Čo brzdí logistiku v roku 2018? Ľudia
TASR
TASR

Čo brzdí logistiku v roku 2018? Ľudia

Preprava a logistika - služby, vďaka ktorým sa k nám denne dostávajú rôzne spotrebné tovary.

— Foto: Gebrüder Weiss

Bratislava 13. júna (OTS) - Gebrüder Weiss, popredná prepravno-logistická medzinárodná spoločnosť, oslavuje v tomto roku 25 rokov fungovania na Slovensku. Spoločnosť chce naďalej napredovať, avšak je tu viacero faktorov, s ktorými sa musí popasovať. Jedným z nich je nedostatok ľudských zdrojov na trhu práce, aj napriek tomu, že tento zamestnávateľ poskytuje nadštandardné pracovné podmienky.

Gebrüder Weiss má dlhšiu históriu ako samotné USA. Prepravu poskytovala ešte predtým, ako v roku 1492 Columbus objavil Ameriku,“ vykresľuje s humorom históriu firmy R. Stranz, country manažér pre Slovensko. Na Slovensku má hlavné sídlo v logistickom parku neďaleko Senca. V roku 2013 plochu logistického skladu rozšírila o ďalších 4600 metrov štvorcových, resp. 7000 paletových miest s najvyššími štandardmi kvality a bezpečnosti vďaka certifikácii systému TAPA. „Vlastné priestory sú garanciou spoľahlivosti a stability pre zamestnancov, aj obchodných partnerov, čím sa môžeme pochváliť ako jediný logistický poskytovateľ v parku. Nehrozí, že zo dňa na deň „zbalíme svoje kufre“ a odídeme. Práve naopak, plánujeme rozšíriť skladové plochy na dvojnásobok, s čím sa počítalo už pri vypracovaní pôvodnej projektovej dokumentácie,“ dodáva Stranz.

Jedinou brzdou plánovanej investície je nedostatok pracovnej sily, čo momentálne pociťuje nielen logistické, ale aj výrobné odvetvie. V súčasnosti firma prevádzkuje na Slovensku štyri pobočky – Senec, Prešov, Bytča, Zvolen, pričom v Prešove plánuje rozšíriť prenajímané skladové priestory. V Prešove funguje aj SSC (Share Service Centrum) - oddelenie, ktoré vyhodnocuje kvalitu logistických služieb podľa určitých parametrov. V každom regióne však bojujú v akútnym nedostatkom kvalifikovaných ľudí. „Aktuálna situácia na trhu práce v odvetví logistiky je kritická, aktuálne spoločnosti pociťujú akútny nedostatok pracovníkov na pracovné pozície dispečerov, logistov, a taktiež prevádzkových pracovníkov do skladov. Najvážnejšia situácia je v regióne Bratislavy, Nitry a Trnavy, kde je nezamestnanosť pod úrovňou 4%. Pre GW aktuálne hľadáme pozíciu Operational Manager pre oddelenie Air&Sea,“ zhodnotil Tomáš Perlovský z personálnej agentúry PRE Bonus Consulting, s.r.o.

GW je rodinná firma s osobným prístupom k potrebám zákazníkov, aj zamestnancov. Vo firme je bežné, že niektorý zamestnanec požiada o neplatené voľno, skrátený úväzok alebo prácu z domu. „Bežný ľudský život si vyžaduje takýto prístup. Niekto si založí rodinu, niekto chce stráviť čas so svojimi deťmi, niekto chce cestovať,“ vysvetľuje Pavla Mackovčáková, manažérka ľudských zdrojov. Vo firme pracujú mladí, absolventi strednej či vysokej školy, ale aj ľudia v preddôchodkovom veku. „Žiaden vek nie je diskriminačný. V rámci operatívneho personálu v sklade máme pozície, ktoré nie sú fyzicky náročné, napr. vyhľadávanie tovaru skenerom,“ uvádza príklad, akú pozíciu vedia ponúknuť staršiemu zamestnancovi, aby prislúchala jeho veku a možnostiam, pričom ho nechajú v známom pracovnom prostredí a medzi kolegami, ktorých pozná. Vybavovanie reklamácií je ďalšou možnosťou pracovnej pozície vhodnej aj pre dôchodcov. Firma má v kmeňovom stave 140 zamestnancov, z toho približne polovica pracuje za počítačom v kancelárii a polovica v operatíve. Aká je vzdelanostná štruktúra zamestnancov? „Máme ľudí s personálnym vzdelaním, jazykovým vzdelaním, technickým, či ekonomickým vzdelaním, absolventov zasielateľstva, logistiky, či dokonca leteckej fakulty v Košiciach,“ vymenúva Mackovčáková, pričom zdôrazňuje, že vzdelanie nie je pri prijímaní podmienkou. Skôr záleží na mentálnom nastavení kandidátov, teda vôli, ochote, chuti pracovať a nadobudnutých skúsenostiach. Firma svojím zamestnancom ponúka horizontálny aj vertikálny rozvoj, on-line vzdelávanie alebo rozvoj tzv. „soft a hard skills“, napríklad komunikácie. Ďalší zaujímavý nápad, do ktorého sa firma pustila, je projekt duálneho vzdelávania.

Už ste čítali?

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…

Historička o manželstve: Z lásky sa berieme posledných 100 rokov…

Praženica či bryndza? Aj takýto pokrm na stole mohol rozhodnúť o vašom…

Doktorka z manželskej poradne: V každom manželstve je 12 vecí,…

Aké problémy dnes partnerov trápia najčastejšie? A ktoré…