Mark Knopfler si Bratislavu podmanil aj vďaka kapele
SITA
SITA

Mark Knopfler si Bratislavu podmanil aj vďaka kapele

V Aegon aréne NTC zaznela v nedeľu večer i balada Brothers in Arms od Dire Straits, ktorú 63-ročný muzikant na aktuálnom turné až tak často nehráva.

BRATISLAVA 24. júna - Sedemnásť rokov si museli slovenskí fanúšikovia muzikanta Marka Knopflera počkať na to, než sa britský hudobník opäť ukáže v Bratislave.

Kým v roku 1996 bola dejiskom jeho koncert petržalská Incheba, tentoraz organizátori zvolili značne modernejší priestor - Aegon arénu Národného tenisového centra (NTC).

Tú dokázal 63-ročný gitarista, spevák a skladateľ zaplniť takmer do posledného miesta. Na takto zaplnenú arénu bolo radosť pozerať sa.

Knopfler začal bez predskokana približne 15 minút po ôsmej hodine večer, keď už väčšina návštevníkov zaujala svoje miesto. Rovnako ako na predchádzajúcich koncertoch aktuálneho Privateering tour začal aj v slovenskej metropole kúskami What It Is a Corned Beef City. Prvá menovaná otvára jeho album Sailing to Philadelphia (2000), druhá pochádza z jeho najnovšej štúdiovky Privateering (2012). Už tieto úvodné piesne naznačili, že Knopfler poskladal vynikajúcu kapelu.

Za bicími sedel Ian Thomas, na basu hral Glenn Worf a na druhú gitaru Richard Bennett. Ešte výraznejšie boli klávesové nástroje, ktoré obsluhovala dvojica Guy Fletcher a Jim Cox. Nástrojmi, ktoré túto zostavu odlišovali od zloženia klasickej sprievodnej kapely, boli flauta a írske gajdy v rukách Michaela McGoldricka a husle Johna McCuskera. Ich zvuk posúval Knopflerove vystúpenie od rocku a blues až k tradičnej írskej hudbe. Príkladom bola skladba Father And Son previazaná s Hill Farmer's Blues.

Rodák zo Škótska, ktorý v súčasnosti žije v Londýne, je na sólovej dráhe od roku 1996 a jeho diskografia obsahuje už sedem štúdioviek. Fanúšikovia ale chcú stále počuť aj skladby z obdobia, keď „velil“ kapele Dire Straits, s ktorou sa preslávil na celom svete. Na nedeľu večer si z tohto obdobia svojej kariéry pripravil štyri skladby. Tou prvou bola Romeo and Juliet z roku 1981, ktorá mala v NTC dovtedy najväčší ohlas. Nadlho to bol jediný kúsok od Dire Straits, čo ale vôbec nebolo na škodu. Výbornou bluesovou skladbou bola nasledujúca Gator Blood a smer Írsko nabral opäť pri Haul Away.

To najlepšie ale návštevníkov koncertu ešte len čakalo. Doslova hudobnou exhibíciou bola Marbletown, pri ktorej udávali tón basák Glenn Worf a huslista John McCusker. Vyše 10 minút mala zase gradujúca Telegraph Road, po ktorej sa Knopfler pri pohľade na standing ovation po prvý raz odobral z pódia. Ak by mal mať bratislavský koncert rovnaký prídavkový scenár, ako jeho vystúpenia vo Viedni a Budapešti, dočkali by sa ľudia v Aegon aréne skladby Our Shangri-La. Už po úvodných tónoch jeho gitary ale bolo jasné, že pre Bratislavu si zvolil svoj azda najväčší hit - kultovú a mrazivú baladu Brothers in Arms. Spokojné publikum si na úplný záver mohlo vychutnať ďalší kúsok z dielne Dire Straits s názvom So Far Away. Aj keď sa diváci dožadovali ešte aspoň jedného prídavku, svetlá v hale sa postupne rozsvietili a poslali tak ľudí domov.

Mark Knopfler si v Bratislave vystačil bez obrazoviek a prepracovaných projekcií. Presvedčil podstatnejšími vecami - výbornou kapelou a poctivými skladbami. Aj keď z hľadiska speváckych kvalít nie je ani zďaleka dokonalý, celkovým prejavom sa jeho koncert k dokonalosti výrazne približoval. V „predstavovačke“ albumu Privateering a aktuálneho koncertného programu bude pokračovať už dnes večer v Salzburgu. Jeho rozdávanie hudobných zážitkov potrvá až do 31. júla, pričom v Európe absolvuje ešte dovedna 29 vystúpení.

Mark Knopfler býva označovaný ako jeden z najlepších gitaristov všetkých čias. Počas kariéry predal viac ako 120 miliónov albumov, a to či už sólovo alebo s kapelou Dire Straits. Britský muzikant má vo svojej zbierke PRS for Music Heritage Award, Edison Award, Steiger Award, Juno Award, niekoľko Brit Awards, Ivor Novello Award a niekoľko cien Grammy. V roku 2001 dokonca podľa neho pomenovali dinosaura, ktorý dostal meno Masiakasaurus knopfleri.

Setlist koncertu Marka Knopflera v Bratislave (23. júna 2013):

1. What It Is

2. Corned Beef City

3. Privateering

4. Father and Son / Hill Farmer's Blues

5. Kingdom of Gold

6. I Used to Could

7. Romeo and Juliet

8. Gator Blood

9. Haul Away

10. Postcards from Paraguay

11. Marbletown

12. Speedway at Nazareth

13. Telegraph Road

Prídavky:

14. Brothers in Arms

15. So Far Away

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…