Handzuš a Hossa s Chicagom získali Stanleyho pohár

Slovenskí hokejisti Marián Hossa a Michal Handzuš získali slávny Stanleyho pohár.

Marián Hossa sa raduje z trofeje Foto: TASR/AP Photo

Boston 25. júna (TASR) - Slovenskí hokejisti Marián Hossa a Michal Handzuš získali slávny Stanleyho pohár. Ich tím Chicago Blackhawks zvíťazil v noci na utorok v šiestom zápase finále play off NHL na ľade Bostonu Bruins 3:2 a v celej sérii triumfoval 4:2. "Čierni jastrabi" vybojovali druhý titul za posledné štyri roky a celkovo piaty v klubovej histórii.

Hossa si tak s Chicagom zopakoval majstrovskú sezónu 2009/2010 a získal svoj druhý Stanley Cup, čím sa vyrovnal Tomášovi Kopeckému. Handzuš sa v 36-tich rokoch dočkal premiérového Stanleyho pohára, trofej zdvihol nad hlavu ako druhý hráč v poradí, hneď po kapitánovi Blackhawks Jonathanovi Toewsovi.

Najužitočnejším hráčom play off sa stal ich spoluhráč Patrick Kane a získal tak Conn Smythe Trophy. Americký krídelník bol s 19 bodmi (9+10) najproduktívnejším hráčom Chicaga vo vyraďovacej časti.

Boston vedený slovenským kapitánom Zdenom Chárom viedol v šiestom zápase 1:0 a po góle Milana Lucica z 53. minúty aj 2:1, no tesný náskok nedokázal ubrániť a v záverečných 76 sekundách sa hostia postarali o senzačný obrat. Najprv v čase 58:44 vyrovnal Bryan Bickell aj za prispenia Handzuša na 2:2 a 59 sekúnd pred treťou sirénou strelil víťazný gól "jastrabov" Dave Bolland. Chicago tak po zisku Prezidents' Trophy pridalo do zbierky aj tú najcennejšiu klubovú trofej, pred ním naposledy získal najlepší tím základnej časti strieborný grál v roku 2008, keď sa to podarilo Detroitu.

Dovedna ôsmi hráči Chicaga si zopakovali majstrovskú jazdu z roku 2010, okrem Hossu sa tešia z druhého Stanleyho pohára i obrancovia Duncan Keith, Brent Seabrook, Niklas Hjalmarsson a útočníci Jonathan Toews, Patrick Kane, Patrick Sharp a David Bolland.

Michal Handzuš (vľavo) po zápase si podáva ruku s hráčom z Bostonu Patricom Bergeronom Foto: TASR/AP Photo

Priebeh zápasu

Marián Hossa (vpravo) v objatí so Zdenom Chárom po zápase Foto: TASR/AP Photo

Domáci vyleteli na súpera ako osy a kým sa ten poobzeral, poriadne ho v útočnej zóne dopichali. Tým sa však chytil brankár Crawford, ktorý držal svoj tím celú prvú tretinu a hoci Bostončania nemali nejako obzvlášť veľa šancí, hostia takmer žiadnu. Do súvislého útoku sa dostali až po štyroch minútach a onedlho už prehrávali, keď sa po vyhratom buly presadila celá tretia ofenzívna lajna. "Medvedi" pôsobili oveľa agresívnejšie, čo by ani nebolo prekvapujúce, lebo je to ich štýl, ale rozdiel v tejto hernej črte bol príliš markantný. "Jastrabi" hrali až na aktívne duo Toews-Kane na finálové pomery zakríknuto, navyše sa dopustili aj školáckych faulov hokejkou a práve počas oslabení vynikol ich ochranca svätyne. Bostončania vystrelili v prvej časti na neho 12-krát, súper len šesťkrát, z toho vyslovene nebezpečne len Shaw a v závere tretiny nepremenil sólonájazd Frolík. Na druhej strane sa v tutovkách nepresadil dvakrát Krejčí, neuspeli Lucic a ani Jágr, ktorému v tohtoročnej play off nebolo súdené dať ani jeden gól - puk mu preskočil čepeľ pred odkrytou bránkou.

Do druhého dejstvá vykorčuľovali už dve nečakane všedné mužstvá. Najmä silové typy Lucic, Marchand a Horton sa z ľadu vytrácali a keďže súper nehodlal prevziať iniciatívu, vyniknúť sa rozhodli muži v pruhovanom. Skóre vylúčených upravili dvoma kontroverznými verdiktmi na 4:0 pre Chicago, ale medzitým sa zápas predsa dostal aspoň do finálového normálu. Nechtiac tomu pomohol hrubou chybou na modrej Chára a Toews v nájazde dvoch na jedného lišiacky prestrelil Raska. Od tohto momentu sa hra vyrovnala, ale zápasu naďalej chýbala iskra predchádzajúcich duelov. Najmä Bostončania akoby na záver sezóny lapali po dychu a prestali sa presadzovať v útočnom pásme svojím dôrazom. Nepotrestali ich za to ani Toews ani Bickell a ostatné útočné formácie jastrabov, s výnimkou tretej boli bezzubé. To v drese domácich vlajku držal len tretí útok, hoci šancu si vypracoval aj elitný center Krejčí.

