou, ale naopak. Iniciatíva tvrdí, že svet je príliš krásne miesto na to, aby sme vnímali len jeho zlé stránky.
Hlasy nespokojných ľudí médiá nezaujímajú
Začiatkom mája sa k iniciatíve vyjadrili aj šéfovia najväčších slovenských televízií. Zhodli sa, že sa iniciatívou zaoberať nemienia.
„Iniciatíva za dobré správy je milá vec, ale do istej miery aj naivná," myslí si šéf spravodajstva TA3 Martin Halanda. „Komerčné televízie otvárajú svoje hlavné správy tým negatívnym, čo sa u nás alebo vo svete stalo. Bohužiaľ, tragédie divákov priťahujú a televíziám zvyšujú sledovanosť, od ktorej sú závislé. Tento typ príspevkov v spravodajstve vypovedá aj o súčasnej spoločnosti, aká je," povedal.
"Som presvedčený, že pozitívne správy majú miesto v spravodajstve a v Televíznych novinách ich môžete vidieť každý deň," povedal šéfredaktor spravodajstva TV Markíza Lukáš Diko. Umelo meniť spravodajstvo a nasilu zvyšovať podiel neaktuálnych "dobrých správ" by bolo podľa neho zásahom do reality. „Spravodajstvo totiž odráža realitu a tá je, bohužiaľ, nielen veselá a pozitívna, ale aj smutná." Podľa neho je veľmi dôležité nepozerať sa na reportáže s klapkami na očiach. Napríklad reportáž o tom, ako stará mama vychováva v ťažkých podmienkach svojho vnuka, pretože jeho rodičia sú alkoholici, síce vyznieva na prvý pohľad ako negatívna. „No z nášho pohľadu ide o pozitívnu správu, nielen v tom, že je babka robí pre vnuka všetko, ale aj preto, že na základe tejto reportáže sa nám do redakcie ozvalo niekoľko ľudí, ktorí im chcú v ťažkých životných podmienkach pomôcť," povedal Diko.
„Myslím si, že iniciatíva je postavená viac na pocite, než na reálnom základe," povedal šéfredaktor spravodajstva JOJ Roland Kubina. „Pre lepšiu orientáciu divákov sme vytvorili v rámci spravodajských relácií samostatné spravodajstvo Krimi o 19.00," povedal. „Krv a násilie" je podľa neho kontraproduktívne vysielať a to z dvoch dôvodov: ľudia čokoľvek, čo je "cez hranicu" jednoducho prepnú a televíziám hrozia sankcie.
Dobré noviny chcú zabojovať s vlastným portálom
Hovorca iniciatívy Róbert Sedlák na vyjadrenia médií zareagoval 7. mája vyhlásením, že „iniciatíva prijíma hodenú rukavicu od médií a zváži spustenie vlastného portálu." Ten by sa mal sústrediť na pozitívne spravodajstvo, aby boli medializované informácie vyvážené. „Ukážeme médiám, ako sme to mysleli a ako my rozumieme pojmu 'vyvážené spravodajstvo'," povedal.
Dnes sa zámer zmenil na realitu a Dobré noviny uzreli svetlo sveta. Na portáli bude iniciatíva uverejňovať najdôležitejšie spravodajstvo z domova, zo sveta, o kultúre, športe, vede a technike, ale priestor chce vytvoriť aj pre publikovanie názorov a komentárov analytikov, blogerov či bežných ľudí.
Žiadna krv
Portál zverejnil aj pravidlá, ktorými sa bude riadiť pri informovaní verejnosti. Stop dáva akýmkoľvek informáciám o násilí alebo ľudskom nešťastí. „Túto úlohu prenechávame médiám, ktoré názor na svojich divákov vyjadrili odmietnutím petície," povedal Róbert Sedlák, ktorý sa v deň spustenia portálu stal jeho manažérom. Naopak sústrediť sa chce na neutrálne, ale dôležité informácie z politiky a ekonomiky a predovšetkým na pozitívne informácie o úspechoch športovcov, umelcov, podnikateľov, nadaných detí či bežných ľudí. Ako ďalej uviedol, portál budú tvoriť v duchu myšlienky petície.
Portál bude prevádzkovaný na web stránke www.dobrenoviny.sk.