Poznáte tohto muža? Mali by ste, zachránil vám život
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Poznáte tohto muža? Mali by ste, zachránil vám život

Poznáte meno Vasilij Archipov? Mali by ste vedieť, že práve tento muž možno zachránil aj váš život.

Hrdina Vasilij Archipov — Foto: Wikimedia CC

WASHINGTON/MOSKVA 5. júla - Nemusel tu byť nikto z nás. Stačilo, aby trojica dôležitých členov posádky jednomyseľne rozhodla a rozpútalo by sa peklo. Málokto však pozná meno Vasilij Arkchipov a pritom on bol ten, kto zachránil svet pred skazou. Ako to však celé bolo a kedy prišlo to osudné rozhodnutie?

Karibská kríza, 1. október 1962 - v tento deň dostala štvorica sovietskych ponoriek príkaz vplávať do blízkosti Kuby. Bolo to v období, kedy americký prezident J. F. Kennedy uvalil na Kubu embargo a námornú blokádu. Týmto krokom chcel zabrániť dodávkam zbraní na ostrov a preto sa v jeho blízkosti nemohli pohybovať žiadne plavidlá. Sovieti sa však rozhodli tento príkaz nerešpektovať a už spomínané ponorky boli pripravené na všetko. Každá z nich mala celkovo 22 torpéd, medzi ktorými boli aj jadrové torpéda so silou 15 kiloton TNT.

Všetko sa dialo počas dní, kedy Amerika a Rusko vyjednávali. Vodcovia sa 28. októbra dohodli na tom, že Američania stiahnu svoje rakety z Turecka a Rusi z Kuby. Všetko by bolo v poriadku, keby sa pod hladinou Karibiku neplavili sovietske ponorky. Američanom však netrvalo dlho a o ich prítomnosti sa dozvedeli. Po odhalení okamžite zahájili „lov“. Netušili však, že v ponorkách sa prepravujú okrem konvenčných aj jadrové zbrane. Tie slúžili pre posádku, ktorá mala povolenie ich použiť pri akomkoľvek útoku prichádzajúcom zo strany Američanov.

Hrdina Vasilij Archipov

Američania sa nevzdávali a zhodili do mora niekoľko cvičných hlbinných náloží, aby ponorky prinútili vynoriť sa. Ich nálože ale neobsahovali žiadne trhaviny, čo však Sovieti nemali odkiaľ vedieť. Práve Jevgenij Savickij, kapitán jednej z ponoriek, sa domnieval, že tento americký „útok“ znamená začiatok vojnovej operácie. Rozhodnutie, ktoré dal, znelo „použitie jadrového torpéda na obranu“. Aby k tomu mohlo prísť, museli súhlasiť traja vybraní členovia posádky. V tomto momente na pomyselnú scénu nastúpil námorný dôstojník Vasilij Archipov, ktorý ako jediný s návrhom nesúhlasil. Do poslednej možnej chvíle to bol on, ktorý Savického presviedčal, že nejde o útok. Podľa jeho názoru a slov by totiž Američania v tomto prípade ponorky dávno zničili.

Vasilij Archipov sa nakoniec vyhovoril na to, že sa nemôže rozhodnúť bez inštrukcii z Moskvy a tak navrhol čakať. Medzitým sa Američanom podarilo signálmi preukázať, že z ich strany nejde o nepriateľské úmysly. V mylnej predstave si mysleli, že ponorka má technické problémy a treba jej pomôcť. Savickij ponuku rázne odmietol a onedlho prijal dlho očakávaný rozkaz z Moskvy, ktorý jasne kázal stiahnuť sa a vrátiť sa na základňu.

Vybičovaná atmosféra

Vždy sa nájde niekto, kto o takýchto situáciach vie povedať viac, keďže sa na mieste nachádzal. Rovnako to bolo aj s Vadimom Pavlovičom Orlovom, jedným z účastníkov hrozných udalostí. On sám priznal, že situácia v ponorke bola dusná. Kapitán totiž podľa jeho slov stratil nervy a tak nariadil pripraviť jadrové torpédo na odpálenie. „Zničíme ich! Zomrieme tiež, ale všetkých ich potopíme! Nestaneme sa hanbou flotily!“ mal kričať kapitán. Jeho zástupca a hrdina Vasilij Archipov bol po celý čas pri ňom a upokojoval ho. Dá sa povedať, že práve jeho nesúhlas zabránil a odvrátil jadrovú vojnu.

Obrovský obdiv

V tých rokoch boli podmienky na sovietskych ponorkách katastrofálne. Na palubách bolo aj 60 stupňov Celzia a námorníci dostávali pohár vody denne na prídel. Nad hlavami im krúžili americké lode a čakali na ich vynorenie. Strach z nepriateľa a zo zlyhanie, nervozita a bezmocnosť, to všetko Vasilij Archipov zvládol ustáť a v pokoji sa dohodnúť.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…