V tretej časti Bostončania vyvinuli opäť tlak a obrana súpera sa mala čo obracať. Chicago držalo defenzívne štruktúry, z ktorých vznikla šanca Shawa, tesne predtým neboli ďaleko od gólu Sharp s Hossom. V polovici tretiny nepremenil veľkú príležitosť meter pred Crawfordom domáci Seguin. V 53. minúte však elitná formácia Chicaga po hrúbke Keitha "zachaosila", Krejčí našiel spoza bránky voľného Lucica a ten dostal svojich do vedenia 2:1. Blackhawks inkasovaný gól vyburcoval k väčšej aktivite a Rask sa zapotil pri opakovanej strele Shawa, na druhej strane Seguin trafil ľavú žrď. V posledných sekundách prišlo k senzačnému obratu. V čase 58:44 Handzuš pred bránkou odclonil Cháru, Toews prihral Bickellovi a ten vyrovnal. Bruins sa nestačili ani poriadne otriasť a o 17 sekúnd inkasovali znovu, keď Bolland skóroval z dorážky. Šokovaní domáci hráči sa už nezmohli na vyrovnanie a Blackhawks tak mohli oslavovať.

Finále play off NHL - 6. zápas:

BOSTON - CHICAGO 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Góly: 8. Kelly (Seguin, Paille), 53. Lucic (Krejčí) - 25. Toews, 59. Bickell (Toews, Keith), 60. Bolland (Oduya, Krüger). Rozhodovali: McCauley, O'Halloran - Sharrers, Racicot, vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 25:31, 17.565 divákov.

Boston: Rask - Seidenberg, CHÁRA, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Paille - Thornton, Peverley, Söderberg

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Oduya, Hjalmarsson, Rozsíval, Leddy - Kane, Toews, Bickell - HOSSA, HANDZUŠ, Sharp - Stalberg, Shaw, Saad - Frolík, Bolland, Krüger

/Konečný stav série: 2:4/

Hlasy po zápase:

Jonathan Toews, kapitán Chicaga: "V roku 2010 sme si ani neuvedomovali, čo sme vlastne dokázali. Tentoraz sme už vedeli, koľko driny treba vynaložiť a akú obeť treba priniesť, aby sme na konci nášho snaženia mohli zdvihnúť trofej nad hlavu. Toto je neuveriteľná skupina chalanov, tento rok sme všetci ťahali za jeden povraz a na konci sezóny prišla sladká odmena."

Patrick Kane, útočník Chicaga a držiteľ Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off: "Sezónu sme začali parádne, ťahali sme víťaznú šnúru a v základnej časti získali Prezidentskú trofej. Zvládli sme tlak spojený s rolou favorita a dokráčali až do finále. Dnes sme sa ani za nepriaznivého stavu nevzdávali a v posledných minútach sme otočili skóre z 1:2 na 3:2. To je niečo neuveriteľné."

Dave Bolland, autor víťazného gólu Chicaga: "Videl som poskakujúci puk, tak som vedel, že do neho musím len ťuknúť a padne dnu. Bol to nesmierne dôležitý gól."

Brent Seabrook, obranca Chicaga: "Vedeli sme, že súper na nás vyletí a bude hrať tvrdo. Boston mohol dať viac gólov, mali sme šťastie, že sme po úvodnej tretine prehrávali len 0:1. V tej druhej sme sa snažili hrať našu hru. Verili sme v naše schopnosti a nakoniec sme dosiahli niečo úžasné."

Joel Quenneville, tréner Chicaga: "Vyhrať Stanleyho pohár je vždy ten najúžasnejší pocit na svete, neexistuje lepší. Keď raz tento úspech dosiahnete, neviete sa ho nabažiť a túžite po ďalšom. Príbehy, vrcholy, pády a celý ten proces, ako sa snažíte vybojovať pohár - to všetko sú dôvody, prečo je to tak výnimočné."

Claude Julien, tréner Bostonu: "Som na mojich hráčov hrdý. Celú sezónu sme predvádzali vynikajúce výkony a dostali sa až do finále. Niekedy sa však puky neodrážajú na vaše hokejky... Nemali by sme po tomto výsledku smútiť, tento rok sa nám prihodilo toľko dobrých vecí, máme byť na čo pyšní."

Prehľad doterajších víťazov Stanleyho pohára (v zátvorkách slovenskí držitelia):

2013 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Michal Handzuš)

2012 Los Angeles Kings

2011 Boston Bruins (Zdeno Chára)

2010 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Tomáš Kopecký)

2009 Pittsburgh Penguins (Miroslav Šatan)