Dobré noviny
Aarhuský dohovor oslavuje 20. výročie
TASR
TASR

Aarhuský dohovor oslavuje 20. výročie

 László Sólymos (Most-Híd), archívna snímka
László Sólymos (Most-Híd), archívna snímka — Foto: TASR - Marko Erd

Zhodnotenie účinnosti tohto dokumentu a nadobudnutých skúseností pri jeho implementovaní, ale i definovanie výziev do budúcnosti bolo témou medzinárodného stretnutia v Ríme.

Bratislava 24. júna (TASR) – Aarhuský dohovor, v medzinárodnom kontexte považovaný za prelomový dokument v komunikácii medzi štátnou správou a občanmi v oblasti životného prostredia, oslavuje 20. výročie. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripomína, že dohovor o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia bol v dánskom Aarhuse podpísaný 25. júna 1998, na 4. ministerskej konferencii Európskej hospodárskej komisie OSN „Životné prostredie pre Európu“.

Zhodnotenie účinnosti tohto dokumentu a nadobudnutých skúseností pri jeho implementovaní, ale i definovanie výziev do budúcnosti bolo témou medzinárodného stretnutia v Ríme, ktoré sa uskutočnilo v polovici mája. Účastníci sa zhodli, že aj 20 rokov po prijatí si Aarhuský dohovor zachováva svoje unikátne postavenie a posúva svoj význam v uplatňovaní demokracie v oblasti životného prostredia. Budúcou výzvou a cieľom dohovoru je, aby sa stal globálnym a univerzálnym nástrojom pri budovaní environmentálnej demokracie na princípoch prístupu verejnosti k informáciám, jej účasti na rozhodovacích procesoch a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia vo všetkých krajinách sveta.

V tomto kontexte sa vyjadril aj slovenský minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). "Aarhuský dohovor otvára dvere každému, aby sa stal aktívnou súčasťou životného prostredia. Slovensko zdieľa rovnaké princípy a je jednou z krajín, ktoré podporujú environmentálnu demokraciu prostredníctvom implementácie cieľov trvalo udržateľného rozvoja,“ uviedol šéf slovenského envirorezortu.

Zvýraznil v tejto súvislosti význam spolupráce a anagažovania sa mladých ľudí pri utváraní lepšej, trvalo udržateľnej a priateľskej budúcnosti k životnému prostrediu.

Už ste čítali?