Dobré noviny
Na Zlete československých lietadiel sa zišli desiatky strojov
TASR
TASR

Na Zlete československých lietadiel sa zišli desiatky strojov

Na snímke z 20. mája 1937 je  americká aviatička Amelia Earhartová pri svojom lietadle Lockheed Elektra na letisku v juhokalifornskom Burbanku počas jej pokusu o oblet zemegule, ktorú nasnímal kameraman kalifornskej spoločnosti Paragon Agency Albert Bresnik.
Na snímke z 20. mája 1937 je americká aviatička Amelia Earhartová pri svojom lietadle Lockheed Elektra na letisku v juhokalifornskom Burbanku počas jej pokusu o oblet zemegule, ktorú nasnímal kameraman kalifornskej spoločnosti Paragon Agency Albert Bresnik. — Foto: TASR/AP

Súčasťou tohtoročného podujatia v Boleráze je aj oslava 100. výročia československého letectva.

Boleráz 23. júna (TASR) – Takmer stovka historických strojov a ich pilotov sa počas víkendu stretla na letisku Boleráz na piatom ročníku Zletu československých lietadiel. Ako pripomenuli organizátori, súčasťou tohtoročného podujatia je aj oslava 100. výročia československého letectva.

Leteckí nadšenci sa stretávajú každoročne vždy na inom letisku, na Slovensko prišli po prvýkrát. Ako uviedol hlavný organizátor a český akrobatický pilot Michal Masař, ide o súkromnú akciu leteckých nadšencov, letové ukážky si však na vlastnú zodpovednosť môže pozrieť aj verejnosť. Program tohtoročného zletu je plný zaujímavých leteckých ukážok. „Je tu prvé československé prúdové lietadlo L-29 Delfín, ktoré slúžilo na výcvik vojenských pilotov. V letovej ukážke sa predvedie aj Let L-410, Zlín 50LS, efektný prelet nad letiskom ukázali aj slovenské vládne letecké špeciály a ďalšie stroje, ktoré predviedli svoje letové schopnosti aj skupinovú zlietanosť," povedal Masař.

Návštevníci zletu si môžu pozrieť aj vzácny exemplár, lietadlo Lockheed Electra L10A, na ktorom lietala aj známa americká pilotka Amelia Earhartová. „Ide o stroj, ktorý bol osobným lietadlom Jana Antonína Baťu, ktorý sa zaslúžil o vznik priemyselnej výroby známych lietadiel typu Zlín. Táto kráska má za sebou veľmi zaujímavý osud, vrátane jej preletu z amerického kontinentu domov v roku 2015. O tomto dobrodružstve budú rozprávať účastníci tohto preletu počas bloku prednášok," uviedol Masař.

Ako pripomenul, Zlet československých lietadiel pôvodne vznikol ako neformálne stretnutie leteckých fanúšikov, z ktorého vzniklo podujatie pravidelne sa schádzajúcich pilotov na strojoch vyrobených v bývalom Československu od roku 1950. „Táto myšlienka prináša na české, a teraz už aj slovenské nebo celkom nový druh podujatia pre milovníkov aviatiky. V aerokluboch i v súkromných hangároch po celom svete sa nachádza zlaté dedičstvo československého leteckého priemyslu. Značky ako Aero, Avia, Zlín či Letov preslávili našu krajinu vo svete a dodnes zostávajú v povedomí pilotov. Vďaka nášmu podujatiu na tento významný kus našej histórie nezabúdame," dodal Masař.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?