Poznáte tohto muža? Mali by ste, zachránil vám život
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Poznáte tohto muža? Mali by ste, zachránil vám život

Poznáte meno Vasilij Archipov? Mali by ste vedieť, že práve tento muž možno zachránil aj váš život.

Hrdina Vasilij Archipov — Foto: Wikimedia CC

WASHINGTON/MOSKVA 5. júla - Nemusel tu byť nikto z nás. Stačilo, aby trojica dôležitých členov posádky jednomyseľne rozhodla a rozpútalo by sa peklo. Málokto však pozná meno Vasilij Arkchipov a pritom on bol ten, kto zachránil svet pred skazou. Ako to však celé bolo a kedy prišlo to osudné rozhodnutie?

Karibská kríza, 1. október 1962 - v tento deň dostala štvorica sovietskych ponoriek príkaz vplávať do blízkosti Kuby. Bolo to v období, kedy americký prezident J. F. Kennedy uvalil na Kubu embargo a námornú blokádu. Týmto krokom chcel zabrániť dodávkam zbraní na ostrov a preto sa v jeho blízkosti nemohli pohybovať žiadne plavidlá. Sovieti sa však rozhodli tento príkaz nerešpektovať a už spomínané ponorky boli pripravené na všetko. Každá z nich mala celkovo 22 torpéd, medzi ktorými boli aj jadrové torpéda so silou 15 kiloton TNT.

Všetko sa dialo počas dní, kedy Amerika a Rusko vyjednávali. Vodcovia sa 28. októbra dohodli na tom, že Američania stiahnu svoje rakety z Turecka a Rusi z Kuby. Všetko by bolo v poriadku, keby sa pod hladinou Karibiku neplavili sovietske ponorky. Američanom však netrvalo dlho a o ich prítomnosti sa dozvedeli. Po odhalení okamžite zahájili „lov“. Netušili však, že v ponorkách sa prepravujú okrem konvenčných aj jadrové zbrane. Tie slúžili pre posádku, ktorá mala povolenie ich použiť pri akomkoľvek útoku prichádzajúcom zo strany Američanov.

Hrdina Vasilij Archipov

Američania sa nevzdávali a zhodili do mora niekoľko cvičných hlbinných náloží, aby ponorky prinútili vynoriť sa. Ich nálože ale neobsahovali žiadne trhaviny, čo však Sovieti nemali odkiaľ vedieť. Práve Jevgenij Savickij, kapitán jednej z ponoriek, sa domnieval, že tento americký „útok“ znamená začiatok vojnovej operácie. Rozhodnutie, ktoré dal, znelo „použitie jadrového torpéda na obranu“. Aby k tomu mohlo prísť, museli súhlasiť traja vybraní členovia posádky. V tomto momente na pomyselnú scénu nastúpil námorný dôstojník Vasilij Archipov, ktorý ako jediný s návrhom nesúhlasil. Do poslednej možnej chvíle to bol on, ktorý Savického presviedčal, že nejde o útok. Podľa jeho názoru a slov by totiž Američania v tomto prípade ponorky dávno zničili.

Vasilij Archipov sa nakoniec vyhovoril na to, že sa nemôže rozhodnúť bez inštrukcii z Moskvy a tak navrhol čakať. Medzitým sa Američanom podarilo signálmi preukázať, že z ich strany nejde o nepriateľské úmysly. V mylnej predstave si mysleli, že ponorka má technické problémy a treba jej pomôcť. Savickij ponuku rázne odmietol a onedlho prijal dlho očakávaný rozkaz z Moskvy, ktorý jasne kázal stiahnuť sa a vrátiť sa na základňu.

Vybičovaná atmosféra

Vždy sa nájde niekto, kto o takýchto situáciach vie povedať viac, keďže sa na mieste nachádzal. Rovnako to bolo aj s Vadimom Pavlovičom Orlovom, jedným z účastníkov hrozných udalostí. On sám priznal, že situácia v ponorke bola dusná. Kapitán totiž podľa jeho slov stratil nervy a tak nariadil pripraviť jadrové torpédo na odpálenie. „Zničíme ich! Zomrieme tiež, ale všetkých ich potopíme! Nestaneme sa hanbou flotily!“ mal kričať kapitán. Jeho zástupca a hrdina Vasilij Archipov bol po celý čas pri ňom a upokojoval ho. Dá sa povedať, že práve jeho nesúhlas zabránil a odvrátil jadrovú vojnu.

Obrovský obdiv

V tých rokoch boli podmienky na sovietskych ponorkách katastrofálne. Na palubách bolo aj 60 stupňov Celzia a námorníci dostávali pohár vody denne na prídel. Nad hlavami im krúžili americké lode a čakali na ich vynorenie. Strach z nepriateľa a zo zlyhanie, nervozita a bezmocnosť, to všetko Vasilij Archipov zvládol ustáť a v pokoji sa dohodnúť.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…