Dobré noviny
Abstinenti sú častejšie na „PNke“ ako ľudia, ktorí si občas vypijú, dokazuje rozsiahla štúdia
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Abstinenti sú častejšie na „PNke“ ako ľudia, ktorí si občas vypijú, dokazuje rozsiahla štúdia

— Foto: Pixabay.com

V prípade, že si občas vyhodíte z kopýtka a doprajete si alkoholický nápoj, nemajte výčitky. Podľa tohto výskumu ste na tom lepšie ako abstinenti.

LONDÝN 13. júna - Nedávna štúdia, ktorá sa zameriavala na chorobnosť dvoch skupín osôb, prekvapila snáď aj samotných vedcov. Porovnávali ľudí, ktorí sa už roky vyhýbajú alkoholu a tých, ktorí si alkohol doprajú v rozumnej dávke. Výskum sa uskutočňoval na dospelých osobách z Veľkej Británie, Fínska a Francúzska. Referenčnou skupinou boli ženy a muži, ktorí priznali, že si doprajú 1 až 11 jednotiek alkoholu a tí, ktorí sa priznali k 1 až 34 jednotkám alkoholu týždenne. Treba vedieť, že jedna nápojová jednotka predstavuje približne 12 gramov alkoholu.

Výsledky, ktoré šokovali aj samotných vedcov

Keď bola teda táto referenčná skupina porovnaná s ľuďmi, ktorí sa alkoholu vyhýbajú, výsledok mnohých šokoval. Vyplynulo totiž, že abstinenti si častejšie čerpali tzv. „PNky“. Častejšie teda chýbali v práci pre akútne ochorenia, akými sú respiračné ochorenia, tráviace problémy, poruchy pohybového aparátu a duševné poruchy. Ďalšie zistenie odhalilo, že u mužov a žien, ktorých týždenná spotreba alkoholu bola nižšia ako 34 a 11 jednotiek, existovalo vyššie riziko otravy alebo poranenia.

Abstinenti sú na „PNke“ rovnako často ako alkoholici

Štúdia uskutočnená v Európe odhalila, že abstinenti majú rovnakú pravdepodobnosť byť práceneschopní, ako ľudia, ktorí holdujú alkoholu vo vyššej miere, ako je zdravé. Súčasne ľudia, ktorí pijú s mierou, sú menej náchylní na práceneschopnosť. Išlo o komplexnú štúdiu, počas ktorej bolo testovaných viac ako 47 000 ľudí v priebehu rokov 1985 až 2004. Takéto porovnávanie predstavuje odlišný pohľad na vplyv alkoholu na ľudské zdravie, aký bol známy doposiaľ. Spochybňuje aj bežnú mylnú predstavu o tom, že príležitostné pitie alkoholu môže spôsobiť zraniteľnosť a ohroziť zdravie. Aby to niekto nepochopil zle. Štúdia nepodporuje alkoholizmus, tvrdí iba to, že pitie s mierou nemusí byť tak škodlivé, ako si mnohí myslia.

Už ste čítali?