Dobré noviny
Na Bratislavskom hrade je výstava fotografií venovaná A. Dubčekovi
TASR
TASR

Na Bratislavskom hrade je výstava fotografií venovaná A. Dubčekovi

Výstavu fotografií pod názvom Alexander Dubček - štátnik a priateľ Talianska otvorili dnes na Západnej terase Bratislavského hradu.

Otvorenie výstavy fotografií pod názvom Vladimír Benko: Alexander Dubček – štátnik a priateľ Talianska za účasti autora a profesora Francesca Leonciniho z Katedry histórie Univerzity Ca’ Foscari v Benátkach v pondelok 24. júna 2013 vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 24. júna (TASR) - Výstavu fotografií pod názvom Alexander Dubček - štátnik a priateľ Talianska otvorili dnes na Západnej terase Bratislavského hradu. Tvorí ju súbor asi 30 farebných i čiernobielych historicky hodnotných fotografií, na ktorých "politika s ľudskou tvárou" veľmi citlivo zachytil svojím objektívom fotoreportér Vladimír Benko.

"Bol to charizmatický človek, mal veľké srdce a dokázal veľmi veľa a nebolo to až tak docenené," uviedol na vernisáži autor fotografií, ktoré vznikli počas Benkovho dlhoročného pôsobenia v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky.

"Sú to väčšinou zábery zo súkromia a popretkávané fotografiami z politických aktualít, na ktorých som sa mal možnosť zúčastniť. A je tam aj niečo z volebnej kampane v roku 1992," povedal pre TASR Benko, ktorý politika a štátnika fotografoval v období od decembra 1989 do Dubčekovej tragickej nehody v auguste 1992.

Súčasťou výstavy sú aj čiernobiele momentky, na ktorých sa Alexander Dubček stretol so slovenskou spisovateľkou a disidentkou Hanou Ponickou v dedine Lukavica, kde žila. Nechýba foto z pražského federálneho parlamentu, portrét Dubčeka s typickým klobúkom, ktorý fotoreportér vytvoril počas skúšania klobúkov v predajni na Hurbanovom námestí v centre Bratislavy.

"Bol veľmi charizmatický, dokázal sa vcítiť. Dubček si osvojil scenár, ktorý som si ja napísal. Predložil som mu to a on so všetkým súhlasil. Keby mu to bolo cudzie, tak by asi s tým nesúhlasil. Nesnažili sme sa to siliť do nejakých póz, malo to voľný priebeh," zaspomínal si Benko na fotografovanie svetovo uznávaného politika.

Počas vernisáže, ktorá sa uskutočnila za účasti profesora Francesca Leonciniho z Katedry histórie Univerzity Ca' Foscari v Benátkach a iných hostí, zazneli ďalšie spomienkové slová na adresu štátnika, veľmi obľúbeného a známeho aj v Taliansku. Taliansky veľvyslanec na Slovensku Roberto Martini pripomenul napríklad Dubčekovu cestu po Apeninskom polostrove v roku 1988 a to, ako ho s nadšením vítali vo všetkých talianskych mestách, ktoré navštívil, od Perugie po Rím, od Milána po Benátky. "V Boloni mu dokonca udelili čestný doktorát Laurea honoris causa. V roku 1991 mu vtedajší taliansky prezident Francesco Cossiga udelil štátne vyznamenanie Cavaliere di Gran Croce della Repubblica italiana," dodal.

Výstavu organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Národnou radou SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Podujatie je súčasťou festivalu Dolce Vitaj, potrvá do 2. júla.

Už ste čítali